Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Katowicach

Miasto Katowice

„Katowice? Daj spokój, to nic ciekawego. Tylko kopalnie węgla i przemysł ciężki. Prawda jest jednak taka, że miasto się zmieniło.

Kiedy wycieczka nad morze lub nad jezioro nie wchodzi w rachubę z powodu złej pogody, wybierz inny cel podróży dla swojej rodziny. Zastanów się, czy nie wybrać się na miejską, rodzinną wycieczkę.

Katowice często kojarzone są z przemysłem i słynnym obiektem rozrywkowo-sportowym w kształcie statku kosmicznego, czyli Spodkiem. Ale wielu ludzi nie wie, że ta postindustrialna metropolia jest trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, oferującym bogaty program kulturalno-rozrywkowy dla dzieci.

1. Galeria Szyb Wilson

Galeria Szyb Wilson jest największą prywatną galerią na terenie Polski. Jej powierzchnia wystawowa to aż 2500 m kw. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne, koncerty np. Bonobo, Cinematic orchestra, a także liczne wystawy np. Marka Kamieńskiego, Karola Wieczorka. Obiekt jest obecny na Szlaku Zabytków Techniki.

2. Teatr Śląski

Teatr Śląski powstał w 1907 roku. Mieści się tutaj największa scena dramatyczna w całym regionie. Można zobaczyć tutaj sztuki dla dzieci np. Mały Książę oraz sztuki klasyczne i współczesne.
Odbywają się tutaj także spotkania i debaty związane z regionem śląskim. W teatrze znajduje się także galeria Foyer. Swoje wystawy mieli tutaj np. Grass, Rykala i Duda-Gracz. W miejscu tym organizowany jest także Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

3. Archikatedra Chrystusa Króla

Budynek archikatedry powstawał w latach 19271955. Jego fasada jest stworzona z zapierającej dech w piersiach kolumnady. Na dachu archikatedry znajduje się pięć dzwonów. Największy z nich waży aż 3. 5 tonu. Nad budynkiem góruje kopuła ze świecącym krzyżem widocznym z odległych zakątków. W miejscu tym organizowane są koncerty organowe i symfoniczne. Archikatedra jest miejscem, w którym rokrocznie wręczana jest nagroda Lux Ex Silesia. Dostają ją osoby szczególnie zasłużone dla Śląska.

4. Muzeum Historii Katowic

Wystawy Muzeum Historii Katowic w ciekawy i przystępny sposób przedstawiają odwiedzającym najważniejsze wydarzenia z historii miasta. Znajdują się tutaj działy związane z historią Katowic, zbiór grafik, fotografii, dzieł sztuki, a także dział teatralno-filmowy.

5. Muzeum Historii Gitary

W tym niezwykle ciekawym muzeum można zobaczyć aż 70 różnych lutni, które pochodzą z całego świata. Co interesujące możliwe jest zagranie na każdej ze zgromadzonych gitar. Miejsce powstało z inicjatywy dwóch fascynatów tych instrumentów. Przed wybraniem się do muzeum warto wcześniej do niego zadzwonić i zarezerwować termin zwiedzania.

6. Dolina Trzech Stawów

Wspaniałym miejscem na spacer dla rodzin z dziećmi jest Dolina Trzech Stawów. Miejsce to jest okazałym kompleksem sportowo-rekreacyjnym. To świetne miejsce na wyciszenie się i pobycie na łonie przyrody. Co ciekawe Dolina Trzech Stawów znajduje się na terenie miasta Katowic, więc nie trzeba daleko dojeżdżać. Podziwiać tutaj można także wiele gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową.

7. Muzeum Śląskie

Historia muzeum sięga 1929 roku. Działalność tego miejsca brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. W 2015 roku siedziba Muzeum Śląskiego została przeniesiona do nowoczesnego kompleksu mieszczącego się przy ulicy Dobrowolskiego. Obejrzeć tutaj można interesującą kolekcję polskiego malarstwa. Znajdują się tuta prace wielu artystów, np. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego. Zwiedzać można także wystawy plakatu polskiego, fotografii artystycznej. Muzeum Śląskie szczyci się także bogatymi zbiorami etnograficznymi. Dodatkowym atutem tego miejsca jest także dostępność tras dla niedowidzących i niewidomych. Muzeum Śląskie bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych np. Metropolitarna Noc Teatrów oraz Noc Muzeów.

8. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Co ciekawe Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czekała na swoją siedzibę aż 80 lat. Budynek obecnej siedziby jest wspaniałym popisem zdolności architektonicznych twórców. Był on doceniany na wielu konkursach. Sala koncertowa charakteryzuje się wspaniałą akustyką. Jest ona w stanie pomieścić około 300 osób. Znajduje się tutaj także mały hotel, garderoba, sale nagraniowe a także sale prób.

9. Spodek

Spodek jest najsłynniejszą hala sportowo-widowiskową na terenie Polski. Miejsce to działa nieprzerwanie od 1971 roku. Mają tutaj miejsce mecze piłki ręcznej, koszykówki oraz najsłynniejsze mecze siatkówki. Podobno każdy szanujący się kibic piłki siatkowej powinien choć raz być na meczu w Spodku. Atmosfera obecna tutaj nie jest spotykana nigdzie indziej. Podczas ważnych dla reprezentacji meczów kibice odśpiewują hymn a capella. Wrażenie kilku tysięcy śpiewających gardeł jest piorunujące. W Spodku odbywają się również liczne koncerty m. in. Australian Pink Floyd Show, Leonard Cohen, Depeche mode, Rammstein, Manowar. W sezonie zimowym w sąsiedztwie spodka organizowane jest lodowisko.

10. Nikiszowiec

Nikiszowiec jest jedynym w swoim rodzaju, zabytkowym, górniczym osiedlem. To świetne miejsce na spacer. Dzielnica ta została wpisana na listę zabytków UNESCO. Zamysłem twórców Nikiszowca było stworzenie osiedla, które miało być zamieszkane przez górników pracujących w kopalni „Giesche”. Obecne tutaj kamieniczki są zachowane w jednym stylu. Ciekawym spojrzeniem na osiedle jest widok z lotu ptaka. Z góry przypomina ono widownię amfiteatru. Plac Wyzwolenia jest jego centrum. Założeniem twórców Nikiszowca było stworzenie samowystarczalnego miejsca do życia. Znajduje się tutaj łaźnia, kotłownia, szkoła, komisariat policji, kościół oraz budynek administracyjny. W tej dzielnicy kręcono bardzo wiele filmów np. „Barbórka”, „Angelus”, „Sól ziemi czarnej”. Będąc na Nikiszowcu można zatrzymać się w jednej z kilku klimatycznych kawiarenek. To świetne miejsce na spróbowanie prawdziwego, śląskiego obiadu, a także smacznych śląskich wypieków.