Lanckorona – Atrakcje 2023 – Co warto tutaj zrobić

kaplica

Lackorona jest miejscowością w Polsce. Wieś ulokowana jest w województwie małopolskim, w gminie Lanckorona. Do 1934 roku Lanckorona miała prawa miejskie. Założona została pod koniec XVI wieku. Lanckorona jest dużą wsią, ma aż 41 ulic. Większość ulic stworzono w 2016 roku.

Lanckorona bogata w zabytki

Do obiektu zabytków wpisane są takie zabytki, jak:

1. kościół parafialny z XIV wieku

2. cmentarz rzymsko-katolicki stworzony w drugiej połowie XIX wieku

3. ruiny zamku z pierwszej połowy XIV wieku

4. osiem domów drewnianych ulokowanych przy Rynku. Zostały one wzniesione w XIX wieku.

5. kapliczka murowana święty Józef z Dzieciątkiem stworzona w 1913 roku

6. kapliczki z XIX wieku ulokowane przy drodze do Izdebnika, u zbiegu ulic Konfederatów Barskich i Krakowskiej, przy ulicy Krakowskiej

7. zabytkowe są studnie przy Rynku stworzone w pierwszej połowie XX wieku

Ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze

Znajduje się na północ od Lanckorony w województwie małopolskim. Zamek jest najważniejszym zabytkiem w tej miejscowości.  Zamek w Lanckoronie został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Pozwalał on pilnować granicy między ziemią krakowską a księstwem Oświęcimskim. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1366 roku. Mówiono o burgrabim noszącym imię Orzeszko. Zamek był rezydencją starostów lanckorońskim oraz wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W XVI wieku zamek przejął ród Zebrzydowskich, a w ich rękach był do XVIII wieku. Później trafił do rodu Czartoryskich, Wielopolskich. W trakcie konfederacji barskiej był siedzibą konfederatów. Wojska generała Suworowa próbowały zdobyć ten zamek, ale bez efektu, nie udało się zdobyć tego zabytku. Zamek był później więzieniem, wysadzono go w powietrze. W 1880 roku widoczna była jeszcze część ruin. Współcześnie można obejrzeć fundamenty wież oraz fragmenty muru. Ruiny są atrakcją historyczną, a bogata przeszłość zabytku interesuje badaczy i inspiruje artystów. 

Potok Jastrzębski

W upalne dni można odpoczywać nad Potokiem Jastrzębskim. Jest to ulubione miejsce miejscowych oraz turystów. Lanckorona pod względem położenia przypomina Koniaków. Jest klimatyczna, a urody dodają jej ruiny zamku oraz urokliwe położenie. W wolnej chwili warto zajrzeć do izby muzealnej czy przejść się po wsi i obejrzeć budynki. Drewniane budynki w Lanckorońskim rynku są urokliwe, reprezentują XIX-wieczną architekturę. Festiwal Anioł w miasteczku odbywa się przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które kusi miejscowych i przyjezdnych. Ceramika, rękodzieło oraz miejscowe przysmaki są doskonałymi pamiątkami z tej niewielkiej, ale bardzo klimatycznej miejscowości.

Chwalone są noclegi w Lanckoronie: Leśny Ogród jest klimatyczny, willa Tadeusz jest zabytkowa tak jak Hotel Modrzejówka, który pochodzi z lat 20. XX wieku. Druga część hotelu jest nowoczesna.

Lanckorona położona jest niedaleko Krakowa. Wystarczy 40 minut, aby samochodem dojechać do tej eleganckiej miejscowości. Nowoczesność oraz historia doskonale tutaj współgrają.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.