Ciekawostki

14 interesujących ciekawostek o Kamali Harris

źródło: Wikipedia

Urodziła się jako Kamala Devi Harris 20 października 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Ma młodszą siostrę Mayę, która urodziła się w 1967 r. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 5 lat.

Co warto jeszcze o niej wiedzieć?

 

1. Jej imię, Kamala, oznacza w sanskrycie 'kwiat lotosu’. Jest to też drugie imię hinduskiej bogini Lakszmi, żony Wisznu, która uosabia wszelkie powodzenie.

2. Matka Kamali, Shyamala Gopalan, pochodziła z Indii. Ukończyła studia z żywienia i endokrynologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Zrobiła w tych dziedzinach również doktorat. Zmarła na raka okrężnicy w 2009 r.

3. Ojciec, Donald (Don) J. Harris, przybył do USA z Jamajki. Ukończył studia z ekonomii i zrobił doktorat. Pracował jako profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda.

4. W 1986 r. Kamala ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda w zakresie politologii i ekonomii. W 1989 r. skończyła prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Licencję prawniczą uzyskała w 1990 r.

5. W latach 2004-2010 była prokuratorem okręgowym San Francisco jako pierwsza w historii kolorowa kobieta. W latach 2011-2017 pełniła urząd prokuratora generalnego Kalifornii jako pierwsza kobieta w historii.

6. 20 stycznia 2021 r. została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Stała się tym samym pierwszą kobietą i pierwszą kolorową osobą na tym stanowisku.10 listopada 2021 r., w dniu kolonoskopii Joe Bidena, pełniła obowiązki prezydenta USA jako pierwsza kobieta w historii.

7. W 2014 r. wyszła za mąż za Douglasa Emhoffa, amerykańskiego prawnika żydowskiego pochodzenia. Ze swoją pierwszą żoną, z którą rozwiódł się w 2008 r., mają dwójkę dzieci, Cole’a i Ellę. Dzieci nazywają Kamalę Momalą, gdyż nie podobało im się nazywanie jej macochą. Dzieci Doglasa i Kamala mają ze sobą świetny kontakt i lubią razem spędzać czas.

8. Lubi gotować i słuchać muzyki, szczególnie tej „czarnej”. Wśród ulubionych potraw wymienia hinduskie dania, idli, sambar i tikkę. Codziennie rano ćwiczy.

9. Jako dziecko uczęszczała do Thousand Oaks Elementary School, szkoły, w której miał miejsce eksperymentalny program edukacyjny. Dzięki niemu dzieci z z tzw. „czarnych dzielnic” mogły uczyć się razem z dziećmi z bogatszych, „białych” dzielnic. Dowożone były codziennie do szkoły autobusem ze swoich dzielnic.

10. W dzieciństwie śpiewała w chórze kościelnym. Nauczyła się też robić na drutach, gdyż przy tej robótce miała pozwolenie na oglądanie telewizji. Jako nastolatka należała do niewielkiej grupy tanecznej, z którą występowali w domach kultury i na zbiórkach pieniędzy.

11. W 2021 r. Kamala Harris zajęła 2. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata opublikowanym przez Forbes. Wyprzedziła ją tylko Mackenzie Scott.

12. Została wybrana wraz z Joe Bidenem Człowiekiem Roku tygodnika „Time” za rok 2020. Nagroda ta przyznawana jest od 1927 r.

13. Za swoją największą inspirację uważa swoją mamę. W wywiadach można spotkać się ze zdaniem cytowanym przez Kamalę, które usłyszała od swojej rodzicielki: „Możesz być pierwsza, ale pamiętaj, byś nie była ostatnia”.

14. Historię Kamali Harris można lepiej poznać dzięki książce „Kamala Harris. Pierwsza biografia” autorstwa Dana Moraina.