Kapibara – Ciekawostki, Informacje i Fakty
Kapibary są ciekawymi zwierzętami. Te południowoamerykańskie zwierzęta są największymi gryzoniami na świecie. Dziwnie wyglądające, kapibary szybko stały się pseudogwiazdami Internetu – głównie ze względu na to, że wyglądają jak zarośnięte świnki morskie. Oto interesujące informacje i ciekawostki o kapibarach.
1. Kapibary nie mają nic przeciwko temu, by być same, ale żyją też w grupach do 40 osobników.
2. Mogą żyć 8-10 lat na wolności, a około 12 lat w niewoli.
3. Jest mniej więcej takiej wielkości jak Labrador Retriever.
4. Kapibary można znaleźć w pobliżu zbiorników wodnych ze względu na ich półwodny styl życia. Życie nad wodą jest nadal idealnym miejscem na założenie gniazda – co pozwala im szybko się wycofać i uciec od drapieżników takich jak anakondy, dzikie koty, a nawet orły.
5. Kapibara jest pokryta rzadką, brązowawą sierścią i nie ma ogona.
6. Są w stanie osiągnąć prędkość aż do 35 kilometrów na godzinę. To jak bardzo szybko biegnący człowiek.
7. Zazwyczaj grupa kapibar ma stosunek jednego samca do dwóch samic. Stosunek ten jest zachowany, ponieważ podrzędne samce na peryferiach grupy są bardziej podatne na drapieżniki.
8. Kapibary żyją w Ameryce Środkowej i Południowej. Można je również znaleźć w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie.
9. Lubią wyrażać się mrucząc, gwiżdżąc, piszcząc, jęcząc, a nawet gryźć ząbkami, w zależności od tego, co próbują przekazać.
10. Sezon lęgowy kapibar zmienia się w ciągu roku w zależności od tego, w jakim siedlisku mieszkają.
11. Ponieważ są one pół-wodne, uwielbiają spędzać czas w wodzie i są wspaniałymi pływakami. Kapibary szczególnie lubią podmokłe stawy i bagna.
12. Podobnie jak króliki, ich długie zęby są doskonale przystosowane do cięcia pokarmu.
13. Kapibary mają specjalną adaptację trawienną, które pozwala im wchłaniać wystarczającą ilość składników odżywczych z ich diety. Duża komora fermentacyjna, w ich jelitach przechowuje i rozdrabnia materiały włókniste, mieszając je z bakteriami, enzymami i gazami, które wspomagają trawienie.
14. Ponieważ włos pokrywający kapibarę jest rzadki, jej skóra może łatwo ulec poparzeniu słonecznemu pod wpływem długiej ekspozycji na słońce.
15. Kapibary mogą nurkować i przebywać pod wodą do 5 minut, często zasypiając w wodzie, trzymając jednocześnie nos na powierzchni wody. Nurkowanie wzdłuż rzek, lasów namorzynowych i bagien pomaga im zachować chłód. W Ameryce Południowej bywa naprawę ciepło.
16. Bycie dominującym samcem ma kilka zalet. Nie tylko cieszy się pozycją w centrum grupy, bezpieczniejszą od drapieżników, ale również kojarzy się z wszystkimi samicami w grupie.
17. Kapibara może ukryć się pod wodą przed drapieżnikami, a jaguar jest głównym naturalnym drapieżnikiem tego zwierzęcia. Jeśli jaguar zbliży się do wody, kapibara kieruje się pod wodą, gdzie może wstrzymać oddech nawet na 5 minut. Oczy i nozdrza kapibary znajdują się blisko wierzchołka jej głowy, dzięki czemu może podejść do tafli wody na chwilę i oddychać nie będąc łatwo zauważoną.
18. Chociaż uważa się, że ich populacja jest stabilna, na niektórych obszarach kapibary są poważnie zagrożone przez ludzi, którzy polują na nie dla ich skóry.
19. Jedzą dietę z roślin wodnych, traw, kory, bulw i trzciny cukrowej. I chociaż są w stanie zjeść swoją zieleninę w ciągu zaledwie krótkiego tygodnia od urodzenia, piją mleko przez pierwsze 16 tygodni swojego życia.
20. Żywią się trawami i roślinami wodnymi, jedząc 3-3,5 kg dziennie.
21. Ważą średnio 50 kg.
22. Samice mają zwykle jeden miot – od czterech do pięciu młodych w ciągu roku.
Kurczę, szukam już od rana, a nadal nie znalazłem – gdzie te nieszczęsne kapibary mają domy? jak bobry- na tamach? Czy w jakimś zielsku niedaleko wody?