Ameryka Południowa

100 Zaskakujących Ciekawostek o Kolumbii

Kolumbia

KolumbiaKolumbia to państwo znajdujące się w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Atrakcyjne położenie i bogata kultura sprawiają, że przyciąga miłośników egzotycznych podróży. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje sto ciekawostek na temat Kolumbii.

1. Stolicą Kolumbii jest Bogota, a cały kraj ma powierzchnię przekraczającą 139 tysięcy kilometrów kwadratowych.

2. Kolumbia jest jedynym państwem w Południowej Ameryce, które ma dostęp do dwóch oceanów.

3. Spory kawałek kraju zajmuje Puszcza Amazońska. To właśnie ona stanowi cel podróży w przypadku turystów ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz możliwość obcowania nie tylko z egzotyczną roślinnością, ale i z dzikimi zwierzętami. Wycieczki odbywają się z wykwalifikowanymi przewodnikami.

4. Osią Kolumbii są Andy, czyli łańcuch górski, który przebiega również przez Wenezuelę, Ekwador, Peru, Chile, Boliwię oraz Argentynę.

5. Masyw kolumbijski bardzo często określa się nazwą Rzeczna Gwiazda Kolumbii, a to dlatego, że to właśnie tutaj mają swoje źródła rzeki uchodzące finalnie do Oceanu Spokojnego.

6. Kolumbia graniczy z pięcioma państwami, a mianowicie z Brazylią, Wenezuelą, Peru, Ekwadorem oraz panamą.

7. Kordyliera Wschodnia znajduje się na wysokości przekraczającej 2500 metrów nad poziomem morza. To właśnie tutaj znajduje się stolica państwa.

8. W czasie konkwisty w okolicach dzisiejszej Bogoty i Tunji rozwijała się kultura Czibcza-Muisca, określana jako jedna z wyższych cywilizacji prekolumbijskich.

9. Populacja Czibczów przed podbiciem przez Europejczyków liczyła około miliona osób i dzieliła się na dziewięć różnych państw.

10. Dwie największe doliny Kolumbii to Dolina Cauki oraz Dolina Magdaleny.

11. Największa część ludności Kolumbii żyje w tak zwanym Regionie Andyjskim, który tworzą trzy kordyliery z dolinami.

12. Dwoma najwyższymi szczytami w Kolumbii są Cristobal Colon oraz Simon Bolivar. Znajdują się one na wybrzeżu Morza Karaibskiego.

13. Masyw Sierra Nevada de Santa Marta jest całkowicie odizolowany od innych gór znajdujących się na kontynencie. Na jego terenie znajduje się park narodowy o tej samej nazwie.

14. Rdzenna ludność kolumbijskich gór Sierra Nevada de Santa Marta to Indianie Kagaba, Arhuaco i Wiwa.

15. Plemiona indiańskie w Kolumbii żyją obecnie w rezerwatach. Indianie Kagaba nazywają siebie starszymi braćmi, a wszyscy inni ludzie to ich „młodsi bracia”. Wśród niektórych plemion wciąż obowiązują dawne obrzędy, ale większość z nich poddała się kulturze kolumbijskiej.

16. Kolumbia znajduje się w Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, zwanym również Okołopacyficznym Pasem Sejsmicznym. Jest to strefa bardzo częstych trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów.

17. W Pacyficznym Pierścieniu Ognia znajduje się ponad 450 wulkanów, a ostatnie erupcje miały tutaj miejsce kilkanaście lat temu.

18. Bardzo duże wysokości w górach kolumbijskich sprawiają, że śnieg i lód na najwyższych szczytach pochodzą jeszcze z epoki lodowcowej.

19. Szacuje się, że wskutek globalnego ocieplenia kolumbijskie lodowce znikną całkowicie jeszcze w XXI wieku.

20. W 2002 roku w południowo-zachodniej części Kolumbii doszło do katastrofy lotniczej. Samolot pasażerski rozbił się wówczas na jednym z wulkanów.

21. Kolumbia położona jest na dwóch półkulach, ponieważ przez jej teren przebiega równik. Dziewięćdziesiąt procent kraju znajduje się jednak na półkuli północnej.

22. Ukształtowanie Kolumbii i duże różnice w wysokości sprawiają, że klimat w tym kraju różni się w zależności od konkretnego miejsca.

23. Region Amazoński w Kolumbii nazywany jest również Kolumbijską Puszczą Amazońską i stanowi jeden z regionów przyrodniczych w kraju.

24. Region Andyjski obejmuje Andy na terenie Kolumbii, a także doliny rzek Magdalena i Cauca.

25. Kolumbia posiada tak zwany Region Wyspiarski, który obejmuje wyspy należące do kraju, ale nie do wybrzeża. Są to archipelag San Andreas oraz Malpelo na Morzu Karaibskim i Providencia, które znajduje się na Oceanie Spokojnym.

