51 Fantastycznych Ciekawostek o Koziorożcach
Koziorożce, które nazywane są też kozłowatymi, to podrodzina ssaków wołowatych, która obejmuje te gatunki, które zalicza się do zwierzyny, która posiada duże znaczenie gospodarcze. Przedstawiamy interesujące ciekawostki, fakty i ważne informacje o koziorożcach.
1. Wśród tych gatunków znaleźć można gatunki średnie o wadze ok. 30 kg, a są też takie, których waga sięga aż 400 kg.
2. Koziorożce występują na terenie różnych części świata. Znaleźć je można na terenie Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej.
3. Terenami, które są szczególnie upodobane przez te zwierzęta i właśnie tam najczęściej występują, są tereny górzyste, skaliste, a często są to tereny znajdujące się powyżej górnej granicy lasu. Niektóre gatunki występują również w suchych terenach trawiastych.
4. Piżmowół arktyczny, który osiąga wagę nawet do 400 kg, to gatunek, który występuje na terenach tundry.
5. Zwierzęta te mają duże znaczenie dla człowieka w sensie gospodarczym. Człowiek pozyskuje z nich nie tylko mięso, ale również rogi, skórę i runo.
6. W niektórych państwach, zwłaszcza tych położonych na terenie Azji, krew i niektóre części ciała tych zwierząt wykorzystywane są w medycynie ludowej.
7. Rogi tych zwierząt, zwłaszcza wyszczególnionych, rzadszych gatunków, są zwłaszcza cenione jako cenne trofeum myśliwskie.
8. Udomowionymi i wykorzystywanymi na potrzeby ludzkie gatunkami są koza i owca.
9. W wielu krajach podejmuje się próby, które zmierzają do udomowienia i wykorzystywania do swoich potrzeb piżmowołu.
10. Muflon to taki gatunek wśród tych zwierząt, który został sprowadzony do Polski jako zwierzę łowne.
11. Wiele gatunków wśród koziorożców nadal jest nie rozpoznanych, pomimo tego, że są to zwierzęta o bardzo dużym znaczeniu dla człowieka.
12. Bardzo duża część wśród tych zwierząt zagrożona jest wyginięciem. Szacuje się, że jest to aż ok. 70 procent.
13. Przyczynami, które wpływają na wzrost ryzyka wyginięcia większości z tych gatunków, jest coraz mniejsza powierzchnia do życia, duża liczba polowań, a także konkurowanie o zasoby żywnościowe.
14. Piżmowół arktyczny to jedyny gatunek z rodziny piżmowołów.
15. Oprócz ogromnej masy ciała, która osiągać może od 200 do 400 kg, zwierzęta te wykazują się tym, że mogą osiągać bardzo duże prędkości w biegu, bo aż do 60 km na godzinę.
16. Piżmowoły są bardzo dobrze przystosowane do chłodnych warunków, w których żyją. Są to przede wszystkim włosy, czy też sierść. Włosy zewnętrzne są ciemnobrunatne i długie, natomiast włosy wewnętrzne są krótkie i wełniaste i dobrze chronią przed mrozem.
17. Pojedynczy róg piżmowołu może osiągać długość od 61 do 67 cm. Rogi te są skręcone do dołu i ku przodowi.
18. Gruczoły piżmowołu w okresie godowym wydzielają bardzo intensywny zapach, jednak nie jest to piżmo.
19. Obszarami, w których występują te zwierzęta jest przede wszystkim Kanada, Alaska, Ameryka Północna i Grenlandia.
20. Przed ostatnim zlodowaceniem piżmowoły występowały również na obszarach Norwegii, w północnej części Azji. Szczątki tych zwierząt z tego okresu odnaleziono również w Polsce.
21. Piżmowół arktyczny to zwierzę roślinożerne, które odżywia się m. in. trawami, mchami, porostami i krzewinkami.
22. Pora godowa dla tego zwierzęcia przypada na okres wiosny.
23. Z reguły z jednej ciąży rodzi się tylko jedno młode. Jest one zależne od matki i żywi się jej mlekiem przez ok. 3 miesiące. Ze względu na surowość klimatu, w którym ten gatunek żyje, śmiertelność młodych jest bardzo duża.
24. Zwierzętami, które polują na piżmowoły, są wilki i białe niedźwiedzie. Ich polowania nie są jednak zakończone sukcesem, dlatego nie wpływają znacznie na liczebność tego gatunku.
25. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest broń palna, stosowana przez człowieka. Z tego powodu na obszarach, na których on występuje, wprowadzono w tym celu wiele restrykcji.
26. Innym, ciekawym gatunkiem wśród koziorożców, który występuje w naturze, jest muflon śródziemnomorski. Pierwotnie występował on tylko na terenach Korsyki i Sardynii, jednak potem pojawił się też w innych częściach Europy.
27. Muflon jest przodkiem owcy domowej i najmniejszym przedstawicielem wśród dzikich owiec.
28. Długość ciała muflona waha się od 70 cm do 90 cm.
29. Masa ciała tego zwierzęcia to ok. 30 kg.
30. Ubarwienie tryków (samców), które również zwie się runem lub wełną, jest jasne, natomiast zimą jest ono ciemniejsze. Wełna muflona jest stosunkowo krótka.
31. Bardzo typową cechą dla tych zwierząt są rogi. Są one duże i ślimakowato skręcone.
32. Samice muflona raczej nie mają rogów, jednak jeśli już się one u nich pojawiają, są one małe, krótkie i skręcone do tyłu.
33. U samców wzrost rogów to bardzo skomplikowany i stopniowy proces. Zanim osiągną swoją postać, tj. skręcą się ślimakowato, proces ten potrwa od 4 do 5 lat.
34. Do Polski muflony sprowadzone zostały ze Słowacji na początku XX w. na tereny Sudetów.
35. Obecnie muflony spotkać można w Polsce również na innych terenach, m. in. w Karkonoszach, w Górach Wałbrzyskich, czy też w Górach Sowich.
36. W polskim prawie łownym muflon to zwierzę, które stanowi gatunek łowny wraz z okresem ochronnym.
37. Wymaganiem siedliskowym dla tych zwierząt są porośnięte skąpą roślinnością tereny górzyste.
38. Brak odpowiednich warunków, które powinno zapewnić tym zwierzętom środowisko, skutkuje tym, że ich racice zbytnio się rozrastają i powodują, że poruszanie się tych zwierząt jest bardzo utrudnione.
39. Na terenach Polski stwierdzono, że obecność muflonów jest tam raczej negatywna i w niekorzystny sposób wpływa na przyrodę. Powoduje m. in. ubożenie runa czy zwiększanie procesów erozyjnych.
40. W Czechach i na Słowacji muflony mogą powodować znaczne szkody, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę roli.
41. Ten gatunek koziorożca, muflon śródziemnomorski, prowadzi raczej zwykle dzienny tryb życia i właśnie o tej porze dnia najlepiej funkcjonuje.
42. Muflon, pomimo że działa zwykle najlepiej za dnia, może również dobrze odnajdywać się w aktywności podczas nocy.
43. Muflon śródziemnomorski funkcjonuje zwykle i żyje w stadach, które są jednak niewielkie i nie osiągają zbyt dużych rozmiarów.
44. Muflon, który żyje na wolności, może osiągać wiek nawet do 20 lat.
45. Ciąża muflona to okres czasu, który trwa zwykle ok. 22 tygodnie. Zazwyczaj rodzi się jedno młode jagnię, choć zdarza się również, że jest to 2 młode jagnięta.
46. Samica muflona karmi swoje młode mlekiem. Trwa to zazwyczaj przez okres od 4 do 5 miesięcy.
47. Muflon śródziemnomorski to zwierzę roślinożerne. Żywi się najczęściej roślinami zielnymi, a także liśćmi krzewów i różnego rodzaju owocami. W okresie zimy za pokarm służą mu zwykle suche liście, a także kora drzew, gałęzie, porosty i tym podobne.
48. W 2015 r. Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk nadało tym zwierzętom nazwę zwyczajową koziorożce.
49. Wyodrębniono 14 rodzajów wśród tych zwierząt.
50. Niektóre badania wskazują, że niektóre z tych rodzajów nie są ze sobą bardzo blisko spokrewnione, jak dotychczas uważano.
51. Do rodzajów koziorożców zaliczyć można m. in. arui, takin, tar, serau, goral, kozioł, owca, czy też kozica.