Ciekawostki

14 ciekawostek o kometach dla dzieci

kometa i ziemia

Kometa jest bardzo małym ciałem systemu słonecznego, wykonanym głównie z lodów zmieszanych z mniejszymi ilościami pyłu i skał.

Większość komet ma nie więcej niż kilka kilometrów średnicy. Główny korpus komety nazywany jest jądrem i może zawierać wodę, metan, azot i lód.

Ciesz się tymi zabawnymi ciekawostkami o kometach dla dzieci. Dowiedz się interesujące informacje o komecie Halleya, czy Shoemaker-Levy 9, czyli komecie, która zderzyła się z Jowiszem w 1994 roku.

1. Starożytni często kojarzyli komety ze złym omenem. Na przykład Epic z Gilgamesz z Babilonii stwierdził, że komety przywiozły ze sobą powódź i ogień. Rzymianie również postrzegali komety jako zły omen. Cesarz Nero wykonał egzekucję wszystkich możliwych następców tronu tylko po to, by uchronić się przed tak zwanym „przekleństwem komety”.

2. Według naukowców komety krótkookresowe, wywodzą się z Pasu Kuipera, podczas gdy komety długookresowe wywodzą się z Oort Cloud.

3. Kiedy kometa jest z dala od słońca, pozostaje zamrożona i może być wielkości małego miasteczka.

4. Komety krótkookresowe mają okresy orbitalne krótsze niż 200 lat, podczas gdy komety długookresowe mają okresy orbitalne dłuższe niż 200 lat.

5. Uważa się, że istnieją miliardy komet na orbicie wokół słońca w Pasie Kuipera, a także jeszcze dalej w Chmorze Oorta.

6. W lipcu 1994 r. kometa Shoemaker-Levy 9 rozpadła się i zderzyła z Jowiszem. Wydarzenie to dało astronomom możliwość obserwowania, co się dzieje, gdy takie zderzenie ma miejsce.

7. Największe fragmenty miały średnicę 2 km i uderzyły w Jowisza z prędkością około 60 km/s. Kratery po uderzeniu były wyraźnie widoczne przez kilka miesięcy po zderzeniu.

8. Komety są zwykle nazywane imieniem swoich odkrywców. Na przykład kometa Halleya została odkryta przez Edmonda Halleya. Czasami, ponieważ sondy kosmiczne również wykrywają komety, komety te mają nazwy misji.

9. Istnieją komety, które w żaden sposób nie są związane ze słońcem.

10. Kometa Halleya jest najbardziej znaną kometą.

11. Zapisy ludzi obserwujących kometę Halleya sięgają tysięcy lat wstecz.

12. Kometę Halleya widać gołym okiem z Ziemi co 75-76 lat. Powróci blisko ziemi w 2061 roku.

13. Kometa Halleya nosi imię od angielskiego astronoma Edmonda Halleya, który po raz pierwszy określił okres jej orbity. Była to pierwsza kometa, która została uznana za posiadającą okresową orbitę.

14. Czy komety powodują deszcz meteorytów? Tak. Kometa prawie zawsze zostawia ślad, które prowadzą do deszczu meteorytów. Na przykład, gdy ziemia co roku przemieszcza się po orbicie komety Swift-Tuttle, w dniach 9-13 sierpnia dostaje deszcz meteorytów Perseid.