Ciekawostki

King Charles Spaniel – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

King Charles Spaniel

King Charles Spaniel to rasa psów, o której nie można powiedzieć, że jest komukolwiek obojętna. Wystarczy bowiem spojrzeć na tego psiaka o urokliwym spojrzeniu, aby zdać sobie sprawę z tego, jak jest on uroczy. Przyjrzyjmy mu się jednak nieco uważniej, przekonać się osobiście cóż wpłynęło na to, iż niegdyś te psy tak mocno pokochała arystokracja.

Opis i charakterystyka rasy

Królewski spaniel jest odmianą nadającą się do przebywania nawet w małych mieszkaniach. Mamy tu do czynienia z psiakami o wyjątkowej wrażliwości i przyjacielskim nastawieniu. Czasem wciąż objawia się ich myśliwski rodowód.

Mamy tutaj do czynienia z raczej podatnymi na szkolenie i tresurę czworonogami. Nie są to może duże psy, to jednak nie można o nich powiedzieć, że są głupiutkie. Spaniele królewskie ochoczo poznają nowe rzeczy i należą do inteligentnych psów.

Tryb życia

Cavalier King Charles Spaniel

Pies King Charles Spaniel jest jednym z bardziej nastawionych kontakty psów. Można z czystym sumieniem stwierdzić, iż są to psy rodzinne. Lubią obecność ludzi, jak i też innych zwierząt. Ciężko u tej rasy doszukać się jakichś symptomów agresji. Za to można stwierdzić, że są to psiaki skore do zabaw. Nie lubią być same i tym samym, jeśli nie ma nas często w domu, to ich wybór nie będzie najlepszym pomysłem. Możemy jednak w miarę możliwości zabrać takiego psa ze sobą. Nie są mu straszne nowe doznania, a wręcz z łatwością pies ten jest w stanie przystosować się do nowych okoliczności.

Sierść i umaszczenie

Charles Spaniel to psy cechujące się miękką i długą sierścią, która jest zwieńczona frędzlami. W kwestii jego umaszczenia wyróżnić możemy blenheim (kasztanoworude łaty na białoperłowym tle), czarne podpalane i rubinowe (rubi).

Rozmiary i waga

King Charles Spaniel

Spaniele królewskie to niewielkie psy mogące uzyskać długość 30-33 cm i przy tym ważyć około 5,5-8 kg.

Charakter i zachowanie

Mamy tutaj do czynienia z niezwykle uczuciowym i wesołym psem. Jest to wierny kompan rodzinnych aktywności, nie wyłączając z tego dziecięcych zabaw. Królewski spaniel odznacza się oddaniem, cierpliwością i spokojnym usposobieniem. Są to psy wymagające sporo ruchu i zabawy, gdyż wynika to z ich myśliwskiej przeszłości. Nie radzą sobie za to zbyt dobrze ze znoszeniem samotności.

Usposobienie, a szkolenie

King Charles Spaniel

Psy omawianej na niniejszych łamach rasy to przede wszystkim miłe i łagodne psiaki do towarzystwa.

Wykazują się ufnością, która czasami jest zbyt duża. Chętnie podejmują naukę i dotyczy to nie tylko podstawowych komend, lecz również i rozmaitych sztuczek. Są to jednak stosunkowo delikatne psy, a zatem realizowany program nie może wymuszać na psie zbyt intensywnych lub gwałtownych ruchów.

Ile żyje?

King Charles jest psem żyjącym około 12 lat w dość dobrym zdrowiu. Jeśli imają się ich poważniejsze choroby, to są one na tle genetycznym.

Jak dbać o jego zdrowie?

King Charles Spaniel

Niezbędna jest w tym przypadku regularna dbałość o pielęgnacje umaszczenia. Zaniedbując bowiem sierść, doprowadzimy do tworzenia się mało estetycznych kołtunów. Z innych zabiegów, które należy wykonywać, pamiętajmy o podcieraniu często ropiejących oczu. Istotne jest też czyszczenie uszu, które będąc zaniedbane, mogą nabawić się infekcji.

Najczęstsze choroby

Podobnie jak inne rasy psów może wystąpić tu szereg różnych schorzeń. Wśród tych najczęściej występujących powinniśmy zwrócić uwagę na:

– problemy z sercem, a zwłaszcza niedomykalność zastawki mitralnej,

– kataraktę i inne choroby oczu,

– schorzenia genetyczne,

– problemy ze stawami.

Cechy szczególne

King Charles Spaniel

Przedstawiciele rasy King Charles Spaniel to naprawdę towarzyskie i przyjaźnie usposobione czworonogi. Doskonale odnajdują się one w towarzystwie dzieci, jak też i innych zwierząt. Mamy tu do czynienia z raczej wrażliwymi zwierzakami na domiar złego źle znoszącymi separację z opiekunem. Jeśli więc nie możemy z różnych względów stale przebywać w domu, powinniśmy pomyśleć nad towarzystwem dla pupila. Może to być inny zwierzak, bo psy tej rasy dobre koegzystują, chociażby z kotami czy królikami.

Jak szczotkować

Może to zaskoczyć wiele osób, lecz pieski rasy king charles spaniel, nie są jakoś szczególnie wymagające w kwestiach pielęgnacyjnych. Najpoważniejszym problemem jest w ich przypadku włosie mające tendencję do kołtunienia. Nie strzyżemy ich, a głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie. Warto za to wspomóc się odżywką, która pomoże rozczesywać włosie. Do samego rozczesywania wykorzystajmy szczotkę z naturalnego włosia. Można też sięgnąć po szczotkę typu pudlówka, która przyda się do rozczesywania podszerstka. Z kolei metalowy grzebień będzie nieoceniony przy zmaganiach z kołtunami oraz włosiem w trudno dostępnych partiach ciała zwierzęcia. Proces szczotkowania powinien mieć miejsce 1-2 razy w tygodniu. Należy zawsze szczotkować z włosem, gdyż w przeciwnym razie możemy łatwo zniszczyć jego strukturę.

Wypadanie włosów/sierści

King Charles Spaniel

Jak to już zostało wspomniane, trzeba regularnie psa tej rasy szczotkować, aby pozbyć się martwego włosia. Linienie u spanieli królewskich ma charakter umiarkowany i odbywa się stale na przestrzeni roku.

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne naszego pupila to nie tylko szczotkowane, ale też konieczna co jakiś czas kąpiel. W tym też celu powinniśmy sięgnąć po dedykowane długowłosym psom szampony. Na koniec warto użyć też odżywki, która nada psu blasku. Spaniel królewski, jak każdy pies mający oklapnięte uszy boryka się z ryzykiem różnego rodzaju ich infekcji. Mając ów fakt na uwadze, powinno się regularnie poddawać je czyszczenia. Psy te są również narażone na gromadzenie się kamienia nazębnego. Wiedząc zatem o tym fakcie właściciel pupila rasy king charles spaniel nie może ignorować prawidłowej higieny uzębienia. W tym celu doskonale sprawdzą się nie tylko płyny i szczoteczki, lecz również specjalne żele ułatwiające higienę. Psy te mają niestety tendencję do problemów z oczami w postaci ich ropienia. Dlatego też wskazane jest przemywanie ich w miarę często wacikami nasączonymi odpowiednimi preparatami do pielęgnacji oczu. Problematyczne może być też u tej rasy naturalne ścieranie pazurów, a zatem musimy je w razie potrzeby przycinać, wspierając się obcinakiem. Istotne jest, aby przy tym nie uszkodzić rdzenia.

Alergicy

King Charles Spaniel

W przypadku przedstawicieli psów omawianej rasy spaniel królewski mamy dobrą wiadomość w kontekście osób uczulonych na psią sierść. Psy te bowiem można, mieć będąc osobą z alergiami na sierść.

Hodowla i szczeniaki

Analogicznie, jak w przypadku w zasadzie wszystkich psów rasowych poszukiwanie szczeniaków musi ograniczać się do zarejestrowanych hodowli. Takie postępowanie zagwarantuje nam możliwość uzyskania międzynarodowego rodowodu. Do tego z uwagi na podatność King charles spanieli na rozmaite choroby genetyczne lepiej nie ryzykować wydawaniem gotówki na psa z niewiadomym pochodzeniem i ryzykiem wielu chorób. Tak właśnie zazwyczaj jest w pseudohodowlach kuszących atrakcyjnymi cenami.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

King Charles Spaniel

Niestety w kontekście zmiennych temperatur psy te są bezbronne. Nie powinniśmy więc ich narażać na przegrzanie i wyziębienie. W lecie należy zapewnić im dostęp do wody i zacieniony kąt, a w zimie, jeśli musimy wychodzić z pupilem na dwór, to zakładajmy mu ciepłe ubranko.

Dla kogo?

Spaniele królewskie to stosunkowo elastyczna rasa w kontekście dostosowania się do różnych warunków. Są one optymalne nawet dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z psami. Można je mieć, zarówno mając dzieci, inne zwierzęta, jak i też będąc osobą starszą i samotną. Trzeba im tylko zapewnić optymalną ilość codziennej aktywności. Nie będą to jednak dobre psy dla kogoś, kto jest często poza domem, bo wymagają one dużo uwagi i tęsknią za opiekunem.

Jaką karmę wybrać?

King Charles Spaniel

Z uwagi na fakt, iż king charles spaniel miewa tendencję do nadwagi, to jego opiekun powinien zwrócić uwagę na ilość dostarczanego zwierzęciu pokarmu. Najlepiej więc częstotliwość posiłków i ich objętość dostosować do wieku, wagi i ewentualnych chorób pupila. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jadłospisie łączyć suchą i mokrą karmę. Można też tworzyć posiłki, uwzględniając podroby i surowe mięso wraz z warzywami. Jeśli dodatkowo będzie zachodziła konieczność, można też wspomagać czworonoga suplementami, aby uzupełniać ewentualne, niedobory któregoś z mikro i makrosładników. W przypadku sięgania po gotowe karmy trzeba zwracać uwagę na ich skład. Optymalne są te niezawierające zbóż lub mające niewielki ich udział.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Jak każde zwierzę oprócz niewątpliwych atutów może mieć też cechy dyskredytujące go w naszych oczach. W przypadku spaniela królewskiego może to być:

– zbytnia ufność,

– konieczność niezostawiania go samego w domu,

– może zbierać odpadki.

Pochodzenie rasy

king charles spaniel

King Charles Spaniel należy do grupy psów, które w swoich początkach były przeznaczone do uczestnictwa w polowaniach. Z czasem za sprawą swojemu unikalnemu wyglądowi i niewielkim rozmiarom zyskały sympatię wśród wyższych sfer.

Historia rasy

Psy King Charles Spaniel jak to już parokrotnie w niniejszym artykule było, wspominane to psy będące niegdyś hodowane angielską szlachtę w charakterze niewielkich psów myśliwskich.

Ich przodkiem jest biało-czerwonego spaniela z Włoch lub Malty. W XVI wieku King Charles Spaniel stał się częstym towarzyszem angielskich arystokratek. Podczas podróży służył im on nie tylko jako towarzysz, lecz również pozwalał ogrzać ich dłonie i kolana.

Ciekawostki

king charles spaniel

Z uwagi na fakt, iż psy tej rasy odznaczają się łagodnym usposobieniem, to nierzadko mają one ważną rolę w różnych terapiach.

Z kolei wyśmienity zmysł powonienia pozwala na pracę jako pies tropiący.

Wśród najsłynniejszych przedstawicieli spanieli królewskich był pupil królowej Wiktorii o imieniu Dash. Został on zresztą pochowany w parku królewskim Windsorów, a jego nagrobek zdobi epitafium autorstwa samej królowej.

Cena w 2023 roku

Z uwagi na to, że w naszym kraju bohater niniejszego artykułu nie jest zbyt popularnym psem rasowym, to jego cena może być wygórowana. Na domiar złego poszukiwania uznanej hodowli może zając nieco czasu. Jeśli chcemy wejść w posiadanie takowego szczeniaka rasy king charles spaniel to musimy się liczyć z wyłożeniem ze swojego portfela kwoty rzędu 5 000 złotych. Koszt ten może być jednak róży i odzwierciedlający indywidualne aspekty wynikające konkretnej hodowli.