Ciekawostki

12 fascynujących ciekawostek o kuli plazmowej

kula plazmowa
źródło: Luc Viatour / Wikipedia

1. Pierwsza lampa plazmowa została wynaleziona i opatentowana przez Nikolę Teslę w 1894 roku. Nazwano ją „rurą wyładowczą z gazem obojętnym”. Jednak komercyjna produkcja tego produktu nie rozpoczęła się, dopóki James Falk nie wprowadził na rynek nowoczesnej wersji kuli plazmowej w latach 70-tych.

2. Kula plazmowa to  ozdobna kula ze szkła wypełniona gazami szlachetnymi w częściowej próżni, która ma w środku elektrodę o dużej mocy. Elektroda emituje macki jasnego światła, które sięgają do otaczającej ją szklanej kuli.

3. Plazma to czwarty stan skupienia materii w każdej substancji. W rzeczywistości jest to najczęstszy stan materii we wszechświecie. Ten stan występuje, gdy ujemne i dodatnie jony materii są prawie równe sobie, tak jak w kuli plazmowej.

4. Kulki plazmowe to rodzaj miniaturowej cewki Tesli. Po włączeniu urządzenia przez elektrodę przepuszczane jest wysokie napięcie przemienne, które powoduje, że elektrony w cewce drutów w elektrodzie oscylują z bardzo dużą szybkością (około 30 kHz), co ostatecznie powoduje, że elektrony z gazów spadają wyłączone.

5. Nowoczesne kule plazmowe są produkowane z mieszanki różnych gazów szlachetnych, takich jak ksenon, neon i krypton. Dzięki różnym kształtom szklanych kul, skomputeryzowanych obwodów i kombinacji gazów, kule plazmowe mogą tworzyć elektryczne macki, które tworzą różne kształty i wzory w różnych kolorach.

6. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z kulą plazmową, przygotowaliśmy listę sztuczek, które możesz wypróbować i zadziwić swoją rodzinę i przyjaciół. Ważne jest, aby pamiętać, że aby zapewnić bezpieczeństwo przed porażeniem elektrycznym i pożarem podczas wykonywania poniższych sztuczek, podjęto odpowiednie środki ostrożności.

7. Zapalaj żarówki fluorescencyjne: Żarówki argonowe, diody LED i żarówki fluorescencyjne zaświecą się automatycznie, gdy zostaną zbliżone do kuli plazmowej. Dzieje się tak, ponieważ prąd elektryczny przepływa przez szklaną kulę do żarówki.

8. Pisanie metalową szpilką: Przykryj kulę plazmową arkuszem folii. Teraz połóż kawałek papieru na folii i napisz na niej, co chcesz, metalową szpilką. Twoje pismo zostanie spalone na papierze z powodu przepływu prądu z kuli plazmowej do szpilki. Pamiętaj, aby podjąć środki ostrożności przeciwpożarowe.

9. Baw się kalkulatorem: Weź niedrogi model kalkulatora i stopniowo zbliżaj go do kuli plazmowej. Liczby na ekranie zmienią się automatycznie. Nie używaj jednak drogiego kalkulatora, ponieważ ta sztuczka może trwale uszkodzić ekran.

10. Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz, jest to, że istnieje kilka elementów, które tworzą kulę plazmową. Środkowa rurka nazywa się cewką Tesli, a na górze znajduje się szklana kopuła. Jest wypełniony szeregiem gazów szlachetnych. Dominuje Neon, ale mogą być Argon, Xenon i Krypton. Cewka Tesli wytwarza zasilanie AC o wysokim napięciu, które jest rzędu 2 do 5 kV.

11. Kula plazmowa wytwarza falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej. Mówiąc prościej, otrzymujesz falę radiową, która emanuje z cewki tesli. Jeśli nie wiedziałeś, fale radiowe mogą powodować ruch elektronów.

12. Gdybyśmy mieli przeprowadzić analizę spektralną światła, innymi słowy, rozbić światło na poszczególne częstotliwości z powiedzmy spektroskopii, to mielibyśmy szczególną sygnaturę częstotliwości, a te sygnatury są unikalne dla elementów, które mamy w kuli.