Krótki opis o Afryce. Podstawowe informacje.
Afryka – przez lata pozostająca tajemnicą, do dziś, mimo odkryć geograficznych pobudza wyobraźnię niezwykłymi krajobrazami, unikalnymi gatunkami zwierząt zamieszkujących ten kontynent, a także odmiennością życia w różnych jego krajach. Ten drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi otaczają wody Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego.
Zróżnicowanie Afryki krajobrazowe i kulturowe powoduje, że ta część świata do dzisiaj nazywana jest Czarnym Lądem kryjącym w sobie mnóstwo egzotyki. Przez Afrykę płynie najdłuższa rzeka świata – Nil i znajduje się tu także największy teren pustynny – Sahara.
Niestety, poza egzotycznymi atrakcjami, kraje afrykańskie należą także do najbiedniejszych na świecie, dotkniętych plagami głodu, biedy czy nieuleczalnych chorób, jak malaria i AIDS. Kontynent targany jest także nadal konfliktami zbrojnymi, choć w częściach spokojniejszych przyciąga coraz liczniej turystów. Wśród popularnych i chętnie odwiedzanych krajów afrykańskich znajdują się:
Egipt, Tunezja, Maroko, Republika Południowej Afryki, Kenia, Tanzania, Republika Zielonego Przylądka, Botswana, Namibia oraz Seszele. Turystów przyciągają historyczne ślady dawnych cywilizacji znajdujące się m. in. w Afryce Północnej, Etiopii czy Zimbabwe oraz oszałamiające piękno naturalnej flory i fauny chronione obecnie na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Afryka jest także kontynentem, na którym, jak uważają obecnie naukowcy, pojawili się nasi przodkowie. Znalezione tutaj ślady szczątków ludzkich sięgają 200 tysięcy lat wstecz.
Ukształtowanie Afryki w większości ma charakter wyżynny. Panuje tu klimat gorący, a na większości obszaru tropikalny. Ze względu na położenie geograficzne Afryki znajdują się tutaj strefy wilgotne bliższe równikowi, zwrotnikowe, gdzie opady potrafią osiągać raptem 20 mm rocznie, a na krańcach południowych i północnych kontynentu panuje śródziemnomorski klimat z gorącym latem oraz łagodną, deszczową zimą.
Wyjątkową atrakcją Afryki jest niewątpliwie jej bogata fauna, choć przez lata została ona mocno zdziesiątkowana przez okrutny zwyczaj polowań. Żyje tu jednak do dzisiaj wiele niezwykłych ssaków lądowych, jak żyrafy, hipopotamy, zebry, słonie afrykańskie, dwa gatunki nosorożców, goryle i szympansy. W Afryce spotkamy także największe zwierzęta drapieżne, jak lwy, gepardy, lamparty i hieny, stada trawożernych antylop, największe nieloty: strusie, turaki i czepigi i wielkie stada malowniczych ptaków żyjących nad jeziorami i w rozlewiskach rzek, jak flamingi czy pelikany.