Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Krzysztofie Kamili Baczyńskim

Krzysztof Kamil Baczyński
źródło: liceum16.krakow.pl/o-szkole/historia/patron / Wikipedia

Krzysztof Kamil Baczyński to poeta pokolenia Kolumbów, który żył w latach 1921- 1944. Zginął biorąc udział w Powstaniu Warszawskim dnia 4 sierpnia. Jego poezja dotyka nie tylko kwestii wojennych i Zagłady ale także mają formę uniwersalną, pełną metafor.

Czy wiesz, że:

1. Krzysztof Kamil Baczyński jest przedstawicielem pokolenia Kolumbów, czyli tych osób, które urodziły się około 1920 roku i w chwili gdy wybuchła II wojna światowa wchodziły w okres dorosłości.

2. Rodzice Baczyńskiego- ojciec Stanisław to oficer Wojska Polskiego (wywiadu), żołnierz Legionów Polskich, a także pisarz, krytyk literacki, historyk literatury. Matka Stefania była nauczycielką i autorką podręczników szkolnych. Matka Baczyńskiego pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej, była katoliczką.

3. Baczyński jako dziecko był bardzo chorowity: miał astmę i problemy z sercem. Czały czas groziło mu zachorowanie na gruźlicę.

4. Ważna informacja dla wszystkich uczniów: Krzysztof Kamil Baczyński orłem w szkole nie był. Miał problemy z nauką i na świadectwach miał dużo ocen dostatecznych. Najlepsze oceny miał z rysunków, co wiąże się z tym, że Baczyński chciał zdawać po maturze na ASP.

5. Krzysztof Kamil Baczyński do klasy chodził z Tadeuszem Zawadzkim „Zośką”, Aleksym Dawidowskim „Alkiem” oraz Janem Bytnarem „Rudy”.

6. Baczyński na początku związany był z socjalistyczną grupa „Płomienie”, pisał do lewicowego miesięcznika literacko- społecznego „Droga”. Jego entuzjazm do lewicy opadł po 17 września 1939 roku, kiedy to ZSRS zaatakował Polskę, a doszczętnie zanikł po odkryciu grobów katyńskich.

7. W 1942 roku Baczyński pojął za żonę Barbarę Drapczyńską. Ślub odbył się w kościele Świętej Trójcy.

8. Baczyński porzucił naukę (studia) na rzecz konspiracji i poezji, twierdząc, że jeżeli będzie mu to dane to jeszcze do nauki powróci.

9. Żona Baczyńskiego- Barbara została ranna odłamkiem szkła w głowę dnia 24 sierpnia 1944. Była ciężarna. Zmarła 1 września 1944 roku. Krzysztof Kamil Baczyński uczestniczył w Powstaniu Warszawskim- zmarł czwartego dnia powstania, w godzinach popołudniowych, postrzelony przez strzelca wyborowego.

10. P po śmierci został pochowany na tyłach pałacu Blanka, po wojnie jego ciało przeniesiono na Powązki, na Cmentarz Wojskowy, gdzie spoczął wraz z żoną.

11. Krzysztof Kamil Baczyński napisał wiele wierszy, a w czasie wojny wydał kilka tomików. Zachowało się ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań- czyli cały dorobek młodego poety. Ponadto oprócz tego zachowało się kilkaset rysunków i grafik wykonanych przez Baczyńskiego. Są to głównie ilustracje do wybranych wierszy, prjekty graficzne okładek tomików poezji itp.

12. Wiele wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zyskało aranżację muzyczną.

13. Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego stało się tematem kilku filmów, np. „Baczyński”, czy „Dzień czwarty”

14. Krzysztof Kamil Baczyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto zostały przyznane mu jeszcze odznaczenia: Medal za Warszawę 1939-1945 i Krzyż Armii Krajowej.

15. Rok 2021 ustanowiono rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński to ciekawa postać, która pokazała jak ważne w życiu jest znalezienie swojej pasji i rozwijania jej. Dodatkowo Baczyński uczy miłości i szacunku nie tylko do ojczyzny, ale również, a może przede wszystkim do matki, ojca, żony czy męża.