Polska

Karłów – 15 Najlepszych Atrakcji Turystycznych

fot. pixabay.com

Karłów to wyjątkowa wieś Kotliny Kłodzkiej położona niedaleko Dusznik – Zdroju. Mieści się w województwie dolnośląskim i powiecie kłodzkim. To właśnie w tym niepowtarzalnym miejscu znajdują się takie turystyczne atrakcje dla całych rodzin, jak Park Narodowy Gór Stołowych. W związku z tym koniecznie warto poznać 15 najlepszych miejsc w Karłowie.

1. Park Narodowy Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe to Park Narodowy pełen zaskakujących formacji skalnych, których nie znajdziemy nigdzie indziej w Polsce. Tajemnicze i niezgłębione, niezmiennie zapierające dech w piersi tereny parku przyciągają co roku setki tysięcy turystów z całej Europy. Zainteresowanie Górami Stołowymi jest tak wielkie, że wprowadzono godzinowe limity wejść. W ciągu jednej godziny odebrać wcześniej zamówione bilety może maksymalnie 500 osób. Następni turyści będą mogli przejść przez kasę biletową i dostać się na szlak dopiero sześćdziesiąt minut później. Nim jednak dojdziemy do kasy, będziemy musieli pokonać 1000 schodów wiodących pod górkę, po drodze podziwiając górski krajobraz oraz widoczne z oddali fragmenty formacji skalnych. Co prawda jest to spory wysiłek dla mięśni, jednakże rodziny nawet z mniejszymi dziećmi, są w stanie pokonać ten odcinek trasy. Natomiast dalej czeka nas ciąg dalszy przygody.

Tym bardziej że pracownicy co kilka miesięcy nieco zmieniają kierunki szlaku, więc osoby, które miały przyjemność rok wcześniej odwiedzić Góry Stołowe, znowu będą mogli obejrzeć je z nieco innej perspektywy. Po odebraniu biletu przechodzimy na teren Szczelińca Wielkiego. Warto zaznaczyć, że nazwa jest znacząca, bowiem turyści będą musieli się nieco nagimnastykować i przeciskać przez zabezpieczone przejścia między znajdującymi się blisko siebie skałami, a konkretniej przechodzić przez utworzone szczeliny. Tabliczki wskazują kierunek zwiedzania, zaś najważniejsze formacje skalne są również na nich opisane. Tak więc zobaczymy tutaj chociażby skałę w kształcie wielbłąda czy też słonia. Niezapomniane wrażenia gwarantowane, tym bardziej, że na trasie znajdują się tarasy widokowe. Ze Szczelińca można przejść do innej niebywałej atrakcji pieszej – Błędnych Skał. Taką trasę można pokonać w ciągu około 40 minut.

2. Błędne Skały

Błędne Skały rozciągają się nieopodal Karłowa, blisko do miasta Kudowa – Zdrój. Cieszą się od lat niezmierną popularnością, przyciągając niemalże tyle samo tysięcy zwiedzających, co Szczeliniec Wielki. Mimo że turyści za opłatą mogą wjechać na parking tuż przy kasie biletowej i wejściu do Labiryntu Błędnych Skał, zdecydowanie warto zostawić samochód na dolnym parkingu położonym wcześniej, dzięki czemu będziemy mieć okazję przejścia dłuższej i przepięknej trasy położonej w nietuzinkowym lesie. Szlak ciągnie się przez nieco wymagający teren upstrzony pomniejszymi kamieniami, lecz będzie idealny dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

Spacer trwa od 1 do 1,5 godziny. Najtrudniejszy fragment ścieżki ciągnie się ostro pod górkę, a ponadto trzeba nieco wspinać się po małych kamieniach. Jednakże tuż po pokonaniu tego odcinka wejdziemy na stosunkowo prostą trasę wiodącą do samej kasy. Po wejściu do Labiryntu musimy przechodzić wąskimi przejściami między skałami, podziwiać widoki oraz oglądać formację skalne, takie jak: Wielka Sala, Piekiełko czy Niebo.

3. Skalne Grzyby

Tuż przed wejściem na teren szlaku wiodącego do Skalnych Grzybów, czyli wyjątkowych skał w kształtach wszelakich grzybków, znajduje się parking. Szlak edukacyjny jest stosunkowo łatwy do przejścia. Szacuje się, że ma około 5 kilometrów, a na jego przejście potrzeba 1,5 godziny. W tym czasie zdążymy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia tuż przy monumentalnych skałach czy dokładnie je obejrzeć. Jest to także miejsce idealne dla rodzin z kilkuletnimi dziećmi, gdyż przejście terenem Skalnych Grzybów nie jest tak wymagające, tym niemniej przyjemne i interesujące. Po drodze powinniśmy się zatrzymać przy skalnej bramie, która jest bardzo ciekawą formacją. Warto jednak pamiętać, iż w górach, wiele szlaków się łączy, a z jednego punktu turystycznego łatwo można dostać się pieszo w inny. Tak więc jeżeli zboczymy z trasy i wjedziemy chociażby na czerwony szlak, dojdziemy do Radkowskich Skał. Pamiętajmy, aby korzystać ze wskazówek w postaci tablic informujących, który kolor szlaku doprowadzi nas w konkretne miejsce.

4. Skalna Czaszka

Skalna Czaszka to jedno z siedmiu, oprócz wyżej wymienionych miejsc, które powinien odwiedzić każdy turysta przebywający w okolicach Karłowa. Istnieje bowiem pewna legenda, iż każdy, kto to uczyni, zyska nieskończone szczęście. W związku z tym warto się tam udać i przekonać o słuszności owej historii. Skalna Czaszka to naturalna formacja, która przedstawia ludzką czaszkę – z otworami na oczy i usta. Trasa do niej wiodąca jest już nieco bardziej trudna, aniżeli ta prowadząca do Skalnych Grzybów. Jeżeli wybieramy się tutaj z pociechami, należy szczególnie na nie uważać.

Po drodze znajduje się kilka niezabezpieczonych, naturalnych tarasów widokowych. Można na nie wejść i spojrzeć prosto na rozpościerający się z nich widok na niezliczone ilości miast oraz terenów zielonych majaczących w dole, lecz nie powinniśmy podchodzić zbyt blisko krawędzi. Tabliczki ostrzegają także, aby nie wspinać się na mijane po drodze skały, ponieważ są one wysokie i mogą być śliskie. Po około godzinie spokojnego marszu dojdziemy do zejścia ze schodkami i poręczą wychodzącymi prosto na Skalną Czaszkę.

5. Fort Karola

Fort Karola Znajduje się przy tej samej przełęczy, co Skalna Czaszka. jest to Lisia Przełęcz. Chcąc dotrzeć do Fortu Karola, należy się zatrzymać na wyznaczonym parkingu przy Drodze Stu Zakrętów. Przejście trasy trwa zaledwie pół godziny w obie strony, chociaż na początku szlak wiedzie mocno pod górkę. Dodatkowym utrudnieniem lub w zależności od upodobań – umileniem wspinaczki, są liczne korzenie wystające z ziemi. Po 10 minutach dojdziemy do resztek ruin warowni – Fortu Karola. Obecnie strażnica jest doszczętnie zniszczona, lecz szlak można wspiąć się po specjalnych schodkach i podziwiać z niej wspaniały widok. Dawny fort przekształcono w punkt widokowy.

6. Zalew Radkowski

Zalew Radkowski to niewielki, aczkolwiek malowniczo położony niedaleko Gór Stołowych, sztuczny zbiornik wodny. Dla miłośników podziwiania monumentalnych widoków, został udostępniony taras widokowy na Górze Guzowatej, który znajduje się nad zalewem i pozwala na dokładne podziwianie z daleka. Z kolei osoby, które pragną popływać w zbiorniku wodnym, mogą skorzystać z jego wydzielonych kąpielisk. W letnim okresie wakacyjnym na zalewie często znajdują się wszelakie wodne przeszkody stanowiące element rozrywkowy dla pływaków.

7. Park Dinozaurów

Park Dinozaurów znajduje się tuż przy parkingu należącym do Parku Narodowego Gór Stołowych. Na turystów czekają tutaj wspaniale odwzorowane figury przedstawiające wszelakie grupy gatunkowe dinozaurów. Jednakże to nie wszystko. W Parku z majaczącymi w tle górami, znajduje się także urokliwy plac zabaw oraz bar z jedzeniem oraz pamiątkami.

8. Narożnik

Narożnik to jeden ze szczytów górskich, który mijamy w drodze na Skalną Czaszkę. Turysta może ze wspomnianego szczytu podziwiać wspaniały widok. Ten punkt turystyczny należy też do wcześniej opisanej szczęśliwej siódemki. Warto odwiedzić to miejsce także z innego powodu. Tutaj bowiem można oddać hołd zmarłej parze studentów, zamordowanej pod Narożnikiem w 1997 roku. Warto zatem zatrzymać się przy nim i pójść dalej, aby obejrzeć znajdującą się w okolicy Kopę Śmierci oraz dotrzeć do skały przedstawiającej czaszkę.

9. Radkowskie Skały

Przepiękne, omszone skały znajdują się na jednym ze szlaków miasta Radkowa, leżącego obok Karłowa. Monumentalizm i spokój panujący w okolicy jest bezcenny, zaś spacer po lesie pełnym rozrzuconych po nim formacji skalnych jest ze wszech miar wyjątkowy i wspaniały. Większość z nich jest pionowych, niemniej każda skała różni się kształtem i wysokością od poprzedniej. Do Radkowskich Skał wiedzie kilka szlaków, ale najprostszy z nich ma około 2 kilometry i rozpoczyna się przy skręcie Drogi Stu Zakrętów. Mimo to należy wiedzieć, że jej przejście może zająć do dwóch godzin, choć jest to uwarunkowane czasem, który poświęcimy na podziwianie poszczególnych skał.

10. Wodospad i Dolina Pośny

Wodospad Pośny to przepiękny spad wody, który znajduje się w sercu Doliny Pośny ze względu na ukształtowanie zwanej amfiteatrem. Aby dotrzeć w to miejsce można po prostu zaparkować na wyznaczonym parkingu i przejść się na kilkuminutowy spacer we wskazanym na tabliczce kierunku. Jednakże warto zdecydować się na wybór szlaku wiodącego od Radkowa, a konkretnie od Zalewu Radkowskiego. Bowiem na tej trasie wciąż znajdują się ślady infrastruktury z XIX. w XX. wieku, w postaci rzeźbionych w skałach ławek czy urokliwych fontann oraz kamiennych tablic.

11. Ruchoma Szopka w Czermnej

Ruchoma Szopka znajdująca się w jednej z dzielnic Kudowy Zdroju – w Czermnej, to wspaniała atrakcja. Została własnoręcznie wykonana przez Franciszka Stepana, który ukończył wieloletnią pracę w 1927 roku. Wszelkie mechanizmy, figurki czy inne elementy szopki zostały zaplanowane i stworzone przez mężczyznę wraz z podłączeniem zasilania elektrycznego. Łącznie powstało 250 rzeźbionych figurek. Wewnątrz budynku, w którym mieści się Ruchoma Szopka znajdują się także organy, również stworzone przez Stepana. Obecni gospodarze to potomkowie Franciszka, którzy są niebywale sympatyczni i opowiadają ciekawostki związane z pracami swego przodka.

12. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum w Dusznikach Zdroju to jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. W 1953 roku władze miasta postanowiły odnowić ten przepiękny kompleks, w którym z surowców czerpano niepowtarzalne arkusze papieru. Bardzo ważne jest to, iż Muzeum Papiernictwa posiada wciąż funkcjonujący młyn papierniczy i wytwarza ręcznie czerpany papier ozdobny dla największych klientów w Polsce. Co więcej od 2001 roku w Muzeum odbywa się jedyne takie Święto Papieru, podczas którego każdy może zwiedzić je oraz własnoręcznie pozyskać własny, pamiątkowy arkusz papieru. Dodatkowo turyści mogą przez cały rok podziwiać wystawy rozmieszczone wewnątrz obiektu i poznać bogatą historię młyna papierniczego, a przy okazji obejrzeć ekspozycje okresowe.

13. Torfowiska Batorowskie

Wielkie Torfowisko Batorowskie jest obszarem ściśle chronionym. Mimo że wstęp na teren jest zabroniony, z daleka można podziwiać wyjątkowe okazy flory. W tym niezliczone ilości torfu. Las otaczający torfowiska jest przepiękny i zagadkowy.

14. Białe Skały

Białe Skały to zachwycające formacje skalne, które są położone w zachodniej części progu płaskowyżu Narożnika. Przyglądając się z bliska skałom można zobaczyć różne pęknięcia oraz szczeliny, które tworzą coś na kształt przejść i w konsekwencji bywają nazywane swoistym, skalnym miastem. Do Białych Skał dojdziemy żółtym szlakiem od Lisiej Przełęczy. Po drodze możemy przejść przez teren Skalnych Grzybów. Jeśli wybierzemy najkrótszą trasę, do skał dotrzemy w ciągu dwudziestu minut.

15. Sawanna Pasterska

Sawanna ta to urokliwe pasy łąk położone w Karłowie. Znajduje się tuż koło szczytu górskiego – Szczelińca Małego i przynależy do terenu Parku Narodowego Gór Stołowych, co gwarantuje odwiedzającym przepiękne widoki. Do sawanny wiedzie szlak: niebieski oraz żółty. Dzięki temu trasa jest przystępna dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej.