Polska

15 Muzeów w Katowicach, Które Warto Zwiedzić 🖼️

Muzeum Śląskie | fot. Marek Mróz / Wikipedia

Katowice są pod względem liczby ludności największą aglomeracją w naszym kraju, jednak już w samych granicach miasta można znaleźć szereg ciekawych atrakcji. Wybór jest na tyle duży, że zwiedzenie każdego z obiektów podczas kilkudniowego pobytu może okazać się niemożliwe. Warto jednak wybrać kilka miejsc, dzięki którym pobyt w Katowicach zostanie dopełniony potężną dawką wiedzy historycznej oraz wrażeniami artystycznymi. Oto piętnaście najbardziej interesujących katowickich muzeów, które szczególnie warto odwiedzić podczas pobytu na Górnym Śląsku! Obiecujemy, że kierując się poniższymi rekomendacjami, żaden odwiedzający nie dozna uczucia zawodu!

1. Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie jest uważane za jedną z najważniejszych tego typu placówek na terenie Katowic. Sam obiekt zlokalizowany jest na poprzemysłowym terenie kopalni „Katowice”, której szyby zostały zmodernizowane i dostosowane do współczesnych potrzeb. Eksponaty są podzielone na kilka wystaw tematycznych, wśród których można znaleźć te przybliżające historię całego Górnego Śląska, galerię sztuki sakralnej oraz nowożytnej, a także multimedialne przestrzenie edukacyjne. Znakomitym przykładem ostatnich z wymienionych atrakcji jest sala „Na tropie Tomka”, która koncentruje się na postaci głównego bohatera słynnej powieści Alfreda Szklarskiego.

Adres: Tadeusza Dobrowolskiego 1, Telefon: 32 779 93 00

2. Muzeum Historii Gitary

Muzeum Historii Gitary jest prywatną placówką muzealną, która podejmuje szeroko rozumiane zagadnienie znaczenia najsłynniejszego instrumentu muzycznego w historii świata. Można tutaj znaleźć kilkadziesiąt egzemplarzy gitar, które pochodzą z różnych czasów. Dodatkową zaletą jest wyjątkowe podejście kustoszy muzeum do samych eksponatów – na większości z nich można zagrać, a obsługa muzeum chętnie przeprowadzi szybką lekcję podstawowych chwytów. Warto jednak pamiętać o tym, że zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Adres: Krzywa 4, Telefon: 601 669 717

3. Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia”

„Walcownia” to muzeum zlokalizowane w ceglanym budynku przemysłowym, w którym do XXI wieku produkowaną blachę ocynkowaną. Na miejscu można podziwiać oryginalne maszyny z epoki, pierwsze na ziemiach polskich silniki parowe i spalinowe, a także wystawę, która przybliża odwiedzającym sposób wytwarzania blachy cynkowej. Dodatkową atrakcją jest również możliwość przyjrzenia się z bliska muralom, które zdobią ściany wybranych części budynku „Walcowni”.

Adres: 11 Listopada 50, Telefon: 885 204 510

4. Izba Muzealna Polskiego Radia

Na terenie Katowic można znaleźć więcej nietypowych obiektów muzealnych, a do tego grona z pewnością można zaliczyć Izbę Muzealną Polskiego Radia. Obiekt zlokalizowany jest w katowickim budynku Polskiego Radia, a zebrane w tym miejscu eksponaty prezentują w przyspieszonym tempie historię całej branży audio – od początków jej istnienia, aż do czasów współczesnych. Magnetofony, radioodbiorniki i bogata kolekcja zdjęć oraz dokumentów pozwalają odwiedzającym poczuć klimat i posłuchać oryginalnych nagrań sprzed kilkudziesięciu lat.

Adres: Ligonia 29, Telefon: 32 200 54 00

5. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Na technologii innego typu skupia się Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Ten prywatny obiekt jest domem dla kilkuset urządzeń multimedialnych – uwzględniając w tym również pierwsze prywatne komputery i konsole do gier. To właśnie w tym miejscu można zapoznać się z prototypami niektórych urządzeń, pierwszymi „Macami” oraz nieśmiertelnami komputerami Atari. Dla części osób będzie to powrót do szalonych lat 80. XX wieku!

Adres: Sienkiewicza 28, Telefon: 32 413 08 90

6. Harcerskie Muzeum Etnograficzne

Wyjątkowość Harcerskiego Muzeum Etnograficznego polega na połączeniu organicznej pracy młodzieży z tworzeniem obiektu, który pozwala bliżej poznać historię i zwyczaje mieszkańców Górnego Śląska. Przedmioty codziennego użytku, biżuteria, naczynia oraz stroje zgromadzone w tym miejscu pochodzą z różnych epok, jednak łączy je wspólna cecha – każdy eksponat jest dowodem pracy młodych harcerzy, którzy własnymi siłami kolekcjonowali zbiory prezentowane przy ulicy Nasypowej. Polecamy!

Adres: Nasypowa 16, Telefon: 730 504 555

7. Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic

Dział Grafiki jest jednym z kilku oddziałów, które podlegają pod Muzeum Historii Katowic. Głównym punktem całego muzeum jest wystawa prac Pawła Stellera, będącego jednym z najbardziej znanych śląskich artystów. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ w gablotach można z bliska przyjrzeć się dziełom stworzonym przy wykorzystaniu różnorodnych technik, takich jak na przykład linoryt, drzeworyt sztorcowy, polichromia oraz techniki metalowe. Oprócz prac Stellera można tu również znaleźć sale poświęcone innym twórcom, którzy działali w Katowicach lub byli w bezpośredni sposób związani z miastem.

Adres: Tadeusza Kościuszki 47, Telefon: 32 728 85 57

8. Centrum Scenografii Polskiej

Centrum Scenografii Polskiej to odrębny obiekt muzealny, który mieści się w budynku dawniej kopalni „Katowice”. Placówka koncentruje się na prezentowaniu odwiedzającym to miejsce przykładów najważniejszych dokonań w branży, takich jak na przykład kostiumy, marionetki, makiety, plakaty oraz materiały audiowizualne. Wizyta w tym miejscu jest również doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat teatru, co jest pośrednio możliwe przez zaznajomienie się z postaciami Tadeusza Kantora, Jerzego Gurawskiego oraz Jerzego Grotowskiego, których duch twórczy jest po dziś obecny w gablotach Centrum Scenografii Polskiej.

Adres: Tadeusza Dobrowolskiego 1, Telefon: 32 213 08 00

9. Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego

Powstanie Muzeum Najmniejszych Książek Świata jest pewnego rodzaju oddanie hołdu postaci Zygmunta Szkocnego, czyli polskiego introligatora specjalizującego się w tworzeniu tych niezwykłych eksponatów. Sam obiekt zlokalizowany jest w prywatnym domu, w którym przez większość życia mieszkał Szkocny. Śląski artysta przez 93 lata swojego życia stworzył ponad 160 książek, natomiast w zbiorach muzeum prezentowanych jest 87 z nich. Polecamy, ponieważ miejsce to jest wyjątkowe nie tylko w skali Polski, ale też i całego świata!

Adres: Traktorzystów 5, Telefon: 32 252 52 83

10. Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic

Dział Teatralno-Filmowy jest kolejnym pododdziałem Muzeum Historii Katowic, który znalazł się w naszym zestawieniu. Nieprzypadkowa jest sama lokalizacja obiektu, ponieważ tłem dla eksponatów jest dom, w którym przez lata mieszkało małżeństwo Ptaków. Barbara i Stanisław Ptak już za życia stali się zasłużonymi personami dla szeroko rozumianego świata kultury śląskiej, a stała wystawa obiektu w dużej mierze koncentruje się na ich dorobku twórczym. Można tu również podziwiać rekwizyty filmowe, kostiumy, elementy scenografii oraz archiwalne nagrania, co pozwala głębiej zaznajomić się z tą częścią artystycznego świata.

Adres: Mikołaja Kopernika 11, Telefon: 32 745 17 28

11. Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach mieści się w gmachu kurii archidiecezjalnej przy ulicy Jordana. Odwiedzający mogą w tym miejscu podziwiać konkretne przykłady sztuki sakralnej, które obejmują witraże, rzeźby, malowidła i ołtarze. Imponująca jest również kolekcja przedmiotów związanych z funkcjonowaniem „Solidarności” – dokumenty, medale, pamiątki są świetnym sposobem na odświeżenie wiedzy o niezwykle ważnych dla Polski czasach. Warto zajrzeć do Muzeum Archidiecezjalnego – sama placówka ma charakter sakralny, natomiast prezentowane w tym miejscu eksponaty stanowią nawiązanie do wielu społeczno-historycznych aspektów życia mieszkańców Katowic w przeszłości.

Adres: Jordana 39, Telefon: 519 546 023

12. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Tematykę funkcjonowania organizacji „Solidarność” jeszcze dosadniej poruszają wystawy prezentowane w budynku przy ulicy Pola. Ekspozycje koncentrują się na dokładnych opisach wydarzeń z lat 80. XX wieku, kiedy to wprowadzono w Polsce stan wojenny, doszło do pacyfikacji robotników w kopalni „Wujek” oraz uaktywniły się wszelkiego rodzaju działania opozycjonistyczne, dążące do osłabienia obowiązującego w naszym kraju ustroju komunistycznego. Lekcja historii w najlepszej możliwej formie!

Adres: Pola 38, Telefon: 32 438 79 66

13. Muzeum Motoryzacji

Niezwykle oryginalny jest kolejny obiekt w naszym zestawieniu. Muzeum Motoryzacji mieści się w budynku Old Timers Garage, który dodatkowo pełni funkcję teatru i sali koncertowej. Sama ekspozycja motoryzacyjna zmienia się co jakiś czas, jednak muzeum to jest w posiadaniu imponujących pojazdów. Wśród nich można znaleźć między innymi Cadillaca z 1955 roku, Forda T z lat 20. oraz najstarszy eksponat w kolekcji, czyli Forda T Speedster, który opuścił fabrykę ponad sto lat temu – w 1914 roku! Dla fanów motoryzacji będzie to najwspanialsze muzeum w całym mieście!

Adres: Generała Zygmunta Waltera-Jankego 132, Telefon: 605 418 406

14. Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic

Odmienne podejście do charakterystyki mieszkańców okolicznych terenów prezentuje Dział Etnologii, czyli ostatni z oddziałów Muzeum Historii Katowic. Ekspozycja koncentruje się na prezentacji sprzętów domowych, odzieży, pamiątek, rzeźb i artykułów higienicznych z różnych epok, co pozwala dogłębnie zapoznać się z przemianami kulturowymi, do jakich dochodziło przez stulecia. Dodatkowo każda gablota jest opatrzona wartościowym opisem, zapewniającym odpowiedni rys naukowo-historyczny.

Adres: Rymarska 4, Telefon: 32 353 95 59

15. Izba Pamięci Kopalni Wujek

Izba Pamięci Kopalni Wujek jest częścią Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Ekspozycja składa się w dużej części z dokumentów, nagrań, przedmiotów osobistych, które były w bezpośredni sposób związane z wydobyciem węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Sam aspekt działań „solidarnościowych” również jest odpowiednio podkreślony, bowiem obiekt, w którym obecnie zlokalizowane jest muzeum, odegrał istotną rolę w obalaniu komunizmu w Polsce.

Adres: Pola 38, Telefon: 32 438 79 66