Polska

15 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Kamiennej Górze

fot. Aw58 / Wikipedia

Kamienna Góra to niewielkie miasteczko położone w województwie dolnośląskim. Stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania różnych zakamarków Sudetów: leży pomiędzy Karkonoszami i Górami Kruczymi, na terenie aglomeracji wałbrzyskiej i Kotliny Kamiennogórskiej. To miejsce, które idealne sprawdzi się na rodzinny wyjazd – w pobliskich miasteczkach umiejscowiono wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, a same szlaki górskie zapewniają ogrom wrażeń i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Oto 15 atrakcji dla dzieci w okolicach Kamiennej Góry!

1. Muzeum Tkactwa

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Kamiennej Góry jest Muzeum Tkactwa, w którym można obejrzeć ciekawą ekspozycję historyczno-kulturową. Na wystawie znajdują się przedmioty związane z rozwijającym się w miejscowości tkactwem (m.in. maszyny włókiennicze, automaty, przędze), kolekcję strojów ludowych i tkaniny artystyczne. Kompozycję uzupełnia wystawa numizmatów i dokumentów związanych z historią miasta, a także dział sztuki, w którym zobaczyć można m.in. rysunki na szkle i antyczne meble. Dużym zaskoczeniem są eksponaty, które pochodzą z dawnego Gabinetu Osobliwości, a także niewielka wystawa dawnych, drewnianych instrumentów. W Muzeum Tkactwa regularnie odbywają się różne warsztaty dla dzieci i młodzieży, takie jak lekcje historyczne, prezentacje dotyczące wyrobów włókna i warsztaty modowe.

Adres: plac Wolności 11, Kamienna Góra.

2. Góra Parkowa

Doskonałym punktem widokowym w Kamiennej Górze jest Góra Parkowa – wzniesienie o wysokości 513 m.n.p. z którego rozpozciera się malowniczy widok na pasma Sudetów. Całe wzgórze zostało doskonale zagospodarowane: znajdują się tu alejki, ławki, miejsca do odpoczynku i punkty widokowe. Na młodych miłośników historii i militariów czeka ścieżka, przy której znajdują się oryginalne pojazdy wojskowe.

Adres: ul. Parkowa, Kamienna Góra

3. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Około 20 kilometrów od Kamiennej Góry znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Wybudowano tu wiele modeli kościołów, zamków, starówek, a nawet całych miasteczek w skali 1:25 oraz 1:50. Zobaczyć tu można m.in. miniatury Zapory w Karpaczu, Pałacu w Łomnicy, Świątyni Wang, Zamku Chojnik i Obserwatorium na Śnieżce.

Adres: ul. Zamkowa 9, Kowary

4. Kolorowe Jeziorka

Unikalną atrakcją okolic Kamiennej Góry są Kolorowe Jeziorka, które znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Rudawy Janowickie. Niesamowita barwa małych zalewów spowodowana była wydowaniem minerałów, których pozostałości barwiły wodę. Znajdują się tu cztery jeziorka: Purpurowe, Błękitne, Żółte i Zielone, a dostać się do nich można zielonym szlakiem turystycznym, który rozciąga się pomiędzy Wieścioszowicami i szczytem Wielkiej Kopy.

Adres: obszar Park Krajobrazowego Rudawy Janowickie, Wieściszowice

5. Głazy Krasnoludów

Obszar całych Sudetów obfituje w ledendy i podania o tajemniczych stworzeniach, które zamieszkują tutejsze lasy. To właśnie za ich sprawą miały powstawać fantazyjne formacje skalne. Spędzając wakacje w Kamiennej Górze warto wybrać się do rezerwatu Głazy Krasnoludków, które wchodzą w skład obszaru Gór Stołowych. Ogromne wrażenie robią szczególnie wielkie, kamienne grzyby, które – według sudeckich legend – miały stanowić schronienie dla małych, leśnych krasnoludków.

Adres: Gorzeszów, gmina Kamienna Góra

6. Wioska Indiańska „Rise of the Sun”

Dużą atrakcją Kamiennej Góry jest wioska indiańska „Rise of the Sun”. Na dzieci czeka tu mnóstwo zabaw i rozrywek: indiańskie tańce, zajęcia sportowe, warsztaty rękodzielnicze, słuchnie legend z dalejkiej Ameryki, a nawet… nauka dojenia bizonicy.

Adres: Janiszów 1A, Kamienna Góra

7. Adrspach

Podczas pobytu w Kamiennej Górze warto wybrać się na nieco dalszą wycieczkę (około 40km) do Adrspach – czeskiego Skalnego Miasta. Korytarze naturalnie wyżłobione w skałach, tunele i majestatyczne bramy to tylko początek atrakcji, które czekają tutaj na całe rodziny. Po krótkim spacerze wąwozami dochodzimy do ogromnych, kamiennych schodów, za którymi czeka na nas krótki rejs tratwami, co stanowi wspaniałą rozrywkę dla młodszych i starszych turystów.

Adres: Adrspach 26, Dolni Adrspach

8. Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie położony jest zaledwie 18 kilometrów od Kamiennej Góry. Średniowieczna warownia zachwyci każdego młodego miłośnika historii i opowieści o rycerzach. W sezonie letnim na terenie zamku odbywa się wiele imprez dla dzieci i młodzieży, a także pokazy rycerskie, inscenizacje i warsztaty edukacyjne.

Adres: ul. Zamkowa 1, Bolków

9. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w okolicach Kamiennej Góry jest Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu. Kolekcja obejmuje eksponaty z całego świata: zobaczyć tu można ogromną kolekcję lalek (w tym szmacianych kukiełek i lalek porcelanowych), a także zabawki z różnych epok.

Adres: ul. Kolejowa 3, Karpacz

10. Karkonoskie Tajemnice

Unikalnym miejscem na mapie całego regionu są Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu. To multimedialne muzeum, które zafascynuje najmłodszych i przeniesie w świat legend i bajek tych starszych gości obiektu. Turyści, podążający za przewodnikiem, poznają opowieści o słynnym Duchu Gór, będą mogli dowiedzieć się nieco o magicznych właściwościach roślin, a także wysłuchają podań o mitycznych postaciach zamieszkujących dzikie tereny Karkonoszy.

Adres: ul. Mickiewicza 1A, Karpacz

11. Zamek Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia. Dla turystów udostępniono tu długą trasę zwiedzania, która obejmuje pałacowe sale i komnaty, w ciekawy sposób prezentując kulturę, sztukę i historię regionu. Dużą atrakcją dla dzieci jest tutejsza Palmiarnia, gdzie rosną egzotyczne rośliny z całego świata. Zimą na zwiedzających czeka jeszcze jedna rozrywka: tutejsze ogrody rozświetlają miliony lampek, tworząc niesamowity, świąteczny spektakl.

Adres: ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

12. Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie

Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie obejmuje ogromny teren niemal 6,5 tysiąca hektarów. Ochrania endemiczne gatunki zwierząt i roślin, a także niezwykłe formy skalne, takie jak Zamkowa Góra, Małpia Skała, Czerwone Skałki i Stożek Wielki. Przez park przebiegają stosunkowo proste szlaki piesze, idealne do pokonania przez rodziny z dziećmi.

Adres: Unisław Śląski

13. Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy to ogromna dawka wiedzy o górach w pigułce. W ciekawy sposób przedstawiona została historia geologiczna regionu. Zwiedzający dowiedzą się więcej o procesie kształtowania gór i wzniesień, poznają pradawne gady i ogromne ssaki, które miliony lat temu zamieszkiwały obszar Karkonoszy, a także zyskają informacje o ekologii i procesach geologicznych, których jesteśmy świadkami. Na turystów czeka tu aż 9 multimedialnych sal, a większość wystawy dostosowana jest do możliwości i oczekiwań dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Adres: ul. Karkonoska 5, Karpacz

14. Krucze Skały

Ciekawą atrakcją dla całej rodziny jest odwiedzenie Kruczych Skał, znajdujących się nieopodal Karpacza. Są to wysokie na 25 metrów skały, przy których niegdyś znajdowały się sztolnie: pozyskiwano w nich m.in. ogromne kryształy szafirów, a także inne cenne kamienie szlachetne.

Adres: zachodnie stoki Kruczek Kopy, Karpacz (czarny szlak pomiędzy Karpaczem i Przełęczą Sowią).

15. Projekt Arado

Podczas wypoczynku w Kamiennej Górze nie sposób nie odwiedzić Arado, nazywanego czasem „tajnym laboratorium Hitlera”. Miejsce to, przesycone nie tak dawną historią, pozostaje ogromną zagadką dla historyków. Udostępniono tutaj podziemną trasę turystyczną, która zaciekawi dorosłych i dzieci. Zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem trwa około 50 minut, a dodatkowym atutem jest możliwość dostosowania formy zwiedzania do wieku uczestników wycieczki.

Adres: ul. Lubawska 1A, Kamienna Góra