Ciekawostki

Interesujące Informacje i Ciekawostki o Kaczkach Mandarynkach

mandarynka

Kaczka mandarynka to ptak, którego samce wyróżniają się przepięknym ubarwieniem. Z tego też względu udomowione formy kaczek mandarynek hodowane są jako ptaki ozdobne. Oto kilka ciekawostek związanych z tym zwierzęciem.

Naturalne środowisko, w którym występują kaczki mandarynki to Mandżuria, Sachalin, Japonia i wschodnie Chiny. Zamieszkują one tak cieki wodne oraz leśne jeziora. Ponadto stałe populacje kaczek mandarynek zbiegłych z hodowli występują także w Anglii.

Kaczki mandarynki są ptakami wędrownymi i koczującymi. Żywią się głównie roślinami wodnymi, ale także ślimakami lub owadami.

Zarówno samce, jak i samice kaczek mandarynek mają pióra uformowane z tyłu głowy w charakterystyczny czub. Samce są znacznie bardziej kolorowe niż samice. Mają czerwone dzioby, od których nasady przez oko, aż po koniec czuba ciągną się szerokie, biało-kremowe pasy. Kontrastowe czoło i przód ciemienia utrzymane są w odcieniu metalicznej zieleni, a tył ciemienia oraz potylica mają kolor rdzawy. Przód szyi oraz pierś samców mają barwę metalicznie fioletową, z dwoma białymi pasami w dolnej części. Na skrzydłach umieszczone są zielone lusterka. Samice z kolei mają przede wszystkim kolor szary, ożywiony gdzieniegdzie detalami białymi i czarnymi.

Gniazda kaczek mandarynek najczęściej umiejscowione są w dziuplach, szczelinach skalnych czy rozgałęzieniach pni, w zacisznych zaroślach, a z rzadka na ziemi. Ptaki te chętnie zasiedlają także budki lęgowe zawieszane na drzewach. W lęgu wysiadywane jest 9-12 jaj, przez około miesiąc. Pisklęta są w stanie wyskoczyć z dziupli, nawet tych znajdujących się wysoko nad ziemią. Mają bowiem tak gruby i lekki puch, że chroni on je skutecznie przed efektami upadku.

Kaczki mandarynki w odróżnieniu od większości gatunków kaczek nie nurkują. Pokarm zbierają z powierzchni wody.

W Chinach pary kaczek mandarynek były uznawane za symbol wierności, bowiem łączą się w pary na całe życie. Uważano także, że gdy jedna z nich ginie, druga kaczka umiera ze zgryzoty.

Do Europy kaczