10 Najlepszych Atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej

Miasto Kłodzko

Kotlina Kłodzka jest największą sudecką kotliną, a jednocześnie chętnie odwiedzanym regionem turystycznym, który oferuje liczne atrakcje turystyczne, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Kotlin jest otoczona przez rów Górnej Nysy i Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Przez główne miasto Kotliny, czyli Kłodzko przepływa Nysa Kłodzka. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czy Kotlina Kłodzka jest miejscem odpowiednim na urlop, to zapoznaj się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi, które znajdziesz właśnie w tym regionie.

1. Jaskinia Niedźwiedzie

Jest najpiękniejszą jaskinią w całej Polsce. Położona w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, w marmurowym bloku w Stromej górze (1166. 8 m n. p.m.). Wejście do tej jaskini mieści się na wysokości około 800 m n. p.m. i zabudowano je pawilonem wejściowym, w którym znajdują się kasy biletowe. Przed pawilonem jest plac zabaw dla najmłodszych turystów. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini i liczy około 360 metrów. Została ona zaprojektowana bardzo praktycznie, gdyż zwiedzający poruszają się tu wygodnym chodnikiem. Jaskinia jest tez odpowiednio oświetlona i zabezpieczona więc zwolennicy ekstremalnych doświadczeń nie będą raczej zachwyceni, natomiast szczególnie rodziny z dziećmi na pewno docenią te udogodnienia.

2. Międzygórze: „alpejska wioska” w Polsce

Miasteczko wciśnięte w dość wąską dolinę leży przy granicy z Czechami i przypomina do złudzenia wioskę alpejską. Z centrum miasta wychodzi szlak na Śnieżnika. Najpopularniejszym miejscem jest tu wodospad Wilczki, którego wody spadają kaskadą z ponad 20 – metrowego urwiska w głęboki kocioł a następnie spływają wąwozem skalnym. Wodospad można obserwować z punktów widokowych bądź z mostu zawieszonego nad kaskadą. Niewątpliwą atrakcją szczególnie dla rodzin z dziećmi jest Ogród Bajek, w którym zgromadzone są drewniane domki i rzeźby przedstawiające słynne postaci z bajek, takie jak: Koziołek Matołek, Krecik, Pinokio, Myszka Miki czy też Czerwony Kapturek, a także disneyowski drewniany zamek.

3. Jaskinia Radochowska

Położona jest w Radochowie, nieopodal Lądka Zdroju. Można ją zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Nie ma zbyt wielu udogodnień, dlatego też będzie to odpowiednia opcja dla wszystkich żądnych przygód turystów. Jaskinia poprzez swoją dzikość daje wrażenie autentycznej i oryginalnej. Do przejścia niektórych fragmentów trzeba korzystać z łańcuchów ułatwiających poruszanie się.

4. Zalew Stara Morawa

To ośrodek rekreacyjny mieszczący się pomiędzy Kletnem a Stroniem Śląskim. Zalew o powierzchni 5. 5 hektara to sztuczny zbiornik wodny rekreacyjno – retencyjny, wybudowany dzięki funduszom europejskim w roku 2007. Znajduje się tu kąpielisko z boiskami i plażami, a także wypożyczalnia wodnego sprzętu. Od strony plaży, do dyspozycji jest molo z wieżą widokową. Nad kąpieliskiem czuwają wyspecjalizowani ratownicy. Jest to jeden z najwyżej położonych – bo na wysokości około 525 m n. p.m. – sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.

5. Bazylika w Wambierzycach

To ogromna bazylika, która jest Sanktuarium Maryjnym. Nazywana przez mieszkańców Dolnośląską Jerozolimą wyróżnia się na tle innych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Została ona wybudowana w stylu barokowym, w latach 1715 – 1723 i jest położona na wzgórzu, gdzie w wieku XII w niszy drzewa umieszczono wizerunek Matki Boskiej. Nieopodal bazyliki znajduje się największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce. Twórcą szopki jest zegarmistrz Longin Wittig, który z pasją rzeźbił małe figurki. Chociaż zaczął on od małej szopki to w ciągu 28 lat rozrosła się do wielkich rozmiarów i obecnie liczy 800 figurek, z czego aż 300 jest ruchomych.

6. Błędne Skały znajdujące się w Górach Stołowych

To piękny element Parku Narodowego Gór Stołowych. W roku 1957, ze względu na niepowtarzalny klimat tego miejsca, został tu utworzony rezerwat przyrody. Tak naprawdę jest to skalny labirynt, który obejmuje grzbiet Skalnika (915 m n. p.m.), wyrzeźbiony przez wiatry i wodę w piaskowcach ciosowych. Skalne bloki tworzą bardzo długą turystyczną trasę, którą po prostu należy zobaczyć. Wysokość korytarzy mieści się w granicach 6 – 8 metrów, natomiast szerokość jest zróżnicowana i w niektórych miejscach to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, wiec czasami trzeba się nawet przeciskać. Przejście całego labiryntu może zająć około 30 minut.

7. Szczeliniec Wielki

Jest najpopularniejszym i najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych. Na szczyt o wysokości 919 m n. p.m. prowadzi droga składająca się z 682 kamiennych stopni, a wejście trwa około 40 minut. Płaski wierzchołek jest potężnym labiryntem, który powstał w wyniku formowania się skał. Nazwy nadawane skałom są nawiązaniem do ich kształtów i tak właśnie mamy „Małpoluda” czy też „Wielbłąda”. Jest to również doskonałe miejsce na wspinaczkę. Na szczycie mieści się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę całej Kotliny Kłodzkiej oraz pasmo Sudetów.

8. Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

To najchętniej odwiedzane miejsce w Kudowie zarówno przez kuracjuszy, jak i turystów. Założony w XVIII wieku park, mieści się u podnóży tzw. Góry Parkowej. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, można tu zobaczyć kaktusy, agawy, draceny, opuncje czy też rododendrony. Znajduje się tu Pijalnia Wód Mineralnych z freskami Molnara, przedstawiającym Dolny Śląsk z początku wieku XX, Sala Koncertowa i wybudowany w roku 1722 Zameczek, stanowiący obecnie sanatorium.

9. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

To najwspanialsze polskie Muzeum Papiernictwa mieści się z zabytkowym młynie papierniczym z XVII wieku. Położone jest nad rzeką Bystrzyca Dusznicka.

10. Kłodzko – twierdza i gotycki most

Jest to popularny region podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej. To tutaj znajduje się słynny w Europie militarny obiekt, czyli twierdza Kłodzko, który tworzy skomplikowany i długi system tuneli. Dla turystów udostępniona jest jednak tylko niewielka ich część. Charakterystycznym elementem miasta jest gotycki, kamienny most zbudowany przez Karola IV.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *