Ciekawostki

Kuce – 10 informacji i ciekawostek dla dzieci

2 kucyki

Kuce mają grubsze grzywy i ogony niż konie. Mają również proporcjonalnie krótsze nogi, grubsze szyje i krótsze głowy. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o kucach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Kucyk określany jest jako niski koń. W pewnym sensie, jest to prawda, jednak kucyki od koni różnią się oprócz niskim wzrostem, bujniejszą, gęstszą grzywą i ogonem, grubszą szyją, małą głową oraz krótkimi nogami. Ponad to mogą mieć inny temperament niż konie.

2. Istnieje ponad 200 gatunków kuców, ale najpopularniejszą jest kuc szetlandzki. Jego wysokość w kłębie wynosi zaledwie 107 cm, przez co jest to jeden z najmniejszych kucyków na świecie.

3. Wyróżnia się cztery podstawowe grupy kucyków, na podstawie ich wysokości : grupa A do 121 cm wzrostu, grupa B do 131 cm wzrostu, grupa C do 141 cm wzrostu i grupa D do 149 cm wzrostu. Określa się, że zakres wiekowy jeźdźca takiego kucyka wynosi do 11 lat dla grupy A i do lat 16 dla grupy D.

4. Na Mistrzostwach Polski specjalnie wytrenowane kucyki mogą przeskakiwać przeszkody o wysokości nawet 120 cm lub 145 cm. To czasem więcej niż mają one wysokości.

5. Kuce to konie wszechstronne. Są one częścią spektakli cyrkowych, atrakcją mini zoo, pracują przenosząc lżejsze ładunki, jeżdżą na nich dzieci i młodzież, są elementem hipoterapii – czyli terapii ruchowej, opartej o jazdę konną.

6. Średnia długość życia kucyka wynosi od 25 do 35 lat.

7. Ogólną zasadą jest to, że kucyki mają spokojniejszy temperament i więcej cierpliwości oraz pokory. Nie jest to jednak zasada odnosząca się do wszystkich. Kuce szetlandzkie słynne są ze swojego mocnego temperamentu.

8. Kucyki to bardzo mądre stworzenia o bardzo dobrej pamięci. Dlatego można je wytresować tak, by wykonywały najróżniejsze sztuczki jak ma to miejsce w cyrkach lub do hipoterapii.

9. Kucyki mogą ważyć od 100 kg w przypadku tych najmniejszych do 700 kg, jeśli chodzi o te największe. Są one w stanie pociągnąć ładunek odpowiadający 20% masy ciała.

10. Kucyki żyjące na wolności często żyją w bardzo niesprzyjających warunkach. W przeżyciu pomagają im niewielkie rozmiary, małe wymagania odnośnie żywności, a także zmiana sierści – latem mają gładką, krótką sierść, a zimą pokrywają się dłuższą, bardziej kręconą.