Azja

30 Ciekawostek o Kioto

Kyoto było domem Cesarza Japonii, centrum cywilizacji japońskiej i stolicą Japonii przez około 1100-1200 lat jej istnienia. Oto ciekawostki i ważne informacje o mieście Kioto w Japonii.

1. Odwiedzając Kioto, należy pamiętać, że jest to zarówno nowoczesne miasto, jak i skarb historyczny, a stare i nowe często znajdują się obok siebie.

2. Nowoczesne miasto Kioto powstało 1 kwietnia 1889 roku. Budowa Kanału Jeziora Biwa w 1890 roku była jednym z działań podjętych w celu ożywienia miasta.

3. Jest to siódme co do wielkości miasto w Japonii.

4. Świątynie i pagody mają wspólną panoramę z kompleksami biurowymi.Ttradycyjne sklepy rzemieślnicze i stare dzielnice przeplatają się z nowoczesnymi centrami handlowymi i stacjami metra.

5. Kioto stanowi część dużego kompleksu miejskiego zwanego regionem Kinki, do którego należą również Osaka i Kobe.

6. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 828 kilometrów kwadratowych.

7. Daitokuji, centrum buddyzmu Zen, zostało założone w XIV wieku, ale główne budynki pochodzą z XVI wieku. Słynie z obrazów i ogrodów, a także z architektury.

8. Miasto jest średnio 55 metrów nad poziomem morza.

9. Populacja miasta przekroczyła milion w 1932 roku.

10. Kioto jest domem dla około 1,5 miliona mieszkańców. Około 50 milionów turystów odwiedza Kioto każdego roku– w tym 1 milion cudzoziemców, z czego 100 tysięcy to Amerykanie.

11. Kyoto zachowuje większość swojego historycznego uroku i piękna w swoich licznych świątyniach i kapliczkach, parkach i ogrodach oraz starych drewnianych domach z dachami pokrytymi dachówką.

12. Niektóre z buddyjskich świątyń w Kioto są uważane za jedne z najlepszych w całej Japonii.

13. Kioto znajduje się na szczycie dużego naturalnego zwierciadła wody, które zapewnia miastu mnóstwo słodkiej wody. Ze względu na dużą urbanizację, ilość deszczu spływającego do zwierciadła maleje, a studnie na całym obszarze wysychają w coraz większym tempie.

14. Fushimi Inari-taisha jest głównym sanktuarium kami Inari, znajdującym się w Fushimi-ku, w Kioto. Sanktuarium znajduje się u podnóża góry o nazwie Inari, która znajduje się na wysokości 233 metrów nad poziomem morza i obejmuje szlaki w górę do wielu mniejszych sanktuariów, które rozciągają się na 4 kilometrach, a potrzeba około 2 godzin na przejście.

15. Wśród świeckich zabytków w Kioto, trzy, które zwykle są wymieniane jako najbardziej wyróżniające się to Pałac Cesarski, Zamek Nijo i Willa Cesarska Katsura.

16. Pierwotne miasto zostało zaaranżowane zgodnie z feng shui na wzór starożytnej chińskiej stolicy Chang’an. Pałac Cesarski zwrócony jest na południe, w wyniku czego Ukyō, czyli prawy sektor stolicy znajduje się na zachodzie, a Sakyō, czyli lewy sektor na wschodzie. Ulice we współczesnych okręgach Nakagyō, Shimogyō i Kamigyō-ku nadal utrzymują się w układzie siatki.

17. Zamek Nijo, wzniesiony na początku XVII wieku dla założyciela dynastii wojskowej Tokugawa, jest jedną z najwspanialszych budowli japońskich. Oprócz tego, że jest świetnym przykładem tradycyjnej japońskiej architektury, słynie z malowanych dekoracji wykonanych przez Kano Tanyu oraz z pięknego ogrodu zaprojektowanego przez Kobori Enshu.

18. W 794 roku Kioto – wówczas znane jako Heian-kyō zostało wybrane jako nowa siedziba japońskiego dworu cesarskiego. Cesarze Japonii będą rządzić z Kioto w ciągu kolejnych jedenastu wieków, aż do 1869 r., kiedy to dwór przeniósł się do Tokio.

19. Kinkaku-ji oficjalnie nazywa się Rokuon-ji i jest buddyjską świątynią Zen w Kyoto w Japonii. Nazwa Kinkaku-ji dosłownie oznacza Świątynię Złotego Pawilonu.

20. W 2007 roku weszły w życie nowe zasady, których celem jest zmniejszenie bałaganu w Kioto. Obejmują one zakaz używania migających billboardów, znaków na dachu i budynków o wysokości przekraczającej 31 metrów lub 19 pięter, w porównaniu do obecnych 45 metrów. Przepisy dotyczą również koloru i wyglądu budynków.

21. Kioto uniknęło wiele bombardowań w czasie II wojny światowej, które zniszczyły Tokio, Osakę i inne japońskie miasta. Jeden z ważnych amerykańskich generałów chciał zrzucić bombę atomową z Hiroszimy na Kioto, ponieważ uważał, że „najbardziej ucierpi na tym wola Japończyków do kontynuowania wojny”. Sekretarz, Henry Stimson, który odwiedził Kioto w latach dwudziestych, unieważnił to, twierdząc, że niszczenie stolicy kulturalnej Japonii jest złe.

22. Zamek Nijo to zamek w Kioto. Zamek składa się z dwóch koncentrycznych pierścieni fortyfikacji, Pałacu Ninomaru, ruin Pałacu Honmaru, różnych budynków wsparcia i kilku ogrodów. Powierzchnia zamku wynosi 275000 metrów kwadratowych, z czego 8000 metrów kwadratowych zajmują budynki.

23. Prezydent USA George Bush odwiedził Kioto w 2005 roku.

24. W Kioto znajduje się kilkaset buddyjskich świątyń i kapliczek Shinto, zamek, trzy pałace, piękne parki i ogrody, liczne muzea oraz ponad 30 szkół wyższych i uniwersytetów.

25. Miasto zostało zdewastowane podczas wojny Ōnin w XV wieku i weszło w długi okres upadku, ale stopniowo odrodziło się pod panowaniem szogunatu Tokugawa w latach 1600-1868 i rozkwitło jako główne miasto w Japonii.

26. Dziś miasto jest jednym z centrów (z pobliskim Ōsaka i Kōbe) przemysłowego okręgu Keihanshin, drugiej co do wielkości aglomeracji miejskiej i przemysłowej w Japonii.

27. Willa Katsura, zbudowana również w XVII wieku, jest uważana za arcydzieło japońskiej architektury domowej. Współcześni zachodni architekci, tacy jak Wright, Taut, Gropius i Le Corbusier, przybyli tutaj, aby ją zobaczyć i uznali ją za jeden z wielkich architektonicznych klejnotów świata.

28. W 1868 roku miasto zostało nazwane Saikyō („zachodnia stolica”), aby odróżnić je od Edo (Tokio), które było „wschodnią stolicą”.

29. Do firm z siedzibą w Kioto należą Nintendo, Kyocera i Rohm.

30. W Kioto znajduje się wiele malowniczych i ciekawych historycznie miejsc. Należą do nich Arashiyama z rzeką i świątyniami, dzielnica uprawy herbaty wokół Uji, Mt. Hiei z historycznym klasztorem Enryaku i jezioro Biwa z pięknymi widokami.

Pytania i Odpowiedzi

Z czego Kioto jest najbardziej znane?

Kioto słynie z tofu, wysublimowanej kuchni kaiseki i buddyjskiej. Jest to również wspaniałe miejsce do spróbowania wszystkich głównych klasyków kuchni japońskiej. Kuchnia Kioto słynie w całej Japonii z wyrafinowanego i delikatnego smaku.</section

Kiedy założono Kioto?

W 794 roku. Kioto jest trzecim co do wielkości miastem w Japonii i jednocześnie jednym z najstarszych. Pierwotnie zostało założone jako Heian w 794 roku, a swój złoty wiek miasto miało w okresie rozkwitu dworu od 794 do 1185 roku. Będąc domem dla wielu zabytków kultury i historycznych miejsc, Kioto jest uważane za serce Japonii.</section

Czy Kioto jest dużym miastem?

Jest stolicą prefektury Kyoto w Japonii. Położone w regionie Kansai na wyspie Honshu, Kyoto stanowi część aglomeracji Keihanshin wraz z Osaką i Kobe. W 2018 roku miasto liczyło 1,47 miliona mieszkańców.</section

Kto założył Kioto?

W 794 r. cesarz Kanmu przeniósł stolicę do Heian-kyō, które później stało się znane jako Kyoto.</section