Polska

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu w jeden dzień ?

bałtyk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Morze_Bałtyckie#/media/Plik:Bałtyk_w_Kołobrzegu.JPG

Kołobrzeg to miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. Położenie bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim sprawia, że w okresie letnim cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów z Polski i zagranicy. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Kołobrzeg jest miastem z niesamowitą historią, a na przestrzeni stuleci pojawiło się tutaj całe mnóstwo interesujących obiektów, z których część ma dzisiaj status zabytków. W związku z popularnością tego miasta, nie brakuje w nim również atrakcji przygotowanych z myślą o dzieciach i młodzieży w różnym wieku.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu podczas jednodniowej wycieczki? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Latarnia Morska

Latarnia Morska w Kołobrzeg znajduje się nad Zatoką Pomorską pomiędzy Latarnią Morską Niechorze a Latarnią Morską Gąski. Chociaż światło było zapalane w celach nawigacyjnych już od drugiej połowy XVII wieku, latarnię tę wybudowano dopiero w 1947 roku. Wcześniej na jej miejscu stała latarnia morska, którą Niemcy wysadzili w 1945 roku, ponieważ stanowiła zbyt widoczny punkt orientacyjny dla wroga. Wybudowana dwa lata później latarnia była również pomnikiem zwycięstwa nad Niemcami, czego dowodzi tabliczka z napisem „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…”. Obiekt ten stanowi dziś jeden z symboli miasta i atrakcję turystyczną.

2. Molo

Molo w Kołobrzegu znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej i stanowi idealne miejsce na spacer, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy można stąd podziwiać piękny widok na Morze Bałtyckie. Pierwsze molo, jakie tutaj wybudowano, było drewnianą kładką i powstało w drugiej połowie XIX wieku. Na jej końcu znajdowała się przystań dla żaglowców. Molo to zostało doszczętnie zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Obecne molo z żelbetu zostało otwarte w 1971 roku, ma 220 metrów długości i jest szerokie na 9 metrów. Znajduje się tu więc sporo przestrzeni dla turystów, a po zmroku molo jest pięknie podświetlone.

3. Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu istnieje od 1963 roku. Znajduje się tutaj niezwykle bogata kolekcja mundurów polskich z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, a także pojazdy wojskowe, samoloty, broń pancerna czy artyleria. W samym Muzeum Miasta Kołobrzeg, osoby ceniące gruntowne i dydaktyczne wycieczki, powinny rozpocząć zwiedzanie miasta. Prezentowane eksponaty opowiadają historię Kołobrzegu zaczynając od czasów średniowiecznych, a kończąc na roku 1945, kiedy skończyła się druga wojna światowa. Trzecim oddziałem muzeum jest Skansen Morski, w którym możliwe jest zwiedzanie dwóch okrętów wojennych „Fala” oraz „Władysławowo”. Do całego kompleksu należą również Muzeum Zimnej Wojny skupiające się na okresie komunistycznym w Polsce oraz Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej. W zależności od indywidualnych preferencji warto wybrać się w miejsce, które interesuje zwiedzających najbardziej. Każde z nich zachwyci na pewno miłośników historii.

4. Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu została wybudowana w XIV wieku na miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja. Robi wrażenie nie tylko z zewnątrz, ale również w środku, gdzie do dnia dzisiejszego zachowała się część zabytkowego wyposażenia. Jednym z większych skarbów są tutaj trzy drewniane ołtarze z przełomu XV i XVI wieku. Ołtarz „Ostatnia Wieczerza” został wykonany przez Andrzeja Wentzla, który był również autorem ołtarza głównego w koszalińskiej katedrze. Na odwrocie jego skrzydeł znajduje się imponujące malowidło „Zwiastowanie Maryi Panny”, zaś w podstawie ołtarzowej znajdują się sceny z życia św. Jakuba. Ołtarz „Pokłon Trzech Króli” zawiera scenę tytułową, a także osiem figurek świętych i scenę zwiastowania na odwrocie. Z kolei w trzecim ołtarzu znajdują się figury św. Anny Samotrzeciej i św. Mikołaja. W katedrze znajduje się również chrzcielnica z XIV wieku, relief z XVII wieku i średniowieczne krucyfiksy. Z pewnością jest to miejsce, które powinny odwiedzić osoby zainteresowane sztuką sakralną.

5. Parki miejskie

Zespół parków kołobrzeskich z XIX i XX wieku obejmuje tereny zielone o różnym charakterze. Każdy z nich ma unikalny urok i jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć z dala od turystycznego zgiełku. Park im. Stefana Żeromskiego jest zabytkowym parkiem zdrojowym, w który ma charakter krajobrazowy, a ponadto sttanowi ochronę przed szturmami i huraganowymi wiatrami. Na jego terenie znajdują się korty tenisowe, muszla koncertowa, kawiarnia z apartamentami, a także Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Znajduje się tutaj również Kamienny Szaniec, który został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Na terenie miasta znajdują się również Park im. Aleksandra Fredry, park im. Przybylskiego czy park im. Jedności Narodowej.

6. Twierdza Kołobrzeg

Twierdza Kołobrzeg została założona w połowie XVII wieku. W XIX wieku została zlikwidowana, ale ponownie przywrócono ją do użytku podczas drugiej wojny światowej. Obecnie na miejscu można podziwiać pozostałości twierdzy kołobrzeskiej, które pochodzą z XVII i XIX wieku. Należą do nich na przykład Przyczółek, Reduta Schilla oraz latarnia morska z 1945 roku, która jest udostępniona dla zwiedzających. Cały kompleks przyciąga miłośników historii oraz budowli fortyfikacyjnych. Dzięki wycieczce w to miejsce można przenieść się myślami do początków XVIII  wieku, kiedy w miejscu tym trwało oblężenie, a także do kolejnych epok, w których pełniła ona funkcje obronne.

7. Baszta Lontowa

Baszta Lontowa w Kołobrzegu, zwana potocznie Basztą Prochową, jest na dzień dzisiejszy jedną z dwóch zachowany baszt średniowiecznych w całym Kołobrzegu. Została wybudowana w XIV wieku i na początku stanowiła integralny element murów obronnych miasta. Chociaż na przestrzeni dekad znacznie rozbudowano fortyfikacje Kołobrzegu, a także wyburzono Twierdzę Kołobrzeg, Baszta zachowała się w nienaruszonym stanie. Baszta ma cztery piętra, piwnicę i strych, a na przestrzeni la znajdował się w niej dom noclegowy, kawiarnia oraz punkt informacji turystycznej. Obecnie stanowi zabytek udostępniony turystom. Odwiedzają go chętnie wielbiciele historycznych obiektów.

8. Baszta Więzienna

Drugą z zachowanych baszt średniowiecznych w mieście jest tak zwana Baszta Więzienna, która również została wybudowana w XIV wieku. W dawnych czasach stanowiła część północnego odcinka murów miejskich. W czasach średniowiecznych miała ona charakter więzienia i umieszczano w niej skazańców oczekujących na proces lub wyrok. Do dziś zachowały się tylko przyziemia i jedna ściana, a Baszta ma status trwałej ruiny. Warto jednak zajrzeć na podwórze przy ulicy Wąskiej, gdzie się znajduje.

9. Ratusz

Ratusz w Kołobrzegu został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku w styl neogotyckim. Zastąpił on średniowieczny ratusz, który uległ kompletnemu zniszczeniu podczas oblężenia miasta w 1807 roku. Jeszcze przed pierwszą wojną światową nieznacznie go zmodyfikowano, natomiast jakimś cudem podczas drugiej wojny światowej nie został zniszczony. Dziś turyści mają więc okazję podziwiać monumentalną budowlę z czerwonej cegły w kształcie litery „C”. Co ciekawe, ratusz został wybudowany na bazie oryginalnych piwnic z XV wieku. Między filarami wmurowany jest pręgierz z XVI wieku z wyrzeźbioną maską. Łączy się z nią legenda o Jakubie Adebarze, który w XVI wieku był wójtem Kołobrzegu. Był on dyktatorem, który dopuścił się wielu nadużyć, a szybki proces zakończył się dla niego karą śmierci. Maska na pręgierzu ma być jego podobizną, którą stworzono tu ku przestrodze.

10. Kamienice Schliffenów

Kamienice Schliffenów w Kołobrzegu została wybudowana w XV wieku i jest najstarszym budynkiem w całym mieście. Według badaczy przez lata należała do zamożnej rodziny mieszczańskiej Schliffenów. W dwudziestoleciu międzywojennym kamienica została siedzibą Muzeum Joachima Christiana Nettelbecka, który był burmistrzem Kołobrzegu, a także przywódcą mieszczan kołobrzeskich podczas bitwy o Kołobrzeg w 1807 roku. Budynek ten uległ zniszczeniom podczas drugiej wojny światowej, ale bardzo dokładnie go odbudowano. Obecnie znajduje się w nim jeden z oddziałów Muzeum Oręża Polskiego. W środku znajdują się sale wystawowe poświęcone historii miasta.

11. Pałac Brunszwicki

Pałac Brunszwicki został wybudowany w stylu empire, który był późną odmianą klasycyzmu powstałą w dziewiętnastowiecznej Francji. Budowla powstała na początku XIX wieku z inicjatywy kołobrzeskiego kupca, który sprezentował ją córce oraz jej świeżoupieczonemu mężowi, Heinrichowi Braunschweigowi, którego nazwisko zostało ostatecznie spolszczone w nazwie. Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej pałac został przekazany miastu z przeznaczeniem na stworzenie w nim muzeum, ale działania wojenne zniweczyły te plany. Obecnie stanowi oddział Muzeum Oręża Polskiego, w którym znajdują się obrazy olejne przedstawiające polskie postacie historyczne. W środku można zobaczyć również oryginalną zbroję z XVI wieku oraz popiersie Pallas Ateny, które zostało wykonane z marmuru.

12. Oceanarium

Oceanarium w Kołobrzegi to nowoczesny kompleks, na terenie którego zgromadzono ogromną ilość ryb i morskich stworzeń. Można je podziwiać z bliska przez szybę akwariów, w których rozgrywa się prawdziwy podwodny spektakl. Na miejscu znajdują się komiczne nadymki, skrzydlice, rogatnice czy króle tanganiki. Fani ekstramalnych wrażeń będą mieli okazję zobaczyć wielkie płaszczki, piranie i prawdziwe rekiny, a naturalną scenografię tworzą tutaj barwne rafy koralowe i rybki przypominające ulubione postacie z popularnych filmów animowanych. Jest to miejsce, które robi wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na ich rodzicach, a przy okazji pozwala dowiedzieć się sporo o enigmatycznym podwodnym świecie.

13. Port Morski

Port Morski w Kołobrzegu osłaniają dwa falochrony, a na jego terenie znajduje się pięć basenów. To tutaj odbywa się największy połów dorsza w całym kraju. Z kolei basen jachtowy stanowi bardzo atrakcyjne miejsce na spacer, podczas którego można podziwiać piękne widoki i zatrzymać się w jednej z wielu kawiarni czy smażalni świeżych ryb. Ponadto w okresie letnim i wiosennym w Porcie Morskim regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Przed wizytą w mieście warto sprawdzić program eventów.

14. Pomerania Fun Park

Pomerania Fun Park to prawdziwy raj dla dzieci w różnym wieku. Jest to największe wesołe miasteczko zlokalizowane w pobliżu Morza Bałtyckiego w województwie zachodniopomorskim. Na jego terenie, naturalnie, znajduje się ogromna ilość karuzel i rollercoasterów, ale to nie wszystkie atrakcje. W Pomeranii istnieje również mini zoo, gdzie dzieci i dorośli mogą z bliska podziwiać wiele zwierząt hodowlanych, a także Wodny Świat i ogromna strefa dmuchańców o różnych kształtach. Na terenie parku pracują animatorzy, którzy sprawiają, że zabawa najmłodszych zwiedzających jest jeszcze bardziej ekscytująca. Na tereni parku znajdują się punkty gastronomiczne, w których można zatrzymać się na kawę lub obiad, przez co nie ma potrzeby, aby go opuszczać podczas całodniowej zabawy.

15. Wioska Indiańska

Wioska Indiańska w Kołobrzegu to miejsce, które docenią miłośnicy Dzikiego Zachodu i kultury indiańskiej w każdym wieku. Zwiedzający mają okazję poznać historię różnych plemion oraz niesamowite obrzędy indiańskie. W rytm indiańskich bębnów można tutaj tańczyć i śpiewać, a lesie rozbite jest prawdziwe obozowisko, dzięki któremu można wyobrazić sobie, jak kiedyś żyli Indianie. W Indiańskiej Wiosce nie mogło zabraknąć bizonów, a starsze dzieci będą miały okazję postrzelać z łuku. W pobliżu znajdują się prerie, wzgórza oraz piękny rezerwat przyrody ze stawem. Na miejscu można nie tylko poznać kulturę Indian, ale również świetnie się bawić i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

16. Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg

Już na początku XX wieku Kołobrzeg słynął z produkcji znakomitego piwa, a dziś tradycję tę podtrzymuje Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg. Siedziba browaru znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień, która została wybudowana w XIX wieku z czerwonej cegły. Na miejscu można skosztować znakomitych piw lokalnego producenta i zjeść smaczny obiad. Ponadto w browarze znajdują się stare fotografie, na których przedstawiona jest historia tego miejsca.
19. Poczta Główna w Kołobrzegu jest jednym z niewielu zabytków w mieście, które w ogóle nie ucierpiały podczas drugiej wojny światowej. Została wybudowana w stylu neogotckim i oddana do użytku w drugiej połowie XIX wieku. Budynek zaskakuje kunsztownym wykończeniem, a ukryto na nim aż dziesięć krasnoludków. Mówi się, że odnalezienie ich wszystkich przynosi szczęście.

17. Kołobrzeska solanka

Szacuje się, że solanka kołobrzeska ma około dwóch milionów lat. Znajduje się tuż pod miastem i jest pozostałością po nieistniejacym już oceanie. W dzisiejszych czasach jej właściwości lecznicze są powszechnie wykorzystywane przy chorobach reumatycznych oraz chorobach układu oddechowego. Na Wyspie Solnej znajduje się Źródełko Solankowe, a jego woda jest bardzo bogata w mikroelementy. Z kolei mieszkańcy miasta wykorzystują tutejszą solankę w sezonie ogórkowym, ponieważ doskonale nadaje się do kiszenia przetworów.

19. Poczta Główna

Poczta Główna w Kołobrzegu jest jednym z niewielu zabytków w mieście, które w ogóle nie ucierpiały podczas drugiej wojny światowej. Została wybudowana w stylu neogotckim i oddana do użytku w drugiej połowie XIX wieku. Budynek zaskakuje kunsztownym wykończeniem, a ukryto na nim aż dziesięć krasnoludków. Mówi się, że odnalezienie ich wszystkich przynosi szczęście.

18. Miasto Myszy

Miasto Myszy w Kołobrzegu to miejsce, które idealnie nadaje się na wycieczki rodzinne z maluchami, zwłaszcza jeśli przepadają one za tymi małymi gryzoniami. Jest to jedyne tego rodzaju miejsce na świecie. Znajduje się tutaj około pięciuset myszek, które zamieszkują bajkowe krainy i tematyczne scenerie. Strefy dla myszek urządzone są w stylu nawiązującym do dżungli, kosmosu czy podwodnego świata, a w żadnym z nich nie brakuje labiryntów, tuneli i najróżniejszych zakamarków. Celem tego miejsca jest udowodnienie, jak uroczymi i inteligentnymi zwierzętami są te zwierzęta. Zachwycające scenografie stanowią dom dla wielu odmian tych gryzoni, dzięki czemu na miejscu można podziwiać nie tylko popularne białe myszki, ale również myszy berberyjskie, pigmejskie i wiele innych.

20. Ukryta Kraina

Ukryta Kraina w Kołobrzegu to magiczne miejsc stworzone z myślą o najmłodszych turystach. Na terenie kompleksu o wielkości 400 metrów kwadratowych znajduje sie kulturalna wystawa, którą dzieci mogą animować za pomocą magicznych różdżek otrzymanych na wejściu. Na trasie maluchy będą miały okazję poznać uroczego Pana Wiewióra, krokodyla Zębusia, wróżki, skrzaty i wiele innych niesamowitych stworzeń. Miejsce to zostało zaprojektowane tak, aby połączyć naukę i doskonałą zabawę, co z pewnością zostanie docenione przez maluchy, ale również ich rodziców.