Ciekawostki

Koniki morskie – Fascynujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

konik morski

Koniki morskie to ryby należące do rodziny igliczniowatych. Posiadają charakterystyczny podkręcany ogonek, dzięki któremu są w stanie wczepiać się w rośliny znajdujące się na dnia morza. To właśnie podwodna roślinność stanowi zabezpieczenie przed drapieżnikami i schronienie, w których pławikoniki chętnie się chowają, gdy tylko wyczują zagrożenie. To wyjątkowo piękne ryby, które od lat zachwycają swoim nietypowym kształtem oraz sposobem życia. Ze względu na budowę ciała często porównuje się je do szachowego konia.

1. W przypadku koników morskich porodem tak naprawdę zajmuje się ojciec. Rozmnażanie rozpoczyna się od złożenia jajeczek przez samicę w specjalnej torbie lęgowej samca, która znajduje się na brzuchu. Jajeczka pozostają w torbie przez kilka tygodni, potem na świat przychodzą maleńkie koniki. Samica składa w ciele partnera ponad tysiąc jajeczek. Cały proces poprzedzony jest fantastycznym tańcem godowym, w trakcie którego koniki splatają się ogonkami i wykonują gesty przypominające romantyczne pocałunki. To w tym momencie zapada jednak decyzja o tym, czy samiec nadaje się na partnera i czy spełni oczekiwania partnerki.

2. Ilość jajeczek złożonych w ciele partnera nie jest jednak gwarancją na to, że maluszki dożyją sędziwego wieku. Tak naprawdę rzadko kiedy z tysiąca młodych przy życiu pozostaje jedynie dziesięć osobników.

3. Erotyczne życie koników morskich fascynuje naukowców od bardzo dawna. Wnikliwe i wieloletnie obserwacje potwierdziły, że konikom morskim niestraszna jest poligamia. Uprawiają seks z wieloma partnerami, a udokumentowane są także przypadki „spotkań” grupowych, w trakcie których koniki morskie inicjowały stosunki z wieloma partnerami jednocześnie.

4. Na świecie istnieje aż 40 gatunków koników morskich. Najmniejszy z nich osiąga długość sięgającą zaledwie 2cm. Te najmniejsze pławikoniki charakteryzują się pomarańczową barwą, która umożliwia im swobodny kamuflaż w wielobarwnych koralowcach. Największe koniki morskie zamieszkują wody nieopodal Nowej Zelandii i Australii. Są znacznie większe, ponieważ przeciętna długość ciała wynosi aż 30cm.

5. Podstawą żywienia koników morskich jest plankton, który nie stanowi wyzwania dla tych niesamowitych ryb. Nie oznacza to jednak, że koniki morskie nie polują. Sposobem na zdobycie pożywienia, w skład którego wchodzą również niewielkie ryby i skorupiaki, jest urządzanie bardzo dobrze przemyślanych zasadzek. Pławikoniki to w istocie mistrzowie kamuflażu, dlatego podczas polowania chowają się w koralowcach i pozostają w bezruchu do momentu, kiedy ofiara nie znajdzie się odpowiednio blisko. Wówczas atakują. Podłużny aparat gębowy pozwala im na sprawne wyciąganie zszokowanych ofiar z różnego rodzaju szczelin pod wodą.

6. Koniki morskie cieszą się niesłabnącą sławą w krajach azjatyckich. Często spotykanym widokiem w tym regionie świata są mocne alkohole, w których zatopiono konika morskiego. Tego typu alkohole stanowią nie lada gratkę dla turystów z innych zakątków świata. Po spożyciu alkoholu wielu ludzi pozostawia konika w charakterze pamiątki. Oczywiście, po wcześniejszym zasuszeniu ryby.

7. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup konika do prywatnego akwarium. Ceny koników morskich są bardzo zróżnicowane i w pewnym stopniu uzależnione od gatunku. Najtańsze okazy można kupić już za 200zł, choć równie często można się natknąć na koniki, które kosztują nawet 700zł. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie konika morskiego w akwarium wiąże się z bardzo restrykcyjnymi procedurami, ponieważ zwierzęta te są niezwykle czułe na wszelkie zmiany w swoim środowisku. Dla właściciela oznacza to regularne sprawdzanie jakości wody, poziomu jej zasolenia oraz twardości. Powinno się także zadbać o wyposażenie akwarium i odpowiedni wystrój wnętrza, w którym nie może zabraknąć gęstych roślin, a nawet koralowców. Dopiero z takim wyposażeniem koniki poczują się jak u siebie w domu. Trzeba także pamiętać, że koniki nie wiodą samotnego trybu życia i towarzystwo kolegów tego samego gatunku będzie decydowało o jakości ich życia.

8. Koniki morskie żyją przeciętnie od roku do nawet sześciu lat. Newralgicznym momentem jest chwila po narodzinach, której wiele malutkich koników niej jest w stanie przetrwać. Ich naturalnymi wrogami są przede wszystkim żółwie wodne oraz kraby. W zetknięciu z nimi koniki morskie na ogół nie mają szans. Ratunkiem jest wyłącznie ucieczka i umiejętny kamuflaż.

9. Natura wyposażyła koniki morskie w ogony zbudowane z 36 segmentów, które jednocześnie umożliwiają tym opancerzonym rybom pełną swobodę ruchów. Budowa ich ciał stała się ogromną inspiracją w robotyce. Naukowcy pragną zastosować budowę konika morskiego w budowie robotów, które również będą mogły cieszyć się sporą elastycznością. Gdyby to się udało, to z pewnością moglibyśmy mówić o pewnego rodzaju przełomie, ponieważ zamysłem jest stworzenie robotów, które będą mogły przemieszczać się po obiektach, które stanowią potencjalne zagrożenia dla człowieka.

10. Podczas spożywania pokarmu koniki morskie wydają z siebie bardzo specyficzne dźwięki przypominające w pewnym stopniu klaskanie.