26. Większość rzek w Kolumbii ma swoje źródła w Andach, a do największych należą Cauca, Altrato, Sinu, San Jorze czy Magdalena.

27. Na terenie Kolumbii znajduje się wiele gorących źródeł, które są wykorzystywane w celach leczniczych. Ich działanie ma bardzo dobry wpływ na skórę oraz drogi oddechowe.

28. Najsłynniejsze gorące źródła w Kolumbii to Pipa i Purace. Oba znajdują się na stokach wulkanu o dokładnie tej samej nazwie. Popularnym źródłem leczniczym jest również Santa Rosa de Cabal.

29. Ponad dwanaście procent Kolumbii stanowią parki narodowe oraz obszary chronione. Bogactwo przyrody oraz ukształtowanie terenu to największe zalety państwa, które rocznie przyciąga turystów z całego świata.

30. Kolumbia jest szóstym państwem na świecie, które może poszczycić się tym, że ma całkowicie odnawialne zaopatrzenie w słodką wodę oraz duże rezerwy takiej wody.

31. Kolumbia należy do krajów, które cechują się najwyższą bioróżnorodnością na całym świecie. Zróżnicowany klimat sprawia, że w kraju tym występuje większość gatunków z całego świata. Jeśli chodzi o ryby słodkowodne, Kolumbia jest drugim państwem na świecie pod względem zróżnicowania.

32. W Kolumbii występuje bardzo dużo gatunków endemicznych motyli, a także siedem tysięcy gatunków chrząszczy, prawie dwa tysiące gatunków mięczaków oraz trzysta tysięcy gatunków bezkręgowców.

33. Kolumbia jest uznawana za kraj o średniej wielkości, a mimo to na jej terenie rośnie około 45 tysięcy gatunków roślin.

34. Storczyk Cattleya trianae jest od 1936 roku kwiatem narodowym Kolumbii. Jest to gatunek endemiczny, rośnie w górach chmurnych, a swoją nazwę zawdzięcza kolumbijskiemu botanikowi. Jose Trianie.

35. Ze storczykiem Cattleya trianea wiąże się popularna w Kolumbii legenda. Podobno syn fauna i nimfy, Orchis, został zamordowany i powrócił na świat w formie pięknego kwiatu. W Kolumbii wierzy się, że jeśli mężczyźnie zależy na kobiecie, to powinien jej podarować w prezencie bukiet orchidei.

36. Kolumbia jest trzecim największym producentem kawy na całym świecie. W tym zakresie wyprzedza ją tylko Wietnam i Brazylia.

37. Pierwsze wzmianki na temat kawowca w Kolumbii pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku, ale pierwszy transport kawy z tego kraju miał miejsce dopiero sto lat później,

38. Kawa kolumbijska jest szczególnie ceniona przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Wielbiciele kawy cenią w szczególności kolumbijską Arabikę.

39. Juan Valdez to fikcyjna postać, którą wykreowano tylko po to, aby promować kolumbijską kawę na całym świecie. Jest to wesoły mężczyzna z charakterystycznym zarostem, który podróżuje ze swoim mułem o imieniu Conchita. Dziś jego imię i nazwisko są nazwą sieci kawiarni oraz palarni kawy.

40. W pierwszej połowie XVI wieku tereny należące do dzisiejszej Kolumbii zostały podbite przez Hiszpanów, a następnie wcielone do Peru.

41. Niewolnictwo zostało zniesione w Kolumbii dopiero w 1852 roku. Wcześniej proceder ten działał w Kolumbii bardzo prężnie.

42. Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku w Kolumbii powstał kartel narkotykowy Pablo Escobara, który sprzedawał przede wszystkim kokainę. Był on najsłynniejszym baronem narkotykowym w historii, a momentami również jedną z najbogatszych osób na świecie.

43. Przez pewien czas aż 96 procent narkotyków w Stanach Zjednoczonych pochodziło z Kolumbii, dlatego Escobarem zainteresowały się amerykańskie służby specjalne.

44. Bogota pod względem wielkości jest trzecim miastem na terenie całej Ameryki Południowej.

45. Na terenie Kolumbii znajduje się aż 59 parków narodowych. Najpopularniejszym z nich jest Park Narodowy Tayona, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże w całym kraju. Jest to jeden z najbardziej turystycznych obszarów w Kolumbii.

46. Amazoński las deszczowy w Kolumbii jest największym na świecie lasem deszczowym. Turyści mogą zwiedzać go pieszo lub zdecydować się na rejs łodzią.

47. Palmy woskowe w okolicach Salento należą do największych palm na świecie. Najwyższe z nich mają nawet około 60 metrów wysokości.

48. W górach Sierra Nevada znajduje się starożytne miasto Ciudad Perdida, które na przestrzeni wieków zakryła dżungla. Zostało ono ponownie odkryte dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.

49. Badania wykazały, że Ciudad Perdida jest nawet o kilkaset lat starsze od popularnego Machu Picchu w Peru. Można do niego dotrzeć po kilkudniowej wędrówce zorganizowanej przez lokalne biuro podróży.

50. Kolumbia uzyskała niepodległość od Hiszpanii dopiero w 1810 roku.

51. Flaga Kolumbii składa się z trzech poziomych pasków, a każdy kolor ma swoje znaczenie symboliczne. Żółty oznacza złoto, niebieski oceany i rzeki, a czerwony krew przelaną podczas walk o niepodległość.

52. Nazwa Kolumbii nawiązuje do nazwiska Krzysztofa Kolumba, który był włoskim odkrywcą oraz kolonizatorem.

53. Kolumbijskie społeczeństwo należy do społeczeństw hierarchicznych, a to oznacza, że szacunek zdobywa się poprzez pracę, sukcesy, pozycję oraz wiek.

54. Aguardiente to napój alkoholowy, który cieszy się ogromną popularnością w Kolumbii. Wytwarza się go z trzciny cukrowej.

55. Tradycyjne kolumbijskie śniadania to Bandera Paisa, czyli wołowona, awokado, ryż, platany, fasola, jajka, arepas, chorizo oraz chicharrones.

56. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych Medellin, skąd pochodził Pablo Escobar, był niezwykle niebezpiecznym miejscem. Dziennie dochodziło tutaj nawet do kilkunastu zabójstw.

57. Turyści w Kolumbii muszą uważać na kieszonkowców oraz napadających na nich złodziei. Wielu z nich przymocowuje dokumenty i pieniądze do specjalnych pasów, które są noszone pod ubraniami.

58. Najsłynniejszym sportem w Kolumbii jest piłka nożna.

59. Radio oraz telewizja publiczna w Kolumbii mają obowiązek grać hymn państwa codziennie dwa razy, a mianowicie o 6 rano i o 18 popołudniu.

60. Alto de Letras w Kolumbii to mająca ponad 300 kilometrów długości trasa rowerowa, która słynie z jednego z najtrudniejszych na świecie podjazdów.

61. W 2016 roku były prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za podpisanie umowy z FARC. Pomogła ona w zakończeniu trwającej pięćdziesiąt lat wojny partyzanckiej.

62. Jednym z najsłynniejszych artystów kolumbijskich jest Fernando Bolero, który zasłynął z malowania pogrubionych portretów. Jego prace są cenione na całym świecie.

63. W Kolumbii urodziła się popularna piosenkarka, Shakira, która zasłynęła dzięki takim przebojom, jak „Waka Waka”, „Underneath Your Clothes” czy „Hips Don’t Lie”. Współpracowała z takimi gwiazdami, jak Beyonce czy Wyclef Jean.

64. Walutą obowiązującą w Kolumbii jest peso, które stanowi sto centavos. W miejscowościach turystycznych można jednak płacić dolarami amerykańskimi.

65. Kolumbia jest największym na świecie producentem szmaragdów, a szmaragd zielony występuje tylko w tym kraju. Na terenie państwa działa aż 150 kopalni.

66. Krajobraz Kulturowy Kawy w Kolumbii został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

67. Oficjalnym mottem Kolumbii jest „Libertad y Orden”, co oznacza „Wolność i porządek”.

68. Kolumbia jest prawie cztery razy większa od Polski, a w rankingu największych państw na świecie znajduje się na dwudziestym piątym miejscu.

69. 99 procent mieszkańców Kolumbii mówi po hiszpańsku, ale w kraju można również usłyszeć sześćdziesiąt języków tubylczych oraz kreolskich.

70. Kolumbia uznawana jest na podstawie badań za jeden z najszczęśliwszych krajów na całym świecie.

71. Z Kolumbią związana jest legenda o El Dorado, czyli krainie pełnej bogactw. Legenda ta najpewniej zrodziła się dzięki rytuałowi rdzennej ludności, kiedy to wódz był obsypywany złotym pyłem.

72. Ajiaco to jedna z tradycyjnych potraw andyjskich znana w Kolumbii. Jest to gulasz lub zupa z kurczaka z dodatkiem kukurydzy, ziemniaków i lokalnego zioła o nazwie guasca.

73. Changua to kolumbijska zupa z jajek i mleka, którą przygotowuje się jako tradycyjne śniadanie.

74. W niektórych częściach Kolumbii tradycyjną potrawą jest świnka morska, którą piecze się i podaje z ziemniakami.

75. Najpopularniejszą formą kawy w Kolumbii jest tinto, czyli czarna kawa z cukrem

76. W Kolumbii rośnie ponad trzydzieści gatunków egzotycznych owoców, które są wielkim przysmakiem nie tylko wśród turystów, ale również wśród mieszkańców kraju. Należą do nich na przykład cherymoya, guanabana czy araza.

77. Kolumbijczycy mają osiemnaście świąt narodowych w skali całego roku.

78. Jeśli chodzi o skalę obchodzenia karnawału w Ameryce Łacińskiej, to Kolumbia znajduje się na drugim miejscu.

79. Karnawał najhuczniej obchodzony jest w mieście Baranquilla, z którego pochodzi piosenkarka, Shakira.

80. Narodowym sportem w Kolumbii jest Teyo, w które można zagrać w każdym mieście i w każdej miejscowości. Gra polega na rzucaniu metalowym dyskiem w glinianą powierzchnię i zbliżaniu się do środkowego okręgu.

81. W kolumbijskiej Cartagenie znajdują się budowle w okresu prekolumbijskiego, dlatego też miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów z całego świata, a zwłaszcza ci zainteresowani historią Ameryki Łacińskiej oraz cywilizacjami z okresu prekolumbijskiego.

82. W Kolumbii organizowany jest największy na świecie Festiwal Kwiatów.

83. Loro w Chaco to miasto kolumbijskie, w którym odnotowuje się najsilniejsze opady deszcz na całym świecie.

84. Katedra Solna w Zipaquira znajduje się dwieście metrów pod ziemią. Jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również działający kościół katolicki.

85. W Kolumbii znajduje się rzeka, która ma pięć różnych kolorów. Ze względu na algi występujące w korycie rzeki Cano Cristales mieni się na żółto, zielono, niebiesko, czarno i czerwono.

86. Jadalne mrówki są jedną z najbardziej nietuzinkowych przekąsek w Kolumbii, jakich mają okazję skosztować turyści. Zazwyczaj są prażone i podawane z odrobiną soli.

87. World Salsa Festiwal w Cali jest największym na świecie festiwalem salsowym. Wydarzenie trwa cztery dni i przyciąga średnio ponad 40 tysięcy ludzi.

88. Dla piętnastoletnich dziewczynek w Kolumbii organizowane jest specjalne święto, podczas którego celebruje się ich przemianę w kobietę. Odbywa się wówczas huczna uroczystość, a piętnaste urodziny to największe święto wśród nadtolatek.

89. W Kolumbii szczególnie ceni się starszych ludzi. Zasługują oni na szacunek ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie.

90. Kolumbia jest jednym globalnym partnerem NATO w całej Ameryce Południowej. Z kolei jej gospodarka jest trzecią najpotężniejszą gospodarką na kontynencie.

91. Carnaval de Negros y Blanco, czyli Festiwal Czarnych i Białych, odbywający się w Kolumbii w styczniu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

92. Wielkanoc jest najważniejszym świętem w katolickiej Kolumbii, a wówczas w Popaya organizowana jest wielka parada z drewnianymi platformami, na których przedstawiane są biblijne sceny. Uznawana jest ona za jedną z najpiękniejszych parad tego rodzaju.

93. Kapitol Narodowy w Bogocie jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, a także bardzo ważnym symbolem miasta.

94. Muzeum Narodowe w Kolumbii znajduje się w Bogocie i jest miejscem, w którym turyści mają okazję poznać historię, kulturę oraz sztukę kolumbijską. Zdecydowanie jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie stolicy.

95. Kolumbia nazywana jest Bramą Ameryki Południowej, ponieważ znajduje się ona w miejscu, gdzie łączy się ona z Ameryką Środkową.

96. Santa Marta została założona w 1525 roku i była pierwszą osadą na terenie Kolumbii.

97. Bogota jest rajem dla artystów ulicznych. Rząd nie tylko nie przewiduje kar za graffiti, ale wręcz zachęca artystów i sponsoruje powstawanie wielu prac w mieście.

98. Na terenie Kolumbii żyje ponad 1800 gatunków ptaków. Kraj ten jest więc rajem dla ornitologów oraz fotografów zajmujących się fotografowaniem przyrody.

99. W Kolumbii powstała najstarsza w całej Ameryce Południowej akademia językowa. Czytelnictwo jest tutaj bardzo cenione.

100. Największą pasją Kolumbijczyków, poza sportem, jest muzyka. Kolumbijskie brzmienia słychać tutaj nie tylko z klubów i restauracji, ale również z domów prywatnych.