Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o filmie Kingsajz

Niektóre z rekwizytów zastosowanych w filmie / źródło: Tomasz Górny / Wikipedia

„Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego to jedna z najsłynniejszych polskich komedii. Po raz pierwszy można było ją zobaczyć pod koniec lat osiemdziesiątych, a dziś ma już status produkcji kultowej. Co warto wiedzieć o tym filmie? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Tytuł filmu oznacza „królewski rozmiar” i nawiązuje do magicznego napoju, który filmowym krasnoludkom zapewnia ludzki rozmiar.

2. Główne role w filmie zagrali Jerzy Stuhr, Jacek Chmielnik, Katarzyna Figura oraz Grzegorz Heromiński, natomiast filmowa Szuflandia znajdowała się w willi Edwarda Hetschela w Łodzi.

3. Film opowiada o krainie krasnoludków, Szuflandii, w której ścisłą tajemnicą jest istnienie kingsajzu, czyli eliksiry zamieniającego krasnoludki w ludzi. Jest to przepustka do wolności i normalnego życia, w którym istnieją przyjemności.

4. Sceny, w których występują krasnoludki, kręcono z użyciem rekwizytów zbudowanych w skali 20:1. W całym filmie wykorzystano ponad dwieście rekwizytów makro. Dwumetrowa szklanka została zrobiona w sandomierskiej hucie szkła.

5. Redakcją czasopisma „Pasikonik” stał się na czas kręcenia ujęć rektorat Politechniki Łódzkiej oraz Pałac Julisza Kindermanna.

6. W 2021 roku przed budynkiem, w którym znajdowała się filmowa Szuflandia, pojawił się pomnik krasnala Ola. Rzeźbę wykonali Magda Walczak  Marcin Mielczarek, czyli łódzcy rzeźbiarze, a w uroczystości jej odsłonięcia wzięli udział Katarzyna Figura oraz Grzegorz Heromiński.

7. Na początku Zenonę Bombalinę, czyli redaktor naczelną pisma „Pasikonik”, miała zagrać Beata Tyszkiewicz, ale ostatecznie rolę dostał Witold Pyrkosz. Beata Tysziewicz pojawiła się jednak w tym filmie w roli epizodycznej.

8. Pod koniec filmu w wagonie restauracyjny główni bohaterowie mijają innych pasażerów. Widać tam również eleganckiego pana, którego zagrał sam reżyser, Juliusz Machulski.

9. W filmie pojawiają się zresztą również inne osoby, które brały udział w jego powstaniu. W jednej ze scen widać Andrzeja Sołtysika, który był producentem tego filmu i wielu innych filmów Juliusza Machulskiego. Z kolei w innej występuje Janusz Sosnowski, czyli autor scenografii.

10. Leonard Pietraszak i Juliusz Machulski zagrali krasnoludków do zadań specjalnych o imionach Kwintek i Kramerko, co jest zdrobnieniem imion bohaterów filmu „Vabank”, czyli Kwinta i Kramera.

11. Jedną z kultowych scen filmu jest spacer krasnoludka Ola po ciele Katarzyny Figury. Na początku nakręcono nagie ujęcia aktorki, a następnie aktor chodził po blokach styropianu, które były specjalnie wyprofilowane i odpowiadały ciału kobiecemu.

12. Postać Alicji miała być na początku modelką, ale kiedy wytypowano Katarzynę Figurę, podjęto decyzję, że będzie projektantką mody.

13. Bohaterowie filmu często używają słowa „Spoko!”, co wcale nie było popularne w tamtych czasach. Juliusz Machulski miał często słyszeć to określenie na planie teledysku, który reżyserował, i postanowił umieścić je w swoim filmie.

14. Miłośnicy filmu doszukali się w nim tylko jednego błędu. W jednej scenie krasnal ma okulary, chociaż wcześniej ich nie miał i nie było możliwości, aby je założył.

15. Film ten silnie nawiązuje do komunistycznej rzeczywistości i pojawiają się w nim talony na muchy, które odzwierciedlają kartki na mięso.