Polska

10 Interesujących Ciekawostek na temat Kaszub

Gołubie

Kaszuby to jeden z najbardziej popularnych regionów kulturowych w Polsce, należący do Pomorza Gdańskiego. Uznaje się, że jego stolicą jest Gdańsk, a tereny te słyną nie tylko z niezwykle pięknych okolic, ale też ze specyficznej kuchni, odmiennego języka i bogatej kultury.

1. Legena głosi, że Pan Bóg po stworzeniu całego świata, przysiadł, by odpocząć. Wówczas okazało się, że została mu jeszcze „resztka” materiałów takich jak góry, jeziora, rzeki i lasy. Kiedy znalazł fragment swojego dzieła, który nie był jeszcze zagospodarowany, rzucił resztkę surowców w to miejsce i tak powstały Kaszuby.

2. Nazwa „Kaszuby” ma swoje źródło w słowie „huby”, co oznaczało fałdy na noszonych szatach. Potwierdza to kronika wielkopolska, choć na przestrzeni lat badacze doszukiwali się również innej etymologii, na przykład źródło w słowie „szub”, co oznaczało kożuch noszony w tych rejonach.

3. Kaszubskie opowieści i legendy zapełniają niesamowite postacie, takie jak stolemy, olbrzymie kreatury, które były niebezpieczne dla ludzi, czy Mumócz – zły duch wodny, który przyczyniał się do śmierci w na terenie jezior i bagien.

4. Język kaszubski od 2005 roku ma status języka regionalnego. Jego brzmienie i wyrazy używane przez autochtonów są tak odmienne od języka polskiego, że rozmowa między Kaszubami jest dla obcych zupełnie niezrozumiała.

5. Haft kaszubski należy do regionalnej sztuki rękodzielniczej, a każdy kolor nici ma swoje symboliczne znaczenie. Czerń oznacza ziemię, żółty słońce, a niebieski jeziora kaszubskie.

6. Kuchnia kaszubska była zawsze bardzo skromna i minimalistyczna, jednak w świetny sposób łączyła to, co na Kaszubach najlepsze. Kaszuby słyną z zupy z żółtej brukwi, czerniny z gesiej krwi z dodatkiem suszonych owoców czy szmulowany pomuchel, czyli duszony dorsz.

7. Do znanych Kaszubów należą na przykład Gunter Grass, autor „Blaszanego bębenka” i laureat Literackiej Nagrody Nobla, oraz Donald Tusk.

8. Wieżyca na Kaszubach to najwyższy szczyt pasma nizin w tej części Europy.

9. Rogarstwo to kaszubska tradycja, która stopniowo przestaje istnieć. W warsztatach tworzy się tabakiery z rogów bydlęcych.

10. W Szymbarku na Kaszubach znajduje się „Dom na opak”, czyli budowla, w której wszystko jest do góry nogami.