15 zaskakujących ciekawostek o Koliberek hawański
Koliberek hawański to najmniejszy ptak na świecie. Należy do rodziny kolibrowatych i zachwyca swoją urodą. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Nazwa koliberka hawańskiego nawiązuje do miejsca jego występowania. Ptaszek ten żyje na Kubie oraz na sąsiedniej wyspie, Isla de la Juventud. Najbardziej lubi lasy oraz ich obrzeża.
2. Długość jego ciała wynosi około sześciu centymetrów, z czego nieco ponad centymetr stanowi wydłużony dziób. Długość jego skrzydła to niecałe 3 centymetry.
3. Koliberki hawańskie wyróżniają się nie tylko przez kompaktowy rozmiar, ale również dzięki pięknemu ubarwieniu. Samiec jest zielononiebieski i ma szkarłatne piórka na głowie, a jego brzuch jest biały. Z kolei samica ma jeszcze ciemną plamkę pod okiem i szarobiały spód ciała.
4. Okres lęgowy koliberków hawańskich trwa od marca do czerwca. Ich gniazdka budowane są przez samicę z cienkich patyczków, pajęczyn i wodorostów. Jajka są wysiadywane wyłącznie przez samicę.
5. Młode koliberki hawańskie są gotowe do opuszczenia gniazda już osiemnaście dni po wykluciu. Niedługo później osiągają swój maksymalny rozmiar.
6. Od 1994 Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa, że koliberek hawański jest gatunkiem zagrożonym. Dawniej był bardzo rozpowszechniony, a obecnie widywany jest tylko lokalnie i coraz rzadziej.
7. Głównym zagrożeniem dla koliberków hawańskich są ludzie, a przede wszystkim fakt, że przekształcają oni jego naturalne siedliska.
8. Kolberki hawańskie mają bardzo szybki metabolizm. Wpływa to na fakt, że w ciągu doby potrzebują ilości jedzenia, która pod względem wagi dwukrotnie przewyższa masę ich ciała. Odżywiają się przede wszystkim małymi bezkręgowcami oraz nektarem kwiatów, które są w stanie zasysać dzięki długiemu dziobowi i językowi. W nocy często popadają w stan odrętwienie, a ich przemiana materii zwalnia, aby mogły przetrwać dłużej bez jedzenia.
9. Większość ich piórek rozszczepia światło na barwy podstawowe, co sprawia, że mienią się one na tęczowe kolory. Podczas gdy w rzeczywistości w ich piórach występują tylko barwniki czarny oraz brązowy.
10. Aby piórka koliberków hawańskich zachowywały swoje właściwości, muszą raz na jakiś czas namoknąć. Zapewnia im to przede wszystkim mgła, ale również lekkie opady deszczu i kąpiele.
11. Wszystkie kolibry kojarzone są z bardzo szybkim machaniem skrzydełkami. Tempo uderzeń skrzydłami nie jest i nich zależny od kierunku czy typu lotu, ale od wielkości ptaka. Im jest większy, tym wolniej macha skrzydełkami. U koliberków hawańskich tempo to jest więc naprawdę duże.
12. Koliberki potrafią latać pionowo i na boki, a także zawisnąć w powietrzu. Jest to umiejętność, którą w świeci przyrody posiadają tylko ptaki z rodziny kolibrowatych i ważki.
13. Pisklęta koliberków hawańskich w pierwszych dniach życia odżywiają się wyłącznie pokarmem zwracanym przez ich matkę. Dopiero po kilku tygodniach są w stanie samodzielnie zdobyć pokarm.
14. Koliberki potrafią latać z prędkością około 120 kilometrów na godzinę.
15. Zdobywając nektar, koliberki biorą czynny udział w zapylaniu kwiatów.