Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej w 2024 🏞️

Miasto Kłodzko

Kotlina Kłodzka to największa kotlina w Sudetach, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów, oferując liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Region ten otaczają góry, takie jak Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika, a także rów Górnej Nysy. Przez główne miasto kotliny, jakim jest Kłodzko, przepływa rzeka Nysa Kłodzka. Jeśli zastanawiasz się, czy Kotlina Kłodzka to odpowiednie miejsce na urlop, zapoznaj się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi tego regionu.

1. Jaskinia Niedźwiedzie

Jest najpiękniejszą jaskinią w całej Polsce. Położona w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, w marmurowym bloku w Stromej górze (1166. 8 m n. p.m.). Wejście do tej jaskini mieści się na wysokości około 800 m n. p.m. i zabudowano je pawilonem wejściowym, w którym znajdują się kasy biletowe. Przed pawilonem jest plac zabaw dla najmłodszych turystów. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini i liczy około 360 metrów. Została ona zaprojektowana bardzo praktycznie, gdyż zwiedzający poruszają się tu wygodnym chodnikiem. Jaskinia jest tez odpowiednio oświetlona i zabezpieczona więc zwolennicy ekstremalnych doświadczeń nie będą raczej zachwyceni, natomiast szczególnie rodziny z dziećmi na pewno docenią te udogodnienia.

2. Międzygórze: „alpejska wioska” w Polsce

Miasteczko wciśnięte w dość wąską dolinę leży przy granicy z Czechami i przypomina do złudzenia wioskę alpejską. Z centrum miasta wychodzi szlak na Śnieżnika. Najpopularniejszym miejscem jest tu wodospad Wilczki, którego wody spadają kaskadą z ponad 20 – metrowego urwiska w głęboki kocioł a następnie spływają wąwozem skalnym. Wodospad można obserwować z punktów widokowych bądź z mostu zawieszonego nad kaskadą. Niewątpliwą atrakcją szczególnie dla rodzin z dziećmi jest Ogród Bajek, w którym zgromadzone są drewniane domki i rzeźby przedstawiające słynne postaci z bajek, takie jak: Koziołek Matołek, Krecik, Pinokio, Myszka Miki czy też Czerwony Kapturek, a także disneyowski drewniany zamek.

3. Jaskinia Radochowska

Położona jest w Radochowie, nieopodal Lądka Zdroju. Można ją zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Nie ma zbyt wielu udogodnień, dlatego też będzie to odpowiednia opcja dla wszystkich żądnych przygód turystów. Jaskinia poprzez swoją dzikość daje wrażenie autentycznej i oryginalnej. Do przejścia niektórych fragmentów trzeba korzystać z łańcuchów ułatwiających poruszanie się.

4. Zalew Stara Morawa

To ośrodek rekreacyjny mieszczący się pomiędzy Kletnem a Stroniem Śląskim. Zalew o powierzchni 5. 5 hektara to sztuczny zbiornik wodny rekreacyjno – retencyjny, wybudowany dzięki funduszom europejskim w roku 2007. Znajduje się tu kąpielisko z boiskami i plażami, a także wypożyczalnia wodnego sprzętu. Od strony plaży, do dyspozycji jest molo z wieżą widokową. Nad kąpieliskiem czuwają wyspecjalizowani ratownicy. Jest to jeden z najwyżej położonych – bo na wysokości około 525 m n. p.m. – sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.

5. Bazylika w Wambierzycach

To ogromna bazylika, która jest Sanktuarium Maryjnym. Nazywana przez mieszkańców Dolnośląską Jerozolimą wyróżnia się na tle innych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Została ona wybudowana w stylu barokowym, w latach 1715 – 1723 i jest położona na wzgórzu, gdzie w wieku XII w niszy drzewa umieszczono wizerunek Matki Boskiej. Nieopodal bazyliki znajduje się największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce. Twórcą szopki jest zegarmistrz Longin Wittig, który z pasją rzeźbił małe figurki. Chociaż zaczął on od małej szopki to w ciągu 28 lat rozrosła się do wielkich rozmiarów i obecnie liczy 800 figurek, z czego aż 300 jest ruchomych.

6. Błędne Skały znajdujące się w Górach Stołowych

To piękny element Parku Narodowego Gór Stołowych. W roku 1957, ze względu na niepowtarzalny klimat tego miejsca, został tu utworzony rezerwat przyrody. Tak naprawdę jest to skalny labirynt, który obejmuje grzbiet Skalnika (915 m n. p.m.), wyrzeźbiony przez wiatry i wodę w piaskowcach ciosowych. Skalne bloki tworzą bardzo długą turystyczną trasę, którą po prostu należy zobaczyć. Wysokość korytarzy mieści się w granicach 6 – 8 metrów, natomiast szerokość jest zróżnicowana i w niektórych miejscach to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, wiec czasami trzeba się nawet przeciskać. Przejście całego labiryntu może zająć około 30 minut.

7. Szczeliniec Wielki

Jest najpopularniejszym i najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych. Na szczyt o wysokości 919 m n. p.m. prowadzi droga składająca się z 682 kamiennych stopni, a wejście trwa około 40 minut. Płaski wierzchołek jest potężnym labiryntem, który powstał w wyniku formowania się skał. Nazwy nadawane skałom są nawiązaniem do ich kształtów i tak właśnie mamy „Małpoluda” czy też „Wielbłąda”. Jest to również doskonałe miejsce na wspinaczkę. Na szczycie mieści się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę całej Kotliny Kłodzkiej oraz pasmo Sudetów.

8. Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

To najchętniej odwiedzane miejsce w Kudowie zarówno przez kuracjuszy, jak i turystów. Założony w XVIII wieku park, mieści się u podnóży tzw. Góry Parkowej. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, można tu zobaczyć kaktusy, agawy, draceny, opuncje czy też rododendrony. Znajduje się tu Pijalnia Wód Mineralnych z freskami Molnara, przedstawiającym Dolny Śląsk z początku wieku XX, Sala Koncertowa i wybudowany w roku 1722 Zameczek, stanowiący obecnie sanatorium.

9. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

To najwspanialsze polskie Muzeum Papiernictwa mieści się z zabytkowym młynie papierniczym z XVII wieku. Położone jest nad rzeką Bystrzyca Dusznicka.

10. Kłodzko – twierdza i gotycki most

Jest to popularny region podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej. To tutaj znajduje się słynny w Europie militarny obiekt, czyli twierdza Kłodzko, który tworzy skomplikowany i długi system tuneli. Dla turystów udostępniona jest jednak tylko niewielka ich część. Charakterystycznym elementem miasta jest gotycki, kamienny most zbudowany przez Karola IV.