Europa

Książę Edynburga, Filip – 17 Fajnych Ciekawostek i Informacji

książę Filip
Autor: Allan warren / źródło: Wikipedia

Filip jest mężem królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety. Urodził się w 1921 roku na Korfu w Grecji. W swoich korzeniach ma pochodzenie grecko – duńskie. Z Grecji jego rodzina została wygnana krótko po urodzeniu się Filipa.

Jest najstarszym mężem panującej kiedykolwiek królowej w dziejach Wielkiej Brytanii. Poznał Elżbietę 2 gdy miał 18 lat, a ona 13, która była jego daleką kuzynką ze strony królowej Wiktorii. Filip miał niezwykle intrygujący życiorys. Oto najciekawsze informacje i ciekawostki nim.

1. Książę Filip posiada klika tytułów. Jednym z nich są: książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich. W ramach prezentu na 90 urodziny otrzymał od swojej żony tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki.

2. Książę Filip wraz z Elżbietą posiada 4 dzieci – najstarszego Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

3. Po wygnaniu z Grecji rodzina Filipa osiedliła się w podparyskim mieście. Filip dorastał i uczył się w paryskich szkołach.

4. Filip miał siostrę, która wraz z mężem i dziećmi zginęła w katastrofie lotniczej.

5. W młodości przyszły książę wstąpił do Royal Navy, najstarszej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii.

6. Aby wziąć ślub z Elżbietą książę Filip zrzekł się ze starego nazwiska, a przyjął nowe – Mountbatten oraz zmienił religię z prawosławnej na anglikanizm. Był gotowy na duże poświęcenia, aby ożenić się z ukochaną.

7. Ślub Elżbiety i Filipa był transmitowany na żywo przez radio BBC do około 200 milionów odbiorców na całym świecie. Był wielkim wydarzeniem jak na tamte czasy. Z powodu powiązań z Niemcami nie wszyscy członkowie rodziny księcia Filipa mogli uczestniczyć na tym ślubie.

8. Po śmieci ojca Elżbiety to książę Filip pierwszy przekazał jej tą smutną wiadomość.

9. Przez kilkanaście lat panowania królowej Elżbiety książę Edynburga towarzyszył jej w oficjalnych delegacjach w różnych państwach. Dziś ze względu na stan zdrowia zrezygnowała z licznych wyjazdów i wycofał się z życia medialnego.

10. W wieku 97 lat Filip spowodował wypadek samochodowy, w którym zostały ranne dwie kobiety z innego auta. Po tym incydencie prawo jazdy zostało mu zabrane.

11. Filip w 1956 roku w Melbourne, stolicy Australii otworzył Letnie Igrzyska Olimpijskie.

12. Wraz ze znanym niemieckim nauczycielem Kurtem Hahnem stworzył Nagrodę Księcia Edynburga, która była przyznawana młodzieży za szczególne sukcesy sportowe.

13. To książę Filip namawiał na ślub swojego syna, księcia Karola. W wieku 32 Karol nie miał jeszcze swojej rodziny, co w rodzinie królewskiej było bardzo rzadkie.

14. Wśród sportowych zainteresowań księcia Filipa można wymienić grę w polo, jazdę konną i żeglarstwo.

15. W wolnym czasie książę lubi malować obrazy farbami olejnymi. Nie tylko jest autorem, ale także kolekcjonerem dzieł sztuki.

16. Znany jest z ostrego poczucia humoru i ciętego języka. Niektóre jego dowcipy mogły być przez otoczenie odbierane jako obraźliwe i niestosowne do sytuacji. Takim słynnym jego żartem była rozmowa z brytyjskimi studentami w Chinach, gdzie książę powiedział, że jak tutaj dłużej zamieszkają to będą mieli skośne oczy. Komentarz ten wywołał niesmak wśród brytyjskiej prasy. Pisano, że Filip jest nietolerancyjny dla innych narodów.

17. Książę Filip ma podobno trudne relacje ze swoimi dziećmi, a zwłaszcza z Karolem. Za to ponoć ma bardzo dobre kontakty ze swoimi wnukami.