Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Katowicach w 2024 📍

Katowice

Katowice i atrakcje turystyczne? Mało komu przychodzi to na myśl. Większości osób Katowice kojarzą się z górniczym, smutnym miastem, do którego lepiej nie zaglądać. Cały czas znane są opowieści o przestępstwach na katowickim starym dworcu. Otóż dworzec jest już nowy i wyremontowany. Jego klimat w niczym nie przypomina tego starego reliktu PRLu, a miasto odzyskało świeżość. Wybierając miejsce na wypad, warto wziąć pod uwagę również Katowice, gdyż potrafią one pozytywnie zaskoczyć niejednego. Co warto robić w tym mieście?

1. Nikiszowiec

To zabytkowe, górnicze osiedle jest prawdziwą perełką na skalę światową. Najlepszym dowodem na wspaniałość tego miejsca jest wpisanie go na listę UNESCO.
Pierwotnie było to osiedle robotnicze dla górników z kopalni „Giesche”. Wszystkie kamieniczki są utrzymane w jednym stylu. Z lotu ptaka osiedle to przypomina widownię amfiteatru, której centrum stanowi plac Wyzwolenia.

Z założenia miejsce to miało być samowystarczalne. Powstał tu neobarokowy kościół, budynek administracyjny, łaźnia, kotłownia, komisariat policji, szkoła.
Nikiszowiec był tłem dla wielu filmów m. in. „Sól ziemi czarnej”, „Angelus”, „Barbórka”.
Spacerując po tym osiedlu warto odwiedzić jedną z obecnych tu kawiarenek. Można skosztować tu prawdziwych śląskich wypieków, a nawet zjeść śląski obiad.

2. Spodek

To jedna z najsłynniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Obiekt ten został oddany do użytkowania w 1971 roku. Odbywają się tu liczne mecze koszykówki, piłki ręcznej, ale najsłynniejsze są rozgrywane w Spodku mecze siatkówki. Atmosfera jest ponoć taka jak nigdzie indziej. Kibice odśpiewują hymn na stojąco, a capella, na kilka tysięcy gardeł.
W Spodku odbywa się również wiele koncertów. Byli tutaj między innymi Leonard Cohen, Mike Oldfield, Manowar, Depeche Mode.

3. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oczekiwała na swoją siedzibę przeszło 80 lat. Nowopowstały budynek jest reprezentantem wspaniałej architektury docenianej na wielu konkursach. Mieszcząca się w nim sala koncertowa cechuje się doskonałą akustyką. Sala koncertowa jest w stanie pomieścić 300 osób. Obecne są tu również garderoba, sale nagraniowe, sale prób, a także mały hotel.

4. Muzeum Śląskie

Muzeum powstało w 1929 roku. Jego działalność została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Od 2015 roku instytucja ta mieści się w nowoczesnym kompleksie przy ulicy Dobrowolskiego.
W muzeum możemy podziwiać kolekcję polskiego malarstwa. Obecne są tu prace, takich artystów jak Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański.
Podziwiać możemy również wystawy fotografii artystycznej, plakatu polskiego, a także bogate zbiory etnograficzne. W muzeum są również dostępne trasy dla niewidomych i niedowidzących. Rokrocznie miejsce to bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych takich jak Noc Muzeów, Metropolitarna Noc Teatrów.

5. Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów to okazały kompleks rekreacyjno-sportowy. To dobre miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Zwłaszcza, że Dolina Trzech Stawów mieści się w granicach administracyjnych Katowic. Spotkać tu możemy różne gatunki chronionych roślin i zwierząt.

6. Muzeum Historii Gitary

Muzeum to w swoich zbiorach zawiera ponad 70 różnorodnych lutni przybyłych z całego świata. Dodatkowo możliwe jest zagranie na każdej z nich. Miejsce to jest tworzone przez dwóch fascynatów. Zbiory są udostępniane tylko po uprzednim umówieniu zwiedzania.

7. Muzeum Historii Katowic

Muzeum jest podzielone na działy: związany z historią miasta, jego etnologii, a także zbiór fotografii, dzieł sztuki, grafiki oraz dział teatralno-filmowy.
Ekspozycje w przystępny i interesujący sposób oprowadzają turystę po najważniejszych wydarzeniach z historii Katowic.

8. Archikatedra Chrystusa Króla

Archikatedra powstawała w latach 1927-1955.
Fasadę katedry tworzy wspaniała kolumnada. Na dachu umieszczonych jest pięć dzwonów, z których największy waży 3. 5 tony. Nad całą bryłą katedry góruje kopuła z latarnią z krzyżem widocznym z daleka. Odbywają się tu liczne koncerty symfoniczne i organowe oraz co roku jest wręczana nagroda Lux Ex Silesia dla osób wybitnie zasłużonych dla Śląska.

9. Teatr Śląski

To instytucja kultury istniejąca już od 1907 roku. Miejsce to jest największą sceną dramatyczną w regionie. Prezentowane są tu sztuki zarówno z pozycji klasycznych, jak i tych współczesnych. Organizowane są tu również debaty i spotkania na temat regionu śląskiego. W teatrze działa także galeria Foyer, na której prezentowani są autorzy współczesnych sztuk wizualnych. Wystawy mieli tutaj między innymi Duda-Gracz, Grass, Rykała. Odbywa się tu również Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

10. Galeria Szyb Wilson

To największa prywatna galeria w Polsce. Jej powierzchnia wynosi aż 2500m2. Organizowane są tutaj liczne wystawy. Obecne są dzieła Karola Wieczorka, Marka Kamieńskiego, Lecha Kołodzieczyka. Odbywają się tutaj również liczne koncerty np. Cinematic orchestra, Bonobo. Obiekt jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki.