Polska

20 Zaskakujących Ciekawostek o Kielcach

Kielce

Kielce są stolicą województwa Świętokrzyskiego, całe województwo obfituje w legendy, ciekawostki i tajemnice.

Region może się pochwalić unikalnymi zabytkami, bogatą tradycja ale przede wszystkim niespotykana nigdzie przyroda. Najstarsze góry w Polsce zachwycają swoim charakterem i niepowtarzalnym urokiem. Przedstawiamy dużo ciekawostek o Kielcach.

1. Park i rezerwat Kadzielnia, jeszcze do nie dawna miejsce to było dziewicze, obecnie dzięki nakładom miasto obszar został zagospodarowany i udostępniony dla turystów. Idealne miejsce dla miłośników spacerów i ciszy z dala od miejskiego gwaru, gdzie można rozkoszować się niespodziankami przygotowanymi przez naturę.

2. Kamieniołomy na Ślichowicach wraz z rezerwatem skalnym. Podczas eksploatacji wyrobiska w latach międzywojennych odsłonięto unikatowe zjawiska tektoniczne, w 1949 roku część tą objęto całkowitą ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

3. Huta Józefów. Ruiny huty są nie tylko ciekawostką architektoniczną, ale pozwala sięgnąć do historii hutnictwa tego regionu. Budowla jest niestety zaniedbana ale będąc w pobliżu warto tutaj zajrzeć.

4. Bazylika Katedralna jest najstarszym zabytkowym obiektem w Kielcach, powstała w stylu romańskim, po przebudowie i remoncie obecnie jest doskonałym przykładem barokowego przepychu.

5. Geopark. Motywem przewodnim parku jest podróż w czasie do odległej przeszłości. Liczne stanowiska interaktywne pozwalają poznać procesy powstawania ziemi aż do jej współczesnego oblicza.

6. Muzeum Zabawek w swoich zbiorach sięga do zabawek z XVIII wieku, dowiemy się kto produkował zabawki i gdzie je kupowano. Spotkamy bohaterów z filmowych bajek jak Miś Uszatek czy Kolargol, wystawę uzupełniają liczne modele statków i samolotów.

7. Park Rozrywki Miniatur położony jest w miejscowości Krajno u stóp Łysicy, znanej ze zlotów czarownic. W parku znajdziemy miniatury z całego świata, warta uwagi jest jedyna w europie miniatura nie istniejącej już World Trade Center mierzącej z iglicą 20 metrów wysokości. Dla miłośników sportów zimowych na terenie parku znajdują się najdłuższe w centralnej Polsce trasy zjazdowe.

8. Pałac Biskupów Krakowskich stał się symbolem miasta, w budynku znajduje się Muzeum Narodowe posiadające w swoich zbiorach cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, architektury, archeologii i przyrody.

9. Klasztor w Karczówce jest perłą architektoniczną regionu ośrodka górniczego. Jego historia przeplata się z wydarzeniami historycznymi województwa. Do zwiedzania zapraszają księża Pallotyni będący gospodarzami obiektu.

10. Muzeum Historii Kielc w swoich zbiorach posiada eksponaty w większości pochodzące od mieszkańców miasta. Znajdziemy tu wszystko co dotyczy historii miasta i ziemi kieleckiej. Każdy, kto chciałby pogłębić swoją wiedzę znajdzie tu wystarczającą ilość informacji ujętych w prosty i przystępny sposób.

11. Rosyjski cmentarz jeniecki na osiedlu Bukówka powstał w miejscu obozu jenieckiego istniejącego w czasie drugiej wojny światowej. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się pomnik z dwoma krzyżami, katolickim i prawosławnym.

12. Św. Katarzyna położona jest w centrum Gór Świętokrzyskich u podnóża Łysicy. Na terenie znajduje się Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz klasztor bernardynek i kościół św. Katarzyny.

13. Rynek w Kielcach istnieje od połowy XII wieku. Do dziś zachowała się starówka z zabudową z XIX i XX wieku. W chodniku wkomponowane są kamienie, które pokazują fundamenty starego ratusza i miejsce, w którym się znajdował.

14. Skwer Żeromskiego, w miejscu tym kiedyś stała cerkiew, która została zburzona. Obecnie znajduje się pomnik państwa podziemnego. Wśród otoczenia drzew i krzewów możemy na chwilę przysiąść na jednej z wielu ławeczek.

15. Park miejski jest jednym z najstarszych parków w Polsce posiadający na swoim terenie staw oraz posągi głów osób znanych z całego świata, tworzących swoista aleje sław.

16. Kamienny Krąg Pamięci powstał w celu upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej z regionu gór świętokrzyskich. Z miejsca tego roztacza się urocza panorama na miasto.

17. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego poświęcone jest szkolnym okresem artysty, który spędził w Męskim Gimnazjum Rządowym aż 12 lat. W kilku salach znajdziemy informacje na temat życia i twórczości artysty związanego z ziemią kielecką.

18. Pomnik Harcerzom Poległym za Ojczyznę znajduje się przy Skwerze im Szarych Szeregów. Historia harcerstwa sięga 1910 roku, w czasie II wojny światowej pod kryptonimem Szarych Szeregów harcerze brali udział w akcjach sabotażu ale również zbrojnych. Dla upamiętnienia Harcerzy poległych w czasie wojny powstał pomnik.

19. Ulica Sienkiewicza, najdłuższa, najbardziej znana i najchętniej odwiedzana przez mieszkańców ulica. Jest typowym deptakiem otoczonym pięknymi kamienicami i latarniami. Wiele sklepów i restauracji zachęca do spacerów i spotkań towarzyskich, szczególnie wieczorami, gdy ulica jest oświetlona przez stylowe latarnie. Deptak zaczyna się od dworca głównego i zakończony jest pomnikiem Sienkiewicza.

20. Jaskinie na Kadzielni. Podziemna trasa o długości 140 metrów składa się z trzech jaskiń, w których możemy zobaczyć charakterystyczne zjawiska dla skał tego rejonu. Znajdziemy tu m. in. skamieniałości zwierząt żyjących w morzu dewońskim, nacieki jaskiniowe i szczątki nietoperzy w namuliskach jaskiniowych.