Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Kłodzku i Okolicach

miasto Kłodzko atrakcje

Kłodzko to niewielkie miasto położone w województwie dolnośląskim. Choć miasto zamieszkuje nieco ponad 27000 mieszkańców, to jest ono uznawane za regionalny ośrodek kultury.  Jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci w Kłodzku? Dowiecie się z tego artykułu.

Miasto promowane jest przez licznie odbywające się imprezy cykliczne, które organizowane są w zdecydowanej większości przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kłodzkiej (które prężnie działa od roku 1948).

Kłodzko jak i jego okolice zarówno turystom, jak okolicznym mieszkańcom ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Jednak na które warto postawić udając się na wycieczkę z dzieckiem? Oto 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci znajdujących się zarówno w Kłodzki jak i jego okolicach.

1. Minieuroland

To bardzo ciekawy park miniatur, którego całkowita powierzchnia wynosi 20 000 m2. Twórcy miejsca w każdą z budowli włożyli dużo wysiłku, dlatego też są one tak ciekawie wykonane. W tym miejscu spotkać można zarówno współczesne budowle, jak i te pochodzące z czasów średniowiecznych – te bardziej, jak te mniej znane.

2. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum mieści się ok. 23 km od Kłodzka. Jest to wyjątkowe i bardzo ciekawe miejsce, którego historia liczy już sobie ponad 400 lat. To miejsce bardzo ciekawe zarówno dla dzieci (tych nieco starszych i ciekawych historii) jak i dorosłych.

3. Stara kopalnia uranu w Kletnie

Kopalnia zlokalizowana jest w północnej części stoku Żmijowca (znajdującego się w Masywie Śnieżka). Dawniej dość intensywnie prowadzone w tym miejscu były prace związane z wydobywaniem żelaza, miedzi oraz srebra. Sumaryczna długość wszystkich wyrobisk wynosi ponad 37 kilometrów, jednak nie wszystkie są dostępne turystom. Zwiedzający mogą przechadzać się przede wszystkim po sztolni numer 18, tuż przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Sztolnia numer 18 to na dzień dzisiejszy wyodrębniony system wyrobisk, gdzie dzięki dobremu oświetleniu podziwiać można liczne okoliczne minerały (przede wszystkim fluoryty, ametysty czy kwarce).

4. Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najdłuższych i zarazem najbardziej intrygujących jaskiń, jakie współcześnie spotkać można w Sudetach. Choć korytarze mają długość około 5 km, to jedna z różnych względów turyści poruszać się mogą tylko po części z nich. W jaskini jest mnóstwo ciekawych i niebanalnych nacieków, które zafascynują zarówno dorosłych jak i dzieci w nieco starszym wieku. Co ciekawe, jakiś czas temu znaleziono tu szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu różnych gatunków gryzoni. Dużą atrakcję dla odwiedzających jaskinię turystów stanowi szkielet nietoperza. Niestety, ze względu na to, że stopniowo tworzą się na nim coraz grubsze nacieki kalcytu, szkielet staje się stopniowo coraz mniej widoczny.

5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota mieści się około 18 kilometrów od Kłodzka. To ciekawa podróż, podczas której można zobaczyć nie tylko 10-metrowy podziemny wodospad, ale również na własne oczy przekonać się o tym, jak w praktyce wygląda płukanie złota.

6. Zjeżdżalnia Grawitacyjna

Zjeżdżalnia częściej nazywana Czarną Żmiją, to w opinii wielu najdłuższa obecnie zjeżdżalnia w Polsce. Turyści mają dostęp do 33 dwuosobowych wagoników (każdy z nich dla bezpieczeństwa i komfortu został wyposażony w dodatkowy hamulec). Trasa przejazdu mierzy około 950 m, a cała trasa posiada 3 pętle. Poza niezapomnianymi wrażeniami na trasie przejazdy można cieszyć się pięknymi widokami – przejazdem przez las i wiaduktem umieszczonym na wysokości 8 metrów nad potokiem.

7. Podziemna trasa turystyczna

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku ciągnie się w labiryncie podziemnych piwnic i korytarzy, znajdujących się po Starym Miastem. Jest to nie tylko ciekawa atrakcja turystyczna, ale również bardzo duża część związana z Kłodzkiem.

8. Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju

Muzeum Zabawek znajduje się około 40 km od Kłodzka. To miejsce nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych, którym marzy się powrót do beztroskiego dziecięcego świata, choćby na krótką chwilę. Dla dzieci jest to bardzo duża atrakcja, bowiem mogą przekonać się, jak wyglądały zabawki którymi bawili się nie tylko ich rodzice, ale również i dziadkowie. W zbiorach znaleźć można zabawki począwszy od starożytności, a kończąc na tych popularnych w latach 80-tych XX wieku.

9. Ogród Bajek w Międzygórzu

Ogród Bajek znajduje się około 35 km od Kłodzka. Jest malowniczo położony pomiędzy górą Toczek a Igliczną, nieopodal żółtego szlaku prowadzącego z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Ogród Bajek powstał tuż po zakończeniu I wojny światowej, a jego pomysłodawcą i zarazem wykonawcą był leśny pracownik, który z ogromną pasją tworzył bajowe postaci, wykorzystując do tego celu szyszki, korzenie drzew czy kory. Choć duża cześć eksponatów została skradziona lub zniszczona, dzięki wolontariuszom dużą część z nich udało się odbudować, dzięki czemu można cieszyć się ich urokiem do dnia dzisiejszego.

10. Ogród Japoński w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego

Ogród Japońskie znajduje się około 40 km od Kłodzka. To prywatna własność Edwarda Majchera, który istnieje już od ponad 30 lat. Jest to wierne odwzorowanie pięknych i imponujących ogrodów japońskich.