Polska

10 zaskakujących ciekawostek o Kotlinie Kłodzkiej

wieża

Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna w Sudetach, którą otaczają Góry Stołowe, Bystrzyckie, Złote i Bardzkie, a także Wzgórza Włodzickie, Ścinawskie i Masyw Śnieżnika. Zróżnicowana rzeźba terenu, doliny rzek i sporo lasów czynią z tych okolic wyjątkowo atrakcyjny cel podróży dla tych, którzy uwielbiają kontakt z naturą, piękne widoki i aktywny wypoczynek.

1. Pałac Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to wspaniała rezydencja z XIX wieku. Budowano go przez ponad trzydzieści lat, a piękne arkady i dziedziniec przywodzą na myśl egzotyczne kraje. Warto odwiedzić pałac w środku i dzięki przewodnikowi poznać jego historię.

2. Fort Srebrna Góra

Fort Srebrna Góra powstał wskutek zdobycia Śląska przez Prusy w XVIII wieku. Stwierdzono wówczas, że konieczna jest solidna ochrona. Ciekawostką jest, że rzeczywiście została wykorzystana do walk tylko raz, kiedy oblegały ją wojska napoleońskie. Dziś fort można zwiedzać z przewodnikiem przebranym za starego żołnierza, a sama budowla robi spore wrażenie.

3. Pałac w Sarnach

Pałac w Sarnach powstał w drugiej połowie XVII wieku w wyniku przebudowy dworu z epoki odrodzenia. W czasach swojej świetności należał do najwspanialszych rezydencji rodowych w Kotlinie Kłodzkiej, a dziś trwają w nim prace remontowe, które pozbawią go statusu ruiny i przywrócą mu dawny blask.

4. Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój jest jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, w której nie brakuje atrakcji, takich jak Park Zdrojowy czy Kaplica Czaszek, czyli obiekt sakralny ozdobiony dziesiątkami tysięcy szczątków.

5. Przystań Ski-Raft

W pobliżu Obrywu Skalnego znajduje się przystań Ski-Raft. To tutaj można rozpocząć spływy pontonowe i kajakowe, pokonując atrakcyjny szlak Nysy Kłodzkiej.

6. Złoty Stok

Na skraju Kotliny Kłodzkiej znajduje się Złoty Stok, malownicza miejscowość, która słynie z nieczynnej już kopalni złota, będącej atrakcją turystyczną. Podczas wycieczki można przemierzać korytarze kopalni i poznać jej dzieje, a także zobaczyć najwyższy podziemny wodospad, który jest pięknie podświetlony.

7. Muzeum Papiernictwa

W Dusznikach-Zdroju, mieście słynącym ze źródeł leczniczych, znajduje się słynne Muzeum Papiernictwa. Powstało ono w młynie papierniczym z XVII wieku, a samo miejsce robi równie wielkie wrażenie, co eksponaty muzealne.

8. Wambierzyce

Niedaleko Kłodzka znajdują się Wambierzyce, czyli miejscowość odwiedzana przez pielgrzymów z całego kraju i nie tylko. To tutaj znajduje się imponujące Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, a więc pełna przepychu bazylika, do której prowadzą mające symboliczne znaczenie schody.

9. Wieża Widokowa na Gajonej

Wieża Widokowa na Gajonej uchodzi za najlepszy punkt widokowy w Kotlinie Kłodzkiej. Prowadzi do niej przyjemny szlak, który nie sprawi kłopotów nawet najmłodszym członkom rodziny, a z samej wieży rozpościera się piękny widok na całą Kotlinę.

10. Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju to teren, na którym znajdują się między innymi drewniane chaty wiejskie, wiatrak, pracownia garncarska czy piekarnia w starym stylu, gdzie można skosztować kromki chleba ze smalcem. Jest tu również miejsce przeznaczone do organizacji hucznych biesiad.