27 ciekawostek oraz mało znanych informacji o Kirgistanie
W Kirgistanie znajduje się ponad 88 pasm górskich, stanowiących około 70% terytorium kraju. Oto najlepsze ciekawostki i mało znane informacje o Kirgistanie.
1. Stolicą jest Biszkek znany od 1862 do 1926 roku jako Piszpek i od 1926 do 1991 roku jako Frunze.
2. Kirgistan jest krajem środkowoazjatyckim, położonym wzdłuż Jedwabnego Szlaku, czyli starożytnego szlaku handlowego między Chinami a Morzem Śródziemnym.
3. „Manas” to kirgiski poemat epicki z 500 tysięcy wierszami.
4. Kirgistan jest krajem z dwoma językami urzędowymi: Rosyjskim i kirgiskim
5. Najbardziej znaną osobą z Kirgistanu jest pisarz Chingiz Aitmatov. Jest bardziej znany na świecie niż jakikolwiek sportowiec, polityk i muzyk z tego kraju.
6. Najbardziej znanym napojem narodowym jest mleko końskie „kumyz”.
7. Uścisk dłoni jest bardzo ważną częścią kultury kirgiskiej.
8. Najwyższym szczytem w Kirgistanie jest Jengish Chokusu i ma wysokość 7439 metrów.
9. Manas, wojownik, który zjednoczył Kirgistan, jest najpopularniejszym bohaterem ludowym w kraju. Nazwę tę można zobaczyć wszędzie. Są tam ulice, posągi, uniwersytety, stacje radiowe, parki narodowe i wiele innych rzeczy, które noszą jego imię. Nawet głównym lotniskiem Kirgistanu jest lotnisko Manas.
10. W Kirgistanie napiwki nie są powszechne. Jednak wiele restauracji dodaje do rachunku automatyczną opłatę za obsługę w wysokości 10%.
11. Kirgistan graniczy od wschodu i południowego wschodu z Chinami, od północy z Kazachstanem, od zachodu z Uzbekistanem, a od południa z Tadżykistanem.
12. Park Narodowy Ala Archa jest alpejskim parkiem narodowym w górach Tian Shan w Kirgistanie, założonym w 1976 roku i położonym około 40 kilometrów na południe od stolicy kraju, Biszkeku. Jest to najpopularniejszy park narodowy w Kirgistanie.
13. Kirgistan jest jednym z mniejszych państw Azji Środkowej. Terytorium kraju rozciąga się na długości około 900 kilometrów ze wschodu na zachód i 410 kilometrów z północy na południe.
14. Zdecydowana większość ludzi w Kirgistanie to sunnici muzułmanie. Nie widać jednak oczywistych oznak islamu, gdy spaceruje się ulicami stolicy Kirgistanu, częściowo ze względu na jego radziecką historię.
15. Mieszka tutaj 6 milionów ludzi.
16. Issyk-Kul to endoryczne jezioro w północnych górach Tian Shan we wschodnim Kirgistanie. Jest dziesiątym co do wielkości jeziorem na świecie pod względem objętości – nie mylić powierzchnią – i drugim co do wielkości słonym jeziorem po Morzu Kaspijskim.
17. Kirgistan jest ogólnie bezpiecznym krajem, ale nie ma zbyt wielu świateł ulicznych. Nawet w stolicy kraju, Biszkeku, ulice są słabo oświetlone w nocy.
18. Góra Sulayman znajduje się w mieście Osz i była niegdyś głównym miejscem pielgrzymek muzułmańskich. Jest popularnym miejscem wśród miejscowych i odwiedzających, z pięknym widokiem. W 2009 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
19. Ludzie bardzo cenią tu czystość. Lepiej jest zdjąć buty przed wejściem do czyjegoś domu.
20. Kirgizi, muzułmański naród turecki, stanowią ponad połowę ludności.
21. Historia Kirgistanu w dzisiejszym Kirgistanie sięga co najmniej XVII wieku.
22. Ludzie w Kirgistanie uwielbiają herbatę. Herbatę pije się prawie z każdym posiłkiem. Herbatę podaje się w małych miseczkach zamiast w filiżankach, a do herbaty często jest się tradycyjny kirgiski chleb.
23. W Kirgistanie znajduje się 11 parków narodowych.
24. Kirgistan, znany pod panowaniem rosyjskim i sowieckim jako Kirgiziya, został podbity przez carskie wojska rosyjskie w XIX wieku.
25. Kirgistan, dawniej republika z ZSRR, ogłosiła swoją niepodległość 31 sierpnia 1991 roku.
26. Biszkek jest jednym z najbardziej zielonych miast w starych republikach radzieckich. Większość ulic Biszkeka jest szeroka, pełna drzew i roślinności.
27. Kirgistan posiada 3 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.