Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o kichaniu

pyłki kwiatów

Kichanie to czynność, która towarzyszy nam na co dzień, i jest jedną z najbardziej prozaicznych. Nie zawsze jednak tak uważano. Co warto wiedzieć o kichaniu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. W dawnych czasach wierzono, że kichanie to jeden ze sposobów, w jaki dusza może gwałtownie opuścić ciało człowieka.

2. Kichanie w rzeczywistości stanowi reakcję organizmu, dzięki której chroni się on przed patogenami i zanieczyszczeniami. Jeśli w śluzówce nosa pojawią się pyłki albo alergeny, kichnięcie ma doprowadzić do oczyszczenia dróg oddechowych.

3. Chociaż kichanie kojarzy nam się głównie z nosem, w odruch ten zaangażowanych jest o wiele więcej elementów. Podczas kichania pracują mięśnie brzucha oraz mięśnie międzyżebrowe. Dochodzi również do zamknięcia krtani, przez co w klatce piersiowej wzrasta ciśnienie, a powietrze jest gwałtownie wyrzucane na zewnątrz.

4. Czasami zdarza się, że jednorazowe kichnięcie ma zupełnie prozaiczną przyczynę. Może to być intensywny zapach lub na przykład kurz.

5. „Na zdrowie”, czyli życzenie wypowiadane, kiedy ktoś kichnie, ma swój początek w czasach, kiedy panowała dżuma. Papież błogosławił chorych, którzy wówczas kichali, aby chronić ich przed śmiercią.

6. Starożytni Rzymianie, kiedy usłyszeli, że ktoś kicha, zwracali się do niego słowami „Absit omen!”, co oznaczało „żeby to nie było złym znakiem”.

7. W dawnych czasach w Persji i Indiach wierzono, że kichanie to proces, podczas którego z ciała człowieka uciekają złe demony.

8. „Apsik”, czyli po angielsku ACHOO Autosomal Compelling Helio-Opthalmic Outburst, oznacza kichanie wskutek kontaktu z silnym światłem słonecznym. Aż 25 procent populacji reaguje tak na słońce. Naukowcy przypuszczają, że silne światło pobudza wówczas nerw trójdzielny, co skutkuje podrażnieniem śluzówki nosa.

9. Część ludzi na świecie, wskutek genetycznego dziedziczenia, reaguje częstszym kichaniem podczas uprawiania seksu.

10. Kichanie to odruch, którego nie powinno się powstrzymywać. Silne ciśnienie, które nie znajdzie ujścia, może doprowadzić do krwotoku z nosa, przesunięcia kosteczek w uchu środkowym czy też mikrourazów pęcherzyków płucnych.

11. Wiele osób wierzy w to, że podczas kichania serce przestaje pracować na ułamek sekundy. W rzeczywistości jest to mit. Serce może na moment zmienić rytm, przez silne ciśnienie w klatce piersiowej, ale jego praca nie ustaje.

12. Nigdy nie zaobserwowano sytuacji, w której człowiek kichałby przez sen. Nie jest to możliwe, ponieważ, kiedy śpimy, układ nerwowy zostaje wyciszony.

13. Osoba kichająca powinna zasłaniać nos, ponieważ duże ciśnienie powoduje, że zarazki są rozprzestrzeniane na bardzo dużą odległość. W rezultacie chora osoba, która kicha bez zasłaniania nosa, może zarazić znacznie więcej osób.

14. Kichanie jest naturalnym odruchem człowieka, dlatego od wielu lat przypisuje mu się najróżniejsze znaczenia. Związane są z nim również przesądy. Jeśli kicha się w lewo, to ma to rzekomo oznaczać nadchodzące problemy, natomiast kichanie w prawą stronę oznacza przypływ gotówki.

15. W niektórych kulturach kichanie jest interpretowane jako wróżba w zależności od dnia, w którym się kicha.