Europa

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić na Korfu

Stara twierdza | Fot. Marc Ryckaert / Wikipedia

Korfu to jedna z najlepszych greckich wysp oferująca ciepłe morze, zielone krajobrazy i wiele zabytków. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych atrakcji. Jak Grecka wyspa to i nie może zabraknąć mitologii. Tradycyjnie wyspa nazywała się Kerkyra, od imienia żeńskiej postaci z mitologii greckiej. Bogata historia sprawia, że turystów przyciągają nie tylko plaże, ale również architektura bizantyjska. Zobacz, co warto zobaczyć i Zwiedzić na Korfu.

1. Kerkira

Stolica Korfu, w której nie brakuje atrakcji turystycznych. Zwiedzanie można zacząć od Starej i Nowej Fortecy, z których można podziwiać przepiękną panoramę wyspy. Spacerując dalej warto choć na chwilę zatrzymać się na placu Spinada i odpocząć przy fontannie. Dalej to już można spacerować właściwie bez celu urokliwymi uliczkami, napawając się pięknem tego miejsca.

Ciekawym miejsce jest również Klasztor Vlacherna znajdujący się przy samym lotnisku. Będąc w tym miejscu można doświadczyć lądowania samolotu nad naszymi głowami. Dostarcza to dodatkowego dreszczyku emocji.

2. Klasztor Vlacherna

Jedno z najbardziej znanych miejsc na Korfu uważany za wyjątkowy punkt wyspy. Można do niego podpłynąć łódką lub udać się spacerem poprzez długi pomost. Co ciekawe klasztor zawdzięcza swą nazwę słynnemu kościołowi w Konstantynopolu.

Wnętrze jest równie atrakcyjne co zewnętrzna architektura. Klasztor można zwiedzać za darmo. Znajduje się tam również biblioteka, zawierająca stare dokumenty, ewangelie i naczynia kościelne.

3. Forteca Wenecka

Bezpieczeństwo na Korfu było zawsze ważne. Forteca została wybudowana po oblężeniu Turków. Co ciekawe ta forteca była również atakowana przez Włochów. Dla zwiedzających wydzielona jest tylko część fortecy, z której rozciąga się widok na miasto.

4. Achillion – rezydencja cesarzowej Sissi

Na Korfu swój pałac wzniosła słynna cesarzowa Austrii – Elżbieta Bawarska zwana potocznie Sissi. Swoją nazwę pałac zawdzięcza zamiłowaniu cesarzowej do Achillesa. Na pewno nie zabraknie tam jego rzeźb w różnych pozach.

Ciekawym miejscem jest również kaplica wewnątrz pałacu. Budynek został również wykorzystany w filmie z Bondem z 1981 roku. Obecnie znajduje się tam muzeum otwarte dla turystów. Warto się tam wybrać również dla pięknych ogrodów z których rozpościera się niesamowity widok.

5. Góra Pantokrator

Wejście na górę trwa ponad godzinę, ale można też tam wjechać. Idealne miejsce do trekkingu, zachęca jednak na piesze wędrówki. W drodze na szczyt można podziwiać nie tylko krajobraz ale również posłuchać dzwoneczków kóz, które pasą się w tej okolicy.

Na szczycie znajdują się kawiarnie oraz punkty widokowe, z których możemy podziwiać nie tylko Grecję, ale także Albanię, jeśli mamy szczęście można też dostrzec Włochy.

6. Angelokasto

Na szczycie góry na klifie znajduje się zamek o tajemniczej nazwie Angelokasto, czyli zamek aniołów. Wyglądem przypomina zamki z Gry o Tron. Niegdyś tutaj mieściła się stolica Korfu i siedziba władz. Niestety historia tego zamku jest dosyć niejasna, nie wiadomo nawet kiedy ten zamek został wybudowany.

Warto go odwiedzić pomimo tego iż zamek wygląda jak ruina. Wejście nie jest zbyt drogie, parking jest darmowy a widok, który rozciąga się z klifu zrekompensuje nam podupadające mury.

7. Cerkiew Św. Spyridona

Św. Spyridon urodził się tak naprawdę na Cyprze ale uważany jest za patrona Korfu. Jego relikwie przechowywane są w sarkofagu w krypcie w tej oto Cerkwii. Uważany jest za cudotwórcę, patron garncarzy, sierot, żeglarzy i ludzi odbywających podróże morskie.

Dodatkowo warto wspomnieć, iż okazała dzwonnica podobna jest do tej z Wenecji z kościoła San Giordio dei Greci.

8. Przylądek Drastis

To po prostu pięknie stworzony przez samą naturę klif. Coś dla miłośników pięknych zdjęć i widoków. Mówi się, że jest to wizytówka Korfu. Przylądek tworzą wysokie białe klify otoczone piękną błękitną i turkusową wodą. To właśnie ten krajobraz przyciąga tam rzeszę turystów.

Dostępna jest tam niewielka plaża, z której rozciąga się widok na inne greckie klify a także wybrzeże Albanii.

9. Kanał Miłości

W jednej z największych miejscowości na Korfu zwanej Sidari znajduje się najpopularniejsza atrakcja jaką jest Kanał Miłości. Dojazd nie jest łatwy, gdyż prowadzi trudnymi do pokonania drogami. Nie jest to jednak niewykonalne.

Kanał ten składa się z niesamowitych formacji skalnych, które poprzetykane są stromymi klifami, błękitną wodą oraz piaszczystymi plażami. Kolejne miejsce do odhaczenia z listy dla miłośników fotografii i pięknych ujęć.

10. Park wodny Aqualand

Największy park wodny w Grecji, położony w samym centrum wyspy Korfu. Prawdziwy raj w upalne dni. Kompleks przeznaczony jest dla każdego z ogromną liczbą atrakcji, nikt nie będzie się tam nudzić.