Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Kudowie-Zdroju

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, które od lat cieszy się statusem jednego z najpopularniejszych miejsc uzdrowiskowych. Według danych miasto jest zamieszkane przez niespełna dziesięć tysięcy mieszkańców.

Pierwsze relacje dotyczące miasta pochodzą jeszcze z XIV wieku, choć nazwa na przestrzeni lat ulegała znacznym modyfikacjom i początkowo o mieście mówiono Chudoba. Dopiero w 1945 roku miasto otrzymało prawa miejskie, a niespełna rok później aktualną do teraz nazwę.

1. Park Zdrojowy

zabytkowy park, który znajduje się w centrum miasta, między Górą Parkową oraz ulicami: Moniuszki, Zdrojową i Aleją Jana Pawła II. Powstał pod koniec XVIII w., z inicjatywy barona von Stillfrieda. W kolejnych latach został powiększony i obecnie zajmuje powierzchnię 12,97 ha. Parkowe aleje otoczone są rodzimymi i egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów, wśród których znajdują się pomniki przyrody. Główna promenada wiedzie nad staw zdrojowy. W jej pobliżu zlokalizowany jest odwiert wody mineralnej. Przy parku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, sanatorium „Polonia”, mieszczące się w dawnym domu gościnnym dla kuracjuszy z 1772 r., sanatorium „Zameczek”, będące dawnym domem zdrojowym, wybudowanym w 1905 r., podświetlana fontanna czy tzw. Teatr pod Blachą, usytuowany w niegdysiejszej hali spacerowej.

2. Ogród Muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego

znajduje się na obrzeżu Parku Zdrojowego, przy skrzyżowaniu ulicy Zdrojowej i Alei Jana Pawła II. Park został nazwany na cześć współtwórcy Festiwali Moniuszkowskich i Honorowego Obywatela Kudowy-Zdroju. Jego ozdobę stanowią atrapy instrumentów muzycznych w naturalnych wielkościach, harfy, fortpianu i kontrabasu oraz pulpit dyrygenta i nuty. Powstały z metalu i odlewów żeliwnych. W pobliżu Ogrodu Muzycznego usytuowane jest sanatorium „Zameczek”, a także muszla koncertowa. Wejście na jego teren znajduje się od strony Alei Jana Pawła II.

3. Pijalnia Wód Mineralnych

mieści się w półkolistym budynku z pocz. XX w., utrzymanym w stylistyce barokowej i secesyjnej. Łączy się on z żeliwną halą spacerową. We wnętrzu pijalni znajdują się malowidła wykonane przez węgierskiego artystę, Arpada Molnara. Prezentują one miasto i Dolny Śląsk z pocz. XX w. Wejście na teren obiektu jest bezpłatny, natomiast niewielkiej opłaty należy dokonać za możliwość spożycia wody. Dostępne są dwa rodzaje wody leczniczej, „Leon Marchlewski” i :Jędrzej Śniadecki”, oferowane w wariantach ciepłym lub zimnym. Na terenie pijalni zlokalizowana jest ponadto kawiarnia, sala koncertowa i sklep z pamiątkami.

4. Aleja Szczęścia

zlokalizowana jest przy przy parkingu Aqua Parku w Kudowie-Zdroju. Powstała w 2006 r. w celu upamiętnienia znanych postaci związanych z kulturą, sportem i życiem społecznym, które przysłużyły się miastu. Wzdłuż alei rosną dęby szypułkowe, a każdy opatrzony jest tablicą z datą posadzenia i nazwiskiem osoby, na cześć której został zasadzony. Wśród uhonorowanych osób znajduje się m. in. Paweł Królikowski, twórca Festiwalu CZ-PL, Władysław Skoraczewski, współtwórca i dyrektor artystyczny Festiwali Moniuszkowskich, Maria Fołtyn, wieloletnia dyrektor tegoż festiwalu czy Andrzej Hiolski, patron Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Kudowie-Zdroju.

5. Pomnik Trzech Kultur

usytuowany jest w dzielnicy Czermna. Powstał w 1999 r. w celu upamiętnienia wspólnej historii mieszkańców tych ziem, Polaków, Czechów i Niemców. Składa się z trzech kolumn podtrzymujących czerwony łuk. Kolumny powstały z kamieni pochodzących z każdego z trzech państw, a ich wysokość symbolizuje, jak długo dany naród zamieszkiwał ten teren. Każdy filar opatrzony jest tablicą pamiątkową, odpowiednio w języku polskim, czeskim i niemieckim, które głoszą: „Czechom, Polakom, Niemcom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 r. Wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 roku”. Przy pomniku przebiega zielony szlak turystyczny.

6. Rzeźba „Halka”

usytuowana jest przy ul. Moniuszki, w pobliżu Sanatorium „Polonia” i kudowskiego Aqua Parku. Stoi w miejscu dawnej kamiennej fontanny. Ma postać tańczącej młodej kobiety. Metalowa rzeźba ma symbolizować operową Halkę i nawiązywać do odbywających się w Kudowie-Zdroju Festiwali Moniuszkowskich. Podkreśla to napis znajdujący się na spódnicy postaci: „Kudowa-Zdrój miasto Festiwali Moniuszkowskich”. Pierwszy festiwal odbył się tu w 1962 r., w 90. rocznicę śmierci słynnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki i trwał 8 dni. W sierpniu 2022 r. odbędzie się 60. edycja Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego.

7. Ruchoma szopka

znajduje się w dzielnicy Czermna, w drewnianej chacie nad brzegiem potoku Czermnica. Została wykonana przez Frantiska Stepana. Składa się z 250 figur z drewna lipowego, które autor rzeźbił przez 20 lat. Długość szopki wynosi ok. 4 m, przy 1 m szerokości i 1 m głębokości. W części głównej znajduje się stajenka betlejemska, część po lewej stronie prezentuje życie mieszkańców Pogórza Sudeckiego, natomiast część po prawej stronie to wizualizacja Betlejem w góralskim, lokalnym stylu. Od 1927 r. konstrukcja zasilana jest elektrycznie. Po jej uruchomieniu postacie zaczynają się poruszać. Wewnątrz znajdują się również organy zbudowane w latach 1930-1938, również przez Frantiska Stepana. Mają one 270 piszczałek i 10 rejestrów.

8. Kościół pw. św. Bartłomieja

znajduje się w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju. Powstał ok. XIV w., jednak został zburzony w trakcie wojen husyckich. W XVI w. świątynia została odbudowana, a w XVIII w. ówczesny proboszcz, ks. Wacław Tomaszek, rozbudował obiekt. Wewnątrz na uwagę zasługuje barokowy ołtarz, freski namalowane na suficie czy figury przedstawiające świętych. Ambonę wykonał w 1930 r. rzeźbiarz z Lądka-Zdroju, Aloys Schmidt. Mieści się tu również Kaplica Czaszek, jednak za jej zwiedzanie pobierane są opłaty, wynoszące 10 zł w przypadku dorosłych, 8 zł w przypadku emerytów i rencistów oraz 5 zł w przypadku dzieci i młodzieży od 6 do 18 lat. Znajdująca się przy kościele wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1603 r. i była przebudowywana w XVIII i XIX w.

9. Zabytkowa dzwonnica

znajduje się przy czerwonym szlaku turystycznym wiodącym wzdłuż ulicy 1 Maja przez Jakubowice w kierunku Błędnych Skał. Na jej szczycie widniała niegdyś chorągiewka z datą budowy, która według jednej z dawnych mieszkanek miała mieć miejsce w 1846 r. Budowla wznosi się na planie kwadratu, Jest przykładem konstrukcji słupowo-ryglowej, z wieńczącym ją iglicowym daszkiem. Została wybudowana jako dzwonnica alarmowa. Obiekt przez wiele lat niszczał. W 2002 r. został przeprowadzony duży remont obiektu, którego inicjatorem byli sami mieszkańcy miasta, interweniujący w tej sprawie u lokalnych włodarzy.

10. Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

pozwala zapoznać się z przyrodą i kulturą regionu poprzez interaktywną, multimedialną ekspozycję. Ośrodek edukacyjno-wystawienniczy prowadzony jest przez Park Narodowy Gór Stołowych. Obejmuje salę roślin, gdzie prezentowane są gatunki występujące w Górach Stołowych, salę geo, która pokazuje historię obszaru i powstania gór oraz salę zwierząt, która pozwala bliżej poznać lokalną faunę. W sali kinowej pokazywany jest film dotyczący Gór Stołowych, a na stanowisku Panorama można zapoznać się z widokami, jakie oferują poszczególne punkty na terenie gór. Obiekt czynny jest w okresie od 1 maja do 30 września, od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-17:00. Przed wizytą należy dokonać rezerwacji miejsca na stronie internetowej Ekocentrum. Wejście jest bezpłatne.

11. Góra Parkowa

wznosi się na wysokość 477 m n.p.m. Południowe zbocze stanowi przedłużenie parku zdrojowego. Wznosi się tu Altana Miłości, która powstała w stylu secesyjnym na pocz. XX w. Stanowi ona najwyżej położony punkt widokowy w mieście. Na szczycie wzniesienia znajduje się powstały w latach 70. XX w. 88-metrowy maszt Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego. W zachodniej części grzbietu Góry Parkowej, zwanej Wzgórzem Kaplicznym, znajduje się późnobarokowy kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana, a na pobliskim cmentarzu zobaczyć można klasycystyczny grobowiec hrabiego F.W. von Götzena. Przez Górę Parkową przebiega zielony szlak turystyczny, wiodący od ul. Moniuszki. Dojście na szczyt wzniesienia zajmuje ok. 30 min

12. Źródełko Maryi

znajduje się w dzielnicy Solne, u podnóża wzniesienia. Z jego powstaniem związana jest historia o leśniczym z Nachodu, Ignacym Siegelu, który w 1830 r. podczas obchodu znalazł obraz Matki Bożej Siedmiu Boleści i umieścił go na pobliskim drzewie. Przychodził tu często i modlił się, aż pewnego razu zauważył wypływające przy drzewie źródełko. Wodę tę pili mieszkańcy podczas epidemii cholery w 1832 r. i wówczas została uznana za cudowną. Obecnie w miejscu tym znajduje się kapliczka, która powstała w 1887 r. według projektu Józefa Elsnera ze Słonego. Samo źródło zaś zostało nazwane Źródłem Maryi. Prowadzi przy nim niebieski szlak turystyczny.

13. Szczeliniec Wielki

Szczyt, który wznosi się na wysokość 922 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski. Procesy erozyjne wyrzeźbiły w nim różnorodne formy skalne, takie jak „Kwoka”, „Mamut”, „Słoń”, „Wielbłąd” czy „Kazalnica”. W szczelinie skalnej „Piekiełko” panuje specyficzny mikroklimat, charakteryzujący się niską temperaturą i wysoką wilgotnością powietrza. Szczelina ta ma ok. 100 m długości i ok. 20 m głębokości. Na szczyt prowadzi ok. 680 kamiennych schodów, które na przełomie XVIII i XIX w. wybudował Franz Pablo, sołtys Karłowa. Znajduje się tu schronisko PTTK „Na Szczelińcu”, które mieści się w budynku wybudowanym w 1846 r. w stylu tyrolskim. Jest jednym z dwóch schronisk w Polsce, do których nie można dostać się samochodem.

14. Błędne Skały

Tworzy je labirynt form skalnych, którego powierzchnia wynosi ok. 22 ha. Powstały one wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Niektóre formy posiadają swoje własne nazwy, jak np. „Kurza Stopka”, „Tunel”, „Labirynt”, „Skalne Siodło” czy „Wielka Skała”. Z punktu widokowego „Skalne Czasze” podziwiać można m. in. Szczeliniec Wielki, SzczeliniecMmały, miejscowości po czeskiej stronie, a przy odpowiednich warunkach nawet Karkonosze. Nieopodal znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”, niegdysiejszy punkt celny pomiędzy hrabstwem kłodzkim i Królestwem Czech. Wyryte na nim daty, z których najstarsza to 1616 r., mają odnosić się do złapanych wówczas przemytników. Do Błędnych Skał z Kudowy-Zdroju można dojść czerwonym bądź zielonym szlakiem turystycznym.

15. Pomnik przyrody Czartowski Kamień

znajduje się w pobliżu drogi wiodącej z Czermnej do Pstrążnej, nieopodal hotelu St. George. Zbudowany jest z granitu. Ma on postać masywu skalnego o średnicy wynoszącej ok. 100 m i wysokości dochodzącej do 30 m. Znajduje się na zboczu wzniesienia, które porośnięte jest lasem bukowo-świerkowym. Z nazwą Czartowski Kamień związana jest legenda o diable, który zamieszkiwał okolicę i dokuczał ludziom. Pewnego dnia zabrał on niemowlę i położył na niedostępnej skale. Mimo prób nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Wówczas wybrano niewinną, młodą dziewczynę, nad którą, jak uradzono, diabeł nie będzie miał swej mocy. Przewidywania sprawdziły się i dziewczyna odnalazła dziecię na skale, którą nazwano Czarcią Skałą.

16. Singletrack glacensis

atrakcja znajduje się w dzielnicy Brzozów i została otwarta w sierpniu 2020 r. Składa się ze ścieżek przeznaczonych do jazdy rowerami górskimi i obejmuje 4 trasy o łącznej długości wynoszącej ok. 13,2 km. Najłatwiejsza, „Źródełko”, ma 3911 m długości i pozwala na korzystanie z jej uroków całym rodzinom. „Widoczek” ciągnie się na długości 2707 m, a widoki obejmują czeskie miasto Nachod i polską Kudowę-Zdrój, szczyt Ostasz czy Błędne Skały. Najdłuższa trasa, „Za rzeką”, poprowadzona jest na długości 4395 m wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Najtrudniejsza trasa, „Everest”, ma długość 2225 m i polecana jest dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

17. Droga Stu Zakrętów

zwana jest również Szosą Stu Zakrętów i stanowi odcinek drogi wojewódzkiej nr 387, która łączy Kudowę-Zdrój z Radkowem. Prowadzi przez Góry Stołowe, a jej najwyższym punktem jest Lisia Przełęcz, znajdująca się na wysokości ponad 780 m n.p.m. Droga została wybudowana w latach 1867-1870. Wiedzie głównie przez lasy, a jedyny odsłonięty odcinek znajduje się na Sroczym Zakręcie. Swoją nazwę Droga Stu Zakrętów zawdzięcza licznym serpentynom. Długość trasy wynosi ok. 23 km, a różnica między najniżej i najwyżej położonym puntem wynosi ok. 400 m. Droga jest wąska, a zimą bywa, że staje się nieprzejezdna.

18. Muzeum Zabawek

Zostało otwarte w 2002 r. Obecnie stanowi największą kolekcję zabawek w Polsce, która obejmuje ponad 5 tys. eksponatów z różnych epok, rozmieszczonych w 12 salach wystawowych. Wśród szczególnych atrakcji znajduje się niewielka, kompletnie wyposażona klasa szkolna z poł. XX w. Muzeum znajduje się przy ul. Zdrojowej 46b. Czynne jest codzienne w godz. 9:00-18:00 od maja do sierpnia, w godz. 10:00-18:00 we wrześniu oraz w godz. 10:00-17:00 od października do kwietnia. W listopadzie i w grudniu w poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 21 zł, a ulgowy 17 zł.

19. Szlak Ginących Zawodów

Został utworzony przez Urszulę i Bogusława Gorczyńskich. Impulsem do jego powstania był zakup i zmontowanie w 2001 r. wiatraka. W ramach szlaku można odwiedzić pracownię garncarską, obejrzeć pokaz kowalski, spróbować chleba pieczonego w piecu opalanym drewnem czy zobaczyć rękodzieło w chatce robótek ręcznych. Dodatkową atrakcję stanowi mini-zoo. Obiekt czynny jest codziennie w godz. 10:00-18:00. Bilet normalny kosztuje 21 zł, bilet szkolny 14 zł, bilet dla studentów i emerytów 16 zł, a dla dzieci 5-7 lat 10 zł. Dodatkowa opłata pobierana jest za własnoręczne wykonywanie naczyń z gliny przez dzieci oraz za porcję wiejskiego chleba.

20. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Znajduje się w Pstrążnej i powstało w 1994 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Skansen obejmuje obecnie 17 zabytkowych obiektów, które pochodzą z obszaru Pogórza Sudeckiego. Wśród nich znajduje się m. in. zajazd z Szalejowa Dolnego z pocz. XIX w., chałupa z Kudowy-Zakrza z przełomu XVIII i XIX w., chałupa z Nowej Łomnicy z I poł. XIX w., stodoła z Kudowy-Czermnej z poł. XIX w., wiatrak koźlak z Jabłowa z poł. XIX w. czy dzwonnica alarmowa z Gołaczowa z I poł. XIX w. Obiekt czynny jest od wtorku do niedzieli, od maja do października w godz. 9:30-18:00 oraz od wtorku do niedzieli, od listopada do kwietnia w godz. 9:30-15:30. Bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 7 zł.