Polska

10 interesujące ciekawostek o Lądku-Zdroju

uzdrowisko

Leżący w Kotlinie Kłodzkiej Lądek-Zdrój to malownicze miasto, w którym na turystów czekają liczne atrakcje i przepiękne widoki. Miasto to już od XV wieku ma charakter uzdrowiskowy, jednak wiele wskazuje na to, że z wód leczniczych korzystano tutaj już w XIII wieku, dlatego być może jest to najstarsze uzdrowisko w naszym kraju.

1. Znani goście

Na przestrzeni stuleci Lądek-Zdrój był miejscem, w którym o swoje kruche zdrowie dbało wielu prominentów. Do najsłynniejszych gości w uzdrowiskach miasta należeli caryca Katarzyna II, Johann Wolfgang Goethe – autor „Cierpień młodego Wertera” i „Fausta”, władcy Prus, a nawet jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych.

2. Perły architektury

Historyczny ośrodek miasta bogaty jest w perły architektury, charakteryzujące się elementami z różnych epok artystycznych. Warto więc wybrać się na spacer po Lądku-Zdroju, aby móc podziwiać piękne kamieniczki z epoki baroku czy renesansu.

3. Zdrój Wojciech

Zdrój Wojciech to imponująca budowla w Parku Zdrojowym, który wybudowano w drugiej połowie siedemnastego wieku. Miejsce budowy nie było przypadkowe – to tutaj od stuleci bije gorące źródło wód mineralnych.

4. Pijalnia Wód

W środku wspomnianego obiektu znajduje się Pijalnia Wód, którą warto odwiedzić, aby skosztować mających lecznicze właściwości wód lądeckich. Siarkowo-fluorkowe wody w pijalni hamują proces starzenia się, dobrze wpływają na skórę i obniżają poziom cholesterolu.

5. Ratusz

Budowlą, która najbardziej przyciąga wzrok na rynku, jest pochodzący z drugiej połowy XIX wieku ratusz. Składa się z czterech pięter, a jego największą ozdobą jest wieża zegarowa z cyferblatem mającym już ponad sto lat. W dzisiejszych czasach ratusz stanowi siedzibę Urzędu Miasta, a codziennie o godzinie 12 nadawany jest tutaj hejnał miejski.

6. Kolumna Trójcy Świętej

Również na rynku znajdziemy Kolumnę Trójcy Świętej, barokową figurę, która powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Bogato zdobiona kolumna wykonana jest z piaskowca, a jej fundatorem był Johann Anton Reichel, będący wówczas radnym miasta.

7. Stawy Biskupie

Lądek-Zdrój to również piękne tereny, gdzie nie brakuje zieleni i ciszy, do której można uciec od tłumów w okolicach zabytków. Stawy Biskupie to malownicza okolica, gdzie w pobliżu znanych z historii stawów znajduje się smażalnia pstrągów i plac zabaw dla najmłodszych. Miejsce to świetnie nadaje się na piesze spacery i wycieczki rowerowe.

8. Najwyżej położone arboretum

To w Lądku-Zdrój znajduje się najwyżej położone arboretum w całej Polsce. Na jego terenie znajduje się imponująca ilość różnych gatunków drzew i krzewów. Warto odwiedzić je wczesną wiosną, a więc w okresie kwitnienia, kiedy na terenie arboretum pojawiają się wszystkie kolory tęczy w postaci pięknych kwiatów.

9. Most św. Jana Nepomucena

Gotycki Most św. Jana Nepomucena pochodzi z drugiej połowy XVI wieku i przetrwał liczne powodzie, jakie nawiedzały miasto. Legenda głosi, że jest w magiczny sposób chroniony przez figurę świętego z 1709 roku, która właśnie tutaj stoi. W średniowieczu przy moście znajdował się dom celnika, a dziś jest to atrakcja dla pieszych turystów, którzy odwiedzają miasto.

10. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi-Panny

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi-Panny w Lądku-Zdroju to świątynia pochodząca z XVII wieku. W środku dominuje styl późnego baroku, a przede wszystkim wspaniały ołtarz z 1799 roku i drewniana empora.