Polska

10 najlepszych atrakcji w Karkonoszach

Karkonosze

Karkonosze są najwyższym oraz najlepiej poznanym pasmem Sudetów. Część gór po polskiej stronie odwiedza co roku ponad 2 miliony turystów. Wszystko to dzięki świetnie rozwiniętej infrastrukturze turystycznej (liczne szlaki turystyczne, schroniska górskie, urządzenia narciarskie).

Są piękne i obfitują w bogactwo niezwykłych okazów flory i fauny, przyciągają przyrodników, badaczy natury, artystów wrażliwych na piękno otaczającego nas świata. Góry te ciągną się pasmem o długości około 36 km od Przełęczy Szklarskiej (886 m n. p. m.) na zachodzie aż po Bramę Lubawską (511 m n. p. m.) na wschodzie.

Niepowtarzalnego uroku nadają górom liczne potoki i rzeki, które spływają po niezwykle stromych, skalistych dolinach, głazach i kamieniach. Tworzą się w ten sposób malownicze kaskady oraz wodospady – największe i najpiękniejsze to Kamieńczyk oraz Szklarka.

Będąc w Szklarskiej Porębie warto wybrać się na wędrówkę ku najwyższemu (846 m n. p.m) po polskiej stronie Karkonoszy wodospadowi – jest to Kamieńczyk. Dojście do niego zajmie nam około dwóch godzin, ale będzie to spacer, który zapamiętamy na długo, gdyż przebiega po malowniczej trasie. Sam wodospad składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Pod środkową znajduje się mała, częściowo sztucznie wykuta jaskinia „Złota Jama”. Została ona utworzona przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyt.

Przy wodospadzie zlokalizowane jest schronisko „Kamieńczyk” i szałas „Sielanka”. Sam wodospad możemy podziwiać zarówno z góry, jak i – choć to opcja dla odważniejszych – z dołu. Po uiszczeniu opłaty i założeniu ochronnego kasku (od zbocza odrywają się nieraz kamienie) możemy zejść na sam dół. Wodospad oraz jego otoczenie wchodzą w skład Karkonowskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki jest drugim co do wielkości wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Znajduje się on na wysokości 525 m n. p.m. Jest to kaskada potoku Szklarka, o wysokości 13, 3 m, zwężająca się ku dołowi. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się potężne marmity, czyli zagłębienia w dnie. Tuż obok wodospadu zlokalizowane jest niewielkie schronisko PTTK „Kochanówka”. Do wodospadu Szklarki prowadzi od strony parkingu szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wodospad wchodzi w skład Karkonowskiego Parku Narodowego.

Będąc w Karkonoszach warto odwiedzić największe miasto w tym regionie, czyli malowniczo położoną w Kotlinie Jeleniogórskiej osiemdziesięciotysięczną Jelenią Górę. Warto tu przejść się po zabytkowym rynku z klasycystycznym ratuszem, obejrzeć kolorowe kamieniczki a także dawne mury miejskie. Zachowały się po dziś dzień dwie obronne baszty – Grodzka oraz Zamkowa.

Niewątpliwie miejscem, które przyciąga od wielu już wieków do Jeleniej Góry są lecznicze wody termalne. Od nich to wzięły właśnie nazwę Cieplice – uzdrowiskowa dzielnica miasta. Od czasów średniowiecznych przybywają tu kuracjusze, na których czekają zdrowotne wody. Dziś udostępnione są dwa baseny, liczne gabinety zabiegowe, dwie pijalnie wód oraz piękny park.

Jedną z najbardziej znanych, odwiedzanych corocznie przez tysiące osób miejscowością Karkonoszy jest Szklarska Poręba. Malowniczo położona na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy jest obecnie świetną bazą wypadową dla miłośników letnich górskich wędrówek oraz zimowej aktywności narciarskiej.

Miejscowość od wielu setek lat była znana dzięki swym hutom szkła. Z tym miejscem wiąże się też historia poszukiwań kamieni szlachetnych w górach. Ze Szklarskiej Poręby możemy wybrać się kolejką linową na Szrenicę, jeden z najwyższych szczytów Karkonoszy (1362 m n. p. m.). Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku zarówno w zimie (dzięki wielu szlakom zjazdowym) jak i w lecie, gdyż stanowi świetną bazę do wypadów w góry, jak również nad okoliczne wodospady – Kamieńczyka oraz Szklarki.

Innym równie znanym i odwiedzanym przez szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski miastem w Karkonoszach jest Karpacz. Nad miastem malowniczo wznosi się Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów (1602 m n. p. m.). Atrakcyjna lokalizacja miasta powoduje, że jest ono jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacyjne wyjazdy, zarówno zimą jak i w lecie. To świetne miejsce dla miłośników śnieżnego szaleństwa jak i górskich wypraw. W mieście koniecznie musimy zobaczyć niezwykle charakterystyczny, unikatowy kościółek Wang, zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. Został on stamtąd w XIX wieku przeniesiony do Karpacza, aby mógł służyć miejscowym ewangelikom. Miasto leżało wówczas w obrębie Niemiec.
W Karpaczu powstała atrakcja idealna dla najmłodszych – Miejskie Muzeum Zabawek. Na niezwykle interesujących ekspozycjach można obejrzeć, jak w dawnych czasach wyglądały lalki, klocki, misie oraz inne zabawki.

Warty zwiedzenia jest również tajemniczy zamek Chojnik, dawna warownia zbudowaną w połowie XIV wieku. Zamek ten został wybudowany na wysokiej, groźnie wyglądającej skale, która opada od strony południowej ponad 100-metrowym urwiskiem. Nigdy nie udało się nikomu zdobyć tego warownego zamku. Związane są z nim natomiast liczne legendy. Warto go odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, gdy Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik organizuje coroczny Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”.