10 Niesamowitych ciekawostek o Kiryskach
Kiryski to niewielkie rybki sumokształtne, które są bardzo popularne pośród akwarystów. W rodzinie kirysków znajduje się około 200 podgatunków, a większość z nich naturalnie występuje w Ameryce Południowej i częściowo w Panamie. Co warto o nich wiedzieć?
Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na ich temat.
1. Długość
Kirysek zazwyczaj ma od 3,5 do 7 centymetrów długości i cechuje się kształtem przypominającym maczugę oraz bardzo urozmaiconym ubarwieniem.
2. Kirysek niebieski
Kirysek niebieski jest jednym z najpopularniejszych gatunków. Naturalnie występuje w Brazylii, a w akwariach pięknie się prezentuje dzięki niebieskiej barwie i brązowej płetwie.
3. Kirysek pstry
Kirysek pstry charakteryzuje się metalicznym połyskiem na ciele w kolorze zielono-szarym z elementami żółtego. W tym wypadku samiec jest wyraźnie mniejszy od samicy.
4. Kirysek spiżowy
Kirysek spiżowy występuje w Wenezueli i Argentynie. Ma szaro-brązowy kolor z żółtymi przebarwieniami i wyróżnia się nieco innym kształtem niż inne popularne kiryski. Bardzo często pojawia się w hodowlach akwarystów.
5. Kirysek albinos
Jednym z najpiękniejszych kirysków jest tak zwany kirysek albinos. Jego ciało jest biało-różowe, a dodatkowo wyróżnia się czerwonymi oczami. Jego łuski nachodzą na siebie, dzięki czemu wygląda jakby posiadał pancerz.
6. Należą do wymagających ryb
Kiryski nie należą do wymagających ryb, ale należy zadbać o to, aby miały wystarczająco dużo przestrzeni w akwarium. Jest im ona potrzebna, aby czerpać wodę z nad powierzchni, dlatego w zbiorniku nie może unosić się zbyt wiele roślin.
7. Ryby agresywne
Kiryski nie należą do ryb agresywnych, dlatego można je hodować w akwarium z innymi rybami. Warto jednak zadbać o to, aby ich preferencje były dobrze dopasowane.
8. Samotniczy tryb życia
W naturalnych warunkach kiryski wiodą samotniczy tryb życia. Grupy tworzą jedynie młode osobniki.
9. Podłoże w akwarium
Warto zadbać o to, aby podłoże w akwarium nie składało się z ostrego żwiru, ponieważ może on doprowadzić do utraty wąsów, które są bardzo ważnym narządem zmysłu u wszystkich kirysków.
10. Pokarm
W akwariach kiryski najchętniej przyjmują pokarm w płatkach i tabletkach, kiedy opada na dno.