Polska

Karpacz – ciekawe miejsca, które warto zwiedzić o każdej porze roku

Karpacz to jedna z popularniejszych destynacji turystycznych. To również miejsce, w którym aż roi się od ciekawych miejsc, zabytków, a także innego typu atrakcji. Co zatem – w praktyce – warto zwiedzić w Karpaczu?

Co zwiedzić w Karpaczu?

Śnieżka

Jak powszechnie wiadomo, Karpacz położony jest w Karkonoszach, u stóp słynnej Śnieżki czyli najwyższego szczytu Karkonoszy, całego pasma Sudetów oraz Republiki Czeskiej. Z tego względu będąc w Karpaczu nie sposób nie pojawić się na wspomnianym szczycie. Jak tam dotrzeć?

Najkrótsza i zarazem najtrudniejsza droga wiedzie czarnym szlakiem, który ciągnie się od Karpacza (przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę) przez Biały Jar. Kolejny szlak – czerwony, jest nieco łatwiejszy jednak nadal wymaga przygotowania fizycznego. Prowadzi on spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Dwa najłatwiejsze, przeplatające się szlaki – zielony i żółty – biegną od strony czeskiego Pec pod Sněžkou (czyli Śnieżkę).  Jeśli jednak nie możesz lub po prostu chcesz wchodzić na szczyt o własnych siłach, to zawsze możesz skorzystać z kolejki gondolowej, której trasa przebiega od czeskiego Pec pod Sněžkou (do podnóża Śnieżki).

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice to miejsce dla wszystkich, którzy pragnęliby stać się – choćby na krótką chwilę – częścią magicznego świata Karkonoszy. Na odwiedzających podziemia Karkonoskich Tajemnic czekają nie tylko historie i legendy ale również siedziba samego Ducha Gór pilnowana przez Władcę Karkonoszy, smocza harfa z niewidzialnymi strunami czy też alchemiczna komnata Czterech Żywiołów.

Basen Sandra SPA

Po kilkugodzinnym marszu większość osób marzy jedynie o chwili relaksu i odpoczynku. Wtedy też warto udać się do kompleksu basenowego Sandra SPA umiejscowionego w centrum Karpacza. Znajdziemy tu zarówno baseny pływackie, jak i basen termalny, basen – sztuczna fala, basen – sztuczna rzeka, a także sauny i różnego rodzaju łaźnie.

Atrakcje w okolicach Karpacza

Zamek Chojnik

Budowla usytuowana na szczycie 627 metrowej góry Chojnik powstała w latach 50 XIV wieku. Składa się ona z zamku dolnego, cylindrycznej wieży, wieży łupinowej oraz zamku średniego, w środku którego znajduje się pręgierz. Poza tym do dyspozycji odwiedzających oddane są także pozostałości dawnej kuchni, budynku mieszkalnego, sali sądowej oraz cysterny na wodę.

Szklarska Poręba

Odległość od Karpacza do Szklarskiej Poręby wynosi zaledwie ok. 27 km (czy mniej więcej 35 minut jazdy autem). Warto spędzić choćby kilka – kilkanaście godzin we wspomnianym mieście, gdyż ma ono do zaoferowania całkiem sporą ilość atrakcji. Jakich? Dinosaur Park, Osada Poszukiwaczy Skarbów, Wysoki Kamień, Muzeum Mineralogiczne, Chybotek, Leśna Huta i wiele, wiele innych ciekawych miejsc powstałych z myślą o odwiedzających miasto turystach.

Gdzie dobrze zjeść w Karpaczu?

Będąc w Karpaczu nie sposób nie skosztować tradycyjnych, regionalnych dań. Gdzie szukać wspomnianych potraw? Między innymi w restauracji Sowi Duch, która specjalizuje się w kuchni staropolskiej. Ale zanim opowiemy o samej kuchni, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się wnętrzu Sowiego Ducha, które już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję.  Ściany restauracji zdobią bowiem płaskorzeźby, które przestawiają sceny z życia ludzi tworzących historię Karpacza i jego okolic. Zrozumienie ich treści z pewnością ułatwi również krótka historia miasta, dostępna na stronie https://www.sowiduch.pl/krotka-historia-karpacza/. A co zjemy w Sowim Duchu? Przede wszystkim potrawy przygotowywane ściśle według tradycyjnych przepisów, takie jak kwaśnica pasterska, placek pasterski lub golonka w piwie. Oczywiście w karcie nie brak również nieco lżejszych propozycji takich jak liczne sałatki czy też pstrąg w papilotach. Brzmi smakowicie? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z pełnym menu dostępnym na stronie restauracji pod adresem https://www.sowiduch.pl/.