Ciekawostki

10 Intrygujących Informacji o Kielcach

Kielce należy do tych miejsc, jakie bezsprzecznie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. To prawdziwa kopalnia pięknych miejsc i niezwykłych ciekawostek z nimi związanych, jakie zdecydowanie warto poznać. Dzięki temu jeszcze bardziej będzie można zrozumieć, skąd bierze się taki fenomen tego miasta i dlaczego to właśnie to miejsce warto wybrać na odwiedziny.

1. Kamieniołomy

Z kamieniołomami na Ślichowicach wiąże się niezwykle interesująca historia. Otóż w okresie międzywojennym podczas eksploatacji wyrobiska odkryte zostały unikatowe tektoniczne zjawiska, a w 1949 roku owa część została objęta całkowitą ochroną i uznana za pomnik nieożywionej przyrody.

2. Bazylika Katedralna

To niezwykle piękny budynek, który jednocześnie jest najstarszym obiektem zabytkowym na terenie Kielc. Wielokrotnie przebudowywana jest obecnie idealnym przykładem przepychu barokowego.

3. Geopark

To niezwykłe, bardzo licznie odwiedzane przez turystów miejsce. Każdy tam obecny może udać się w podróż w przeszłość, poznając przy tym procesy powstawania ziemi, aż do czasów dzisiejszych.

4. Muzeum Zabawek

Ciekawostką w tym miejscu jest fakt, że posiada w swojej kolekcji zbiory na temat zabawek aż z osiemnastego wieku. Można nabyć wiedze, kto je tworzył i gdzie były kupowane. Bezsprzecznie warto odwiedzić to miejsce z najmłodszymi.

5. Pałac Biskupów Krakowskich

Czyli prawdziwy symbol miasta Kielce. Ciekawostką jest w tym przypadku fakt, że można znaleźć tam niezwykle cenne eksponaty z dziedziny sztuki ludowej, czy też malarstwa, jak i również wielu innych fascynujących dziedzin.

6. Rynek

Kolejna ciekawostka dotyczy kieleckiego rynku. Otóż istnieje on już od połowy dwunastego wieku i warto z tego miejsca zwrócić uwagę na fakt, że w chodniku można znaleźć kamienie przedstawiające fundamenty starego ratusza.

7. Park miejski

To nie tylko piękne miejsce pełne cudownej zieleni. Z tym miejsce wiąże się również pewna ciekawostka, jaką jest to, że jest on jednym z najstarszych parków na terenie całego kraju, jak i również fakt, że znajdują się tam posągi głów ludzi znanych na całym świecie.

8. Kamienny Krąg Pamięci

To jedno z takich miejsc, które wprawia w zadumę. Otóż powstał on dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar zbrodni katyńskich w regionie gór świętokrzyskich.

9. Pomnik Harcerzom Poległym za Ojczyznę

Kolejna z ciekawostek dotyczy pomnika, który powstał ku pamięci harcerzy poległych podczas drugiej wojny światowej, działających pod kryptonimem Szare Szeregi. Brali oni udział zarówno w akcjach zbrojnych, jak i również sabotażowych.

10. Rosyjski cmentarz jeniecki

To kolejne z niezwykle interesujących miejsc. Powstał on w miejsce obozu jenieckiego, który funkcjonował podczas drugiej wojny światowej. W oczy rzuca się znajdujący się tam pomnik, który posiada zarówno krzyż prawosławny, jak i również katolicki.