Ciekawostki

10 Niesamowitych ciekawostek o Kiryskach

fot. WIKIFAN-UL / Wikipedia

Kiryski to niewielkie rybki sumokształtne, które są bardzo popularne pośród akwarystów. W rodzinie kirysków znajduje się około 200 podgatunków, a większość z nich naturalnie występuje w Ameryce Południowej i częściowo w Panamie. Co warto o nich wiedzieć?

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na ich temat.

1. Długość

Kirysek zazwyczaj ma od 3,5 do 7 centymetrów długości i cechuje się kształtem przypominającym maczugę oraz bardzo urozmaiconym ubarwieniem.

2. Kirysek niebieski

Kirysek niebieski jest jednym z najpopularniejszych gatunków. Naturalnie występuje w Brazylii, a w akwariach pięknie się prezentuje dzięki niebieskiej barwie i brązowej płetwie.

3. Kirysek pstry

Kirysek pstry charakteryzuje się metalicznym połyskiem na ciele w kolorze zielono-szarym z elementami żółtego. W tym wypadku samiec jest wyraźnie mniejszy od samicy.

4. Kirysek spiżowy

Kirysek spiżowy występuje w Wenezueli i Argentynie. Ma szaro-brązowy kolor z żółtymi przebarwieniami i wyróżnia się nieco innym kształtem niż inne popularne kiryski. Bardzo często pojawia się w hodowlach akwarystów.

5. Kirysek albinos

Jednym z najpiękniejszych kirysków jest tak zwany kirysek albinos. Jego ciało jest biało-różowe, a dodatkowo wyróżnia się czerwonymi oczami. Jego łuski nachodzą na siebie, dzięki czemu wygląda jakby posiadał pancerz.

6. Należą do wymagających ryb

Kiryski nie należą do wymagających ryb, ale należy zadbać o to, aby miały wystarczająco dużo przestrzeni w akwarium. Jest im ona potrzebna, aby czerpać wodę z nad powierzchni, dlatego w zbiorniku nie może unosić się zbyt wiele roślin.

7. Ryby agresywne

Kiryski nie należą do ryb agresywnych, dlatego można je hodować w akwarium z innymi rybami. Warto jednak zadbać o to, aby ich preferencje były dobrze dopasowane.

8. Samotniczy tryb życia

W naturalnych warunkach kiryski wiodą samotniczy tryb życia. Grupy tworzą jedynie młode osobniki.

9. Podłoże w akwarium

Warto zadbać o to, aby podłoże w akwarium nie składało się z ostrego żwiru, ponieważ może on doprowadzić do utraty wąsów, które są bardzo ważnym narządem zmysłu u wszystkich kirysków.

10. Pokarm

W akwariach kiryski najchętniej przyjmują pokarm w płatkach i tabletkach, kiedy opada na dno.