Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Kalmarach

kalmary

Kalmary to zwierzęta fascynujące, nie do końca poznane i – w niektórych przypadkach – wyjątkowo rzadkie. Jest to ogromna grupa głowonogów, do której należy ponad 30 różnych gatunków zwierząt: od bardzo niewielkich, trudnych do dostrzeżenia, po ogromne, mierzące kilkanaście metrów kolosy. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach!

1. Największym przedstawicielem jest kałamarnica olbrzymia – największy potwierdzony przypadek pochodzi z 1887 roku, kiedy to zmierzone zwierzę wyrzucone przez fale mierzyło 18 metrów długości.

2. To prawdopodobnie właśnie kałamarnica olbrzymia była inspiracją do powstawania opowieści o legendarnym krakenie: morskim stworzeniu, które zatapiało statki.

3. Kałamarnica olbrzymia ma niewielu naturalnych przeciwników. Jednym z nich jest kaszalot, dla którego różne gatunki dużych kałamarnic mogą stanowić nawet kilkadziesiąt procent pożywienia.

4. Niektóre gatunki kałamarnic wykazują bardzo dużą agresję zarówno w stosunku do innych stworzeń morskich, jak i samego człowieka. Istnieją potwierdzone przypadki prób atakowania nurków i kamerzystów.

5. Kałamarnice posiadają jedno lub dwa odnóża, które pełnią formę męskich narządów rozrodczych (hektokotylusy).

6. Choć większość kałamarnic żyje na otwartym morzu (nierzadko również w wodach głębinowych, nawet kilka kilometrów pod poziomem morza), istnieje gatunek, który życie w słonawych ujściach rzek w Ameryce Południowej.

7. Najmniejsze gatunki kalmarów osiągają zaledwie 0, 2cm długości.

8. Niektóre kałamarnice, które żyją w oceanicznych wodach głębinowych, posiadają fotofory czyli specjalne narządy emitujące światło, które może stanowić zarówno narzędzie do obrony przed drapieżnikami, jak i wabik na mniejsze morskie stworzenia.

9. Kałamarnica olbrzymia może osiągać prędkość nawet 40km/h.

10. Najczęściej wyławianym gatunkiem kałamarnic są kalmary pospolite, które stanowią jeden z najbardziej docenianych owoców morza. Ich połów ma ogromny wpływ na gospodarkę światową, a same zwierzęta stanowią przysmak w wielu miejscach na całym świecie.

Mniejsze przedstawiciele rodziny kałamarnic nazywane są kalmarami – znamy je przede wszystkim z kuchni, w tym również tej europejskiej, głównie z krajów południowej i południowo-zachodniej części kontynentu. Najwięcej tajemnic kryją jednak żyjące w ukryciu, rzadkie, ogromne i z pewnością dla wielu przerażające kałamarnice olbrzymie i nieco mniejsze kałamarnice kolosalne.