Ciekawostki

24 ciekawostki o kometach

kometa

Komety, jak asteroidy, są małymi ciałami niebieskimi, które orbitują wokół Słońca. Jednakże, w przeciwieństwie do asteroid, komety składają się głównie z zamrożonego amoniaku, metanu lub wody i zawierają tylko niewielkie ilości materiału skalnego.

1. Słowo „Kometa” pochodzi z łacińskich „cometes”, które z kolei pochodzą z greckich „kometes”, czyli „długowłosych”.

2. Ogony komet mogą mieć długość ponad 1 mln km.

3. Mark Twain urodził się w dniu, w którym kometa Halleya leciała blisko ziemi.

4. Po 11 latach spędzonych w kosmosie, sonda Rosetta została celowo rozbita o kometę w celu dostarczenia zdjęć z bliska.

5. W 2011 roku naukowcy odkryli również, że woda w komecie ma niemal taki sam skład chemiczny jak woda w oceanach Ziemi – co sugeruje, że komety mogły sprowadzić wodę na Ziemię miliardy lat temu.

6. Jądro komety składa się z lodu, materiału skalnego i ma średnicę od kilkuset metrów do 100 km.

7. W 1999 r. NASA z powodzeniem pobrała próbki z komety. Próbki zawierały dowody na obecność płynnej wody, mimo że naukowcy doszli do wniosku, że komety nigdy nie nagrzewają się na tyle, aby stopić lód, który mogą przenosić.

8. Komety mogły ożywić Ziemię i wypełnić nasze oceany. W 2009 roku sonda kosmiczna NASA pobrała próbkę z komety Wild-2 i stwierdziła, że zawierała aminokwasową glicynę – niezbędny element składowy życia.

9. Kiedy kometa jest ogrzewana przez Słońce, jej lody zaczynają się sublimować. Mieszanina kryształów lodu i pyłu wydmuchiwana jest z jądra komety na wietrze słonecznym, tworząc parę ogonów. Ogon jest tym, co zwykle widzimy, gdy oglądamy komety z Ziemi.

10. Niektórzy badacze uważają, że komety mogły pierwotnie sprowadzić na Ziemię część wody i cząsteczek organicznych, które teraz składają się na życie tutaj.

11. Jowisz jest „kosmicznym odkurzaczem”. Jego wpływ grawitacyjny powoduje zderzenie komet i asteroid o jego powierzchnie. Szybkość oddziaływania Jowisza jest około 2000-8000 razy większa niż Ziemi. Bez Jowisza prawdopodobieństwo zderzeń asteroid z planetami w układzie słonecznym byłoby znacznie większe.

12. Komety mają dwa ogony – nie jeden. Kiedy komety zbliżają się do słońca, wiatr słoneczny i pole magnetyczne słońca zmiata cząsteczki w ogony, które rozciągają się za głową komety. Cząsteczki kurzu tworzą zakrzywiony ogon.

13. Komety orbitują wokół słońca, ale uważa się, że większość z nich zamieszkuje obszar znany jako Chmura Oorta, daleko poza orbitą Plutona. Od czasu do czasu kometa przechodzi przez wewnętrzny układ słoneczny. Niektóre robią to regularnie, inne tylko raz na kilka wieków.

14. Komety orbitują wokół Słońca po eliptycznych ścieżkach – tak jak planety. Ścieżka komety jest jednak o wiele bardziej eliptyczna niż jakakolwiek planeta.

15. Możemy zobaczyć wiele komet gołym okiem, kiedy przechodzą blisko słońca, ponieważ ich ogony odbijają światło słoneczne, a nawet świecą z powodu energii, którą pochłaniają od słońca. Jednak większość komet jest zbyt mała lub zbyt słaba, by można ją było zobaczyć bez teleskopu.

16. Komety występują w kilku kategoriach. Najpopularniejsze z nich to komety okresowe i nieperiodyczne.

17. Komety okresowe lub komety krótkookresowe są generalnie definiowane jako posiadające okresy orbitalne krótsze niż 200 lat.

18. Rdzeń komety jest jak brudna kula śniegu. Jądro komety składa się z lodu, kurzu i skał – pozostałości po układzie słonecznym, który powstał 4,6 miliarda lat temu. Jądra komet należą do najciemniejszych obiektów w układzie słonecznym, odbijając tylko cztery procent światła.

19. Pierwszy „obraz” komety Halleya można zobaczyć na gobelinie Bayeux, który został prawdopodobnie ukończony w 1077 roku.

20. Kometa, która wydziela alkohol i cukier w ogonie, została odkryta w 2014 roku.

21. Komety mogą uderzyć w naszą planetę – i już to robiły. Badania sugerują, że kometa rozbiła się na pustyni Sahary około 28 milionów lat temu.

22. Komety zostawiają za sobą ślady gruzu, który może prowadzić do deszczu meteorytów na Ziemi. Na przykład deszcz meteorytów w Perseidzie ma miejsce co roku między 9 a 13 sierpnia, kiedy to Ziemia przechodzi przez orbitę komety Swift-Tuttle.

23. W 1909 r. niektórzy myśleli, że kometa Halleya spowoduje wielką eksplozję lub ogarnie świat gazem rozweselającym. Inni po prostu cieszyli się widząc kometę.

24. Najbliższy punkt na orbicie komety do Słońca nazywany jest „perihelionem”. Najbardziej oddalony punkt nazywany jest „aphelionem”.