Ciekawostki

15 Szokuj膮cych Ciekawostek o Kosmicznych 艢mieciach 馃寣

kosmos

Kosmiczne 艣mieci, zwane r贸wnie偶 kosmicznymi odpadkami, to obiekty stworzone przez cz艂owieka, kt贸re nie wykonuj膮 ju偶 swoich zada艅 i pozostaj膮 na orbicie oko艂oziemskiej. Co warto o nich wiedzie膰? Poni偶ej znajduj膮 si臋 wybrane informacje.

1. Na kosmiczne 艣mieci sk艂adaj膮 si臋 przede wszystkim zu偶yte ju偶 cz艂ony rakiet wielostopniowych, nieczynne satelity lub te偶 fragmenty, kt贸re powsta艂y wyniku eksplozji satelit贸w lub rakiet.

2. Kosmiczne 艣mieci zasadniczo nie s膮 kontrolowane przez cz艂owieka, dlatego mog膮 stanowi膰 zagro偶enie dla tych satelit贸w, kt贸re wci膮偶 aktywnie dzia艂aj膮.

3. Zdecydowana cz臋艣膰 obiekt贸w uznawanych za kosmiczne 艣mieci ma niewielkie wymiary. Maj膮 one oko艂o jednego centymetra, a za najmniejsze uwa偶a si臋 fragmenty farby z rakiet czy te偶 te偶 spalone paliwo sta艂e z rakiet.

4. Aby unikn膮膰 uszkodzenia dzia艂aj膮cych satelit贸w stosuje si臋 od jakiego艣 czasu technologie chroni膮ce statki przed meteoroidami. Polega ona na tym, aby zewn臋trzn膮 pow艂ok臋 statku pokry膰 cienk膮 warstw膮 metalu. Do zderze艅 z metalem dochodzi przy tak ogromnych pr臋dko艣ciach, 偶e py艂 wyparowuje natychmiast i nie jest w stanie uszkodzi膰 ca艂ej konstrukcji.

5. Inn膮 metod膮 na unikni臋cie zderzenia z kosmicznymi 艣mieciami jest manewr zmiany orbity ca艂ej stacji. Jednak偶e dzisiejsza technologia umo偶liwia 艣ledzenie z Ziemi tylko oko艂o 18 tysi臋cy obiekt贸w spo艣r贸d oko艂o 500 tysi臋cy szacowanych na orbicie oko艂oziemskiej. Og贸lnie 艣mieci kosmiczne to drobne elementy, kt贸rych w kosmosie s膮 miliony.

6. Czw贸rka astronaut贸w w ci膮gu roku jest w stanie wytworzy膰 a偶 2500 kilogram贸w odpad贸w. Co ciekawe, statystyczny Polak w ci膮gu roku generuje tylko nieco ponad 300 kilogram贸w odpad贸w.

7. Nieca艂e trzy tony odpad贸w, kt贸re zajmowa艂y ponad dwa i p贸艂 metra sze艣ciennego powierzchni, to najwi臋ksza porcja 艣mieci, jak膮 kiedykolwiek wyrzucono w historii Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sk艂ada艂y si臋 na nie przede wszystkim zu偶yte akumulatory.

8. Kosmiczne 艣mieci poruszaj膮 si臋 po orbicie mniej wi臋cej z pr臋dko艣ci膮 29 tysi臋cy kilometr贸w na godzin臋. Taka pr臋dko艣膰 sprawia, 偶e nawet niewielkie od艂amki mog膮 by膰 niebezpieczne dla dobrze funkcjonuj膮cych satelit贸w czy te偶 za艂贸g eksploruj膮cych kosmos.

9. Syndrom Kesslera to zjawisko opisane przez ameryka艅skiego astrofizyka i pracownika NASA, Donalda J. Kesslera, kt贸re polega na tym, 偶e 艣mieci nagromadzone na orbicie oko艂oziemskiej zderzaj膮 si臋 ze sob膮 i w ten spos贸b generuj膮 nowe od艂amki.

10. Orbital Debris Program Office to specjalna kom贸rka dzia艂aj膮ca pod kierownictwem Kesslera, kt贸rej zadaniem jest ograniczanie ilo艣ci kosmicznych 艣mieci. Kom贸rka ta doprowadza na przyk艂ad do tego, 偶e cz艂ony rakiet s膮 opr贸偶niane z paliwa i spalane w atmosferze.

11. Szacuje si臋, 偶e jeden obiekt wa偶膮cy kilogram, kt贸ry uderzy w statek wa偶膮cy ton臋 z pr臋dko艣ci膮 dziesi臋ciu kilometr贸w na sekund臋, jest w stanie zniszczy膰 go doszcz臋tnie, je艣li tylko uderzy w element konstrukcyjny. Dodatkowo uderzenie to sprawi, 偶e powstanie wiele mniejszych 艣mieci.

12. Sam Kessler uwa偶a, 偶e wykorzystywanie przestrzeni kosmicznej bez odpowiednich zabezpiecze艅 mo偶e by膰 bardzo niebezpieczne i doprowadzi膰 do gro藕nej w skutkach reakcji 艂a艅cuchowej.

13. Ilo艣膰 kosmicznych 艣mieci w orbicie oko艂oziemskiej przekroczy艂a ju偶 warto艣膰 krytyczn膮.

14. Mniejsze 艣mieci spalaj膮 si臋 w atmosferze, za to te wi臋ksze mog膮 uderzy膰 w Ziemi臋, stanowi膮c zagro偶enie dla jej mieszka艅c贸w.

15. Odpadki, kt贸re z powodzeniem wr贸ci艂y na Ziemi臋 s膮 bardzo wa偶nym 藕r贸d艂em wiedzy na temat kosmicznego wysypiska i warunk贸w tam panuj膮cych.