Polska

Lanckorona Atrakcje 2023 – Co warto Zobaczyć i Zwiedzić

kaplica

Lackorona jest ulokowana w województwie małopolskim, w gminie Lanckorona. Założona została pod koniec XVI wieku. Lanckorona jest dużą wsią, ma aż 41 ulic.

Lanckorona bogata w zabytki

Do obiektu zabytków wpisane są takie zabytki, jak:

1. kościół parafialny z XIV wieku

2. cmentarz rzymsko-katolicki stworzony w drugiej połowie XIX wieku

3. ruiny zamku z pierwszej połowy XIV wieku

4. osiem domów drewnianych ulokowanych przy Rynku. Zostały one wzniesione w XIX wieku.

5. kapliczka murowana święty Józef z Dzieciątkiem stworzona w 1913 roku

6. kapliczki z XIX wieku ulokowane przy drodze do Izdebnika, u zbiegu ulic Konfederatów Barskich i Krakowskiej, przy ulicy Krakowskiej

7. zabytkowe są studnie przy Rynku stworzone w pierwszej połowie XX wieku

Ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze

Znajduje się na północ od Lanckorony w województwie małopolskim. Zamek jest najważniejszym zabytkiem w tej miejscowości.  Zamek w Lanckoronie został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Pozwalał on pilnować granicy między ziemią krakowską a księstwem Oświęcimskim. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1366 roku. Mówiono o burgrabim noszącym imię Orzeszko. Zamek był rezydencją starostów lanckorońskim oraz wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W XVI wieku zamek przejął ród Zebrzydowskich, a w ich rękach był do XVIII wieku. Później trafił do rodu Czartoryskich, Wielopolskich. W trakcie konfederacji barskiej był siedzibą konfederatów. Wojska generała Suworowa próbowały zdobyć ten zamek, ale bez efektu, nie udało się zdobyć tego zabytku. Zamek był później więzieniem, wysadzono go w powietrze. W 1880 roku widoczna była jeszcze część ruin. Współcześnie można obejrzeć fundamenty wież oraz fragmenty muru. Ruiny są atrakcją historyczną, a bogata przeszłość zabytku interesuje badaczy i inspiruje artystów. 

Potok Jastrzębski

W upalne dni można odpoczywać nad Potokiem Jastrzębskim. Jest to ulubione miejsce miejscowych oraz turystów. Lanckorona pod względem położenia przypomina Koniaków. Jest klimatyczna, a urody dodają jej ruiny zamku oraz urokliwe położenie. W wolnej chwili warto zajrzeć do izby muzealnej czy przejść się po wsi i obejrzeć budynki. Drewniane budynki w Lanckorońskim rynku są urokliwe, reprezentują XIX-wieczną architekturę. Festiwal Anioł w miasteczku odbywa się przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które kusi miejscowych i przyjezdnych. Ceramika, rękodzieło oraz miejscowe przysmaki są doskonałymi pamiątkami z tej niewielkiej, ale bardzo klimatycznej miejscowości.

Chwalone są noclegi w Lanckoronie: Leśny Ogród jest klimatyczny, willa Tadeusz jest zabytkowa tak jak Hotel Modrzejówka, który pochodzi z lat 20. XX wieku. Druga część hotelu jest nowoczesna.

Lanckorona położona jest niedaleko Krakowa. Wystarczy 40 minut, aby samochodem dojechać do tej eleganckiej miejscowości. Nowoczesność oraz historia doskonale tutaj współgrają.