Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Królikach

królik

1. Obecnie znane króliki domowe to potomkowie udomowionego królika europejskiego. Hodowla domowa królików rozpoczęła się już w starożytności, czyli bardzo dawno temu.

2. Charakterystycznymi cechami królików są długie oklapłe uczy, wypukłe, duże oczy, ruchliwy nosek, krótki najczęściej puchaty ogonek przypominający pompon, oraz dwie pary łapek. Przednie krótsze od tylnych.

3. Króliki śpią w dzień i są aktywne w nocy. Związane jest to z ich czujnością i strachem przed drapieżnikami – naturalni wrogowie królików najczęściej polują nocą, w dzień są zaś mniej aktywni. Króliki więc w dzień mogą spać, a w nocy czatują, by być gotowym do potencjalnej ucieczki.

4. Króliki w bardzo specyficzny sposób jedzą. Podczas przeżuwania, ich szczęka porusza się okrężnymi ruchami, miażdżąc jedzenie. Najczęściej jest to trawa, marchewki, zioła lub siano. Mogą być to też specjalne karny w przypadku pupili typowo domowych jak królik miniaturowy.

5. W XIX wieku rozpoczęły się pierwsze wystawy królików, a wraz z nimi zaczęły powstawać nowe rasy królików między innymi królik miniaturowy.

6. Miniaturowa wersja królika domowego to jedno z najpopularniejszych zwierzątek domowych w ostatnich latach. Jest to spowodowane głównie tym, że jest on łatwy w utrzymaniu, śliczny, puchaty i co najważniejsze – nie ma problemów w głaskaniu takiego zwierzaka.

7. Króliki mają bardzo silny instynkt stadny. Oznacza to, że nie lubią przebywać długo same, potrzebują dużo towarzystwa. Najlepiej jest więc posiadać dwa króliki w domu, lub posiadać inne zwierzęta, z którymi królik by mógł się zaprzyjaźnić. Chyba, że sami dużo czasu spędzamy w domu, wtedy nasz króliczek nie będzie potrzebował innego kompana.

8. Króliki powinny jeść twarde rzeczy takie jak marchewki, czy granulat. Całe życie bowiem rosną im zęby na długość. Za długie zęby zaś przeszkadzają zwierzęciu w jedzeniu.

9. Króliki, nawet te domowe, potrzebują ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić im kojca lub wybiegu na podwórku to powinniśmy przynajmniej na dwie, trzy godziny wypuszczać je z klatki, by mogły pokicać po pokoju.

10. Dobrze jeśli w diecie królików jest dużo zielonych rzeczy takie jak świeża trawa, siano, natki marchewki lub pietruszki.