14 interesujących ciekawostek o Kamali Harris

źródło: Wikipedia

Urodziła się jako Kamala Devi Harris 20 października 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Ma młodszą siostrę Mayę, która urodziła się w 1967 r. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 5 lat.

Co warto jeszcze o niej wiedzieć?

 

1. Jej imię, Kamala, oznacza w sanskrycie 'kwiat lotosu’. Jest to też drugie imię hinduskiej bogini Lakszmi, żony Wisznu, która uosabia wszelkie powodzenie.

2. Matka Kamali, Shyamala Gopalan, pochodziła z Indii. Ukończyła studia z żywienia i endokrynologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Zrobiła w tych dziedzinach również doktorat. Zmarła na raka okrężnicy w 2009 r.

3. Ojciec, Donald (Don) J. Harris, przybył do USA z Jamajki. Ukończył studia z ekonomii i zrobił doktorat. Pracował jako profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda.

4. W 1986 r. Kamala ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda w zakresie politologii i ekonomii. W 1989 r. skończyła prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Licencję prawniczą uzyskała w 1990 r.

5. W latach 2004-2010 była prokuratorem okręgowym San Francisco jako pierwsza w historii kolorowa kobieta. W latach 2011-2017 pełniła urząd prokuratora generalnego Kalifornii jako pierwsza kobieta w historii.

6. 20 stycznia 2021 r. została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Stała się tym samym pierwszą kobietą i pierwszą kolorową osobą na tym stanowisku.10 listopada 2021 r., w dniu kolonoskopii Joe Bidena, pełniła obowiązki prezydenta USA jako pierwsza kobieta w historii.

7. W 2014 r. wyszła za mąż za Douglasa Emhoffa, amerykańskiego prawnika żydowskiego pochodzenia. Ze swoją pierwszą żoną, z którą rozwiódł się w 2008 r., mają dwójkę dzieci, Cole’a i Ellę. Dzieci nazywają Kamalę Momalą, gdyż nie podobało im się nazywanie jej macochą. Dzieci Doglasa i Kamala mają ze sobą świetny kontakt i lubią razem spędzać czas.

8. Lubi gotować i słuchać muzyki, szczególnie tej „czarnej”. Wśród ulubionych potraw wymienia hinduskie dania, idli, sambar i tikkę. Codziennie rano ćwiczy.

9. Jako dziecko uczęszczała do Thousand Oaks Elementary School, szkoły, w której miał miejsce eksperymentalny program edukacyjny. Dzięki niemu dzieci z z tzw. „czarnych dzielnic” mogły uczyć się razem z dziećmi z bogatszych, „białych” dzielnic. Dowożone były codziennie do szkoły autobusem ze swoich dzielnic.

10. W dzieciństwie śpiewała w chórze kościelnym. Nauczyła się też robić na drutach, gdyż przy tej robótce miała pozwolenie na oglądanie telewizji. Jako nastolatka należała do niewielkiej grupy tanecznej, z którą występowali w domach kultury i na zbiórkach pieniędzy.

11. W 2021 r. Kamala Harris zajęła 2. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata opublikowanym przez Forbes. Wyprzedziła ją tylko Mackenzie Scott.

12. Została wybrana wraz z Joe Bidenem Człowiekiem Roku tygodnika „Time” za rok 2020. Nagroda ta przyznawana jest od 1927 r.

13. Za swoją największą inspirację uważa swoją mamę. W wywiadach można spotkać się ze zdaniem cytowanym przez Kamalę, które usłyszała od swojej rodzicielki: „Możesz być pierwsza, ale pamiętaj, byś nie była ostatnia”.

14. Historię Kamali Harris można lepiej poznać dzięki książce „Kamala Harris. Pierwsza biografia” autorstwa Dana Moraina.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.