Ciekawostki

Konik Polny – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Konik Polny

Konik polny jest jednym z najsympatyczniejszych owadów, z jakimi mamy styczność, uwiecznionym w bajkach dla dzieci i baśniach. Jest to owad z rzędu prostoskrzydłych, którego fachowo nazywamy skaczącym szarańczakiem.

Konik polny pojawił się w polskiej bajce o Pszczółce Mai, a także w bajkach Ezopa i La Fonatine’a. Jest symbolem lekkomyślności, beztroski i życia chwilą.

Kiedy koniki polne pocierają tylnymi nogami o pokrywy, powstaje charakterystyczny dźwięk, który natychmiast rozpoznajemy. Częściej więc mamy do czynienia z „muzyką” koników niż z nimi samymi.

Koniki polne mają walcowate ciało, a ich czułki są dłuższe od całego odwłoku. Ich narząd słuchu znajduje się na goleniach przednich odnóży, mają duże oczy i wyjątkowo mocny aparat gębowy.

Koniki polne są wszystkożerne, jednak charakter drapieżników determinuje ich jadłospis, dlatego najchętniej polują na inne owady. Jeśli nie mają możliwości, by zdobyć odrobinę protein w postaci innych owadów, wybierają wszelkie dostępne rośliny.

Koniki uwielbiają tereny trawiaste, dlatego najczęściej żyją na polach, w lasach i ogrodach. Ze względu na swoją nietypową budowę, potrafią bardzo wysoko skakać.

Koniki polne posiadają aparat strydulacyjny, który jest narządem głosowym. Jego mechanizm polega na pocieraniu o siebie dwóch części ciała w odpowiedniej częstotliwości. Samiec zwabia dźwiękami samicę właśnie w ten sposób.

Jakiś czas temu furorę w świecie miłośników owadów wywołały napływające zdjęcia różowych koników polnych. Za ich piękny kolor odpowiedzialne jest zjawisko erytryzmu, czyli nadmiernego zaczerwienienia ciała. Mutacja ta spowodowana jest genem recesywnym, podobnie jak albinizm.

Kiedy samica ulegnie czarowi muzyki samca, dochodzi między nimi do kopulacji. Jajka składane są na wierzchnią warstwę gleby, a na wiosnę wykluwają się młode koniki polne.

Naukowcy odkryli, że koniki polne, podobnie jak niektórzy ludzie, pod wpływem stresu jedzą więcej. Sięgają wtedy po bogate w węglowodany rośliny.

Koniki polne są przysmakiem dla wielu ryb, dlatego wędkarze często korzystają z przynęt w postaci sztucznych koników polnych, zwiększając swoje szanse na dobry połów.