Polska

Top 10 – Kaszuby atrakcje dla dzieci zimą

Gołubie

Zimą nie zawsze udajemy się do Zakopanego. Zimę można spędzić również na Kaszubach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

1. Narty! Kaszubskie ośrodki narciarskie: Wieżyca – Koszałkowo, Wieżyca – Kotlinka, Paczoskowo, Przywidz, Trzepowo i  Amalka k/Sulęczyna są polecane przez odwiedzających. Wszystkie te stoki są naśnieżane i oświetlone. Na niektórych gra również muzyka. Są to trasy średnio-strome.

2. Biegówki! Są alternatywą, jeśli nie lubimy nart zjazdowych. Takie trasy znaleźć można np. w okolicach Parchowa czy też Przywidza. Inspiracji dostarczyć nam może też strona Pomorskie Travel.

3. Kulig w kaszubskich lasach jest doskonałą atrakcją dla małych i dużych. Sanie ciągnięte są przez konie. Kuligi organizowane są na przykład w Szymbarku, gdzie działa zresztą Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni, którzy zimą powożą sanie.

4. Całodniowa wycieczka do Kościerzyny, to doskonała alternatywa dla mniej szalonych podróżników. Warto najpierw rozejrzeć się po kościerskim rynku, później zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, oraz Muzeum Akordeonu.

5. Kulinarne podboje i poszukiwanie regionalnych dań, można rozpocząć w jednym z licznych barów mlecznych w centrum Kościerzyny. Jest tam również wiele knajp i lokali, gdzie odkrywa się na nowo tradycyjne dania kaszubskie.

6. Zimowy spacer w plenerze jest zawsze dobrym pomysłem dla aktywnego spędzania czasu. W Szwajcarii Kaszubskiej są najpiękniejsze widoki. Z kijkami nordic walking lub bez można korzystać z licznych baz wypadowych i szlaków.

7. Zima w Gdańsku, to piękna zima. Ciekawe pomysły na zwiedzanie Gdańska to na przykład Spichlerz Błękitny Baranek, Muzeum Bursztynu w Katowni, a także wieża Ratusza Głównego Miasta Gdańska, Dom Uphagena, czy też Dwór Artusa. W Gdańsku na Długim Targu stoi już piękna świąteczna choinka.

8. Gdynia! Warto jest przespacerować się ulicami gdyńskiego śródmieścia, poznać historię miasta i wchodź do ciekawych miejsc po drodze. Można zwiedzić Muzeum Emigracji, albo pojechać na piękną plażę z widokiem na Torpedownię.

9. Zima w skansenie, czyli zima w kaszubskiej wiosce może być dobrą zabawą dla dzieci. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, czyli Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich jest otwarty całorocznie. Można zobaczyć tam chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, witraki, kuźnie, kościoły, budynki gospodarcze i wiele innych.

10. Puck, to miasto z uroczym ryneczkiem i muzeum, czy też Wejherowo z Kalwarią Wejherowską, oraz Kartuzy z upiorną kolegiatą. Zaskoczyć mogą tam ozdoby świąteczne, takie jak na przykład wielka fioletowa bombka na rynku w Kartuzach, lub uliczne iluminacje albo bożonarodzeniowe kiermasze?