10 Intrygujących Ciekawostek dla dzieci o Krogulcu
Krogulec to niezwykle piękny ptak, ale dla wielu osób jest on jednocześnie praktycznie nieznany. A to błąd, gdyż to wspaniały przedstawiciel swojego gatunku, który jest wręcz zachwycający i bezapelacyjnie warto go poznać.
I to właśnie dlatego warto zapoznać się z licznymi niezwykle interesującymi ciekawostkami na jego temat, by przybliżyć sobie jego sylwetkę i zobaczyć jak fascynujące są te ptaki.
1. Występowanie
Krogulec występuje przede wszystkim na terenach Azji, Afryki i Europy. Mimo tego, że w naszym kraju nie jest bardzo liczny, to jednak można go zaobserwować na terenie całej Polski.
2. Gdzie go można spotkać
Mając na uwadze fakt jego występowania, to można go przede wszystkim spotkać na licznych skrajach lasów, które sąsiadują z różnorakimi polami, jak i również z łąkami. Ciekawy jest również fakt, że w okresie zimowym można go także zaobserwować w miastach.
3. Ptak szponiasty
Bardzo interesujący jest w jego przypadku fakt, że to właśnie krogulec nazywany jest ptakiem szponiastym, który znany jest z tego, że poluje na ptaki żerujące w karmnikach.
4. Pole widzenia
Krogulce znane są również z faktu, że w przypadku, gdy atakują, to ich pole widzenia jest niezwykle krótkie.
5. Zagrożone wyginięciem
Bardzo ważny jest w przypadku krogulców fakt, że w nawet minimalnym stopniu nie są one zagrożone wyginięciem. Warto także zauważyć, że na terenie Polski podlegają one ścisłej ochronie.
6. Polowanie
Bardzo ciekawy jest sposób, w jaki krogulec poluje. Otóż potrafi on przez dłuższy czas czatować na drzewie, by w jednej krótkiej chwili rzucić się na swoją ofiarę z zaskoczenia.
7. Pożywienie
Biorąc pod uwagę kwestię pożywienia krogulców, to znane są przede wszystkim z tego, że żywą się między innymi wyłącznie innymi ptakami. Do ich ofiar należą skowronki, wróble, sikory, jak i również zięby. Samice zaś najczęściej polują na gołębie.
8. Gniazda
Krogulce swoje gniazda budują przede wszystkim na młodych drzewach iglastych. Ciekawy jest tu fakt, że takie gniazdo służy im jedynie przez jeden sezon.
9. Samica
Inny ciekawy fakt to to, że samica od kwietnia aż do maja potrafi znosić nawet od 4 do 6 jaj co 2, a nawet 3 dni.
10. Samiec
Warto zauważyć również, że samiec nie posiada umiejętności karmienia młodych, dlatego jedynie samica jest za to odpowiedzialna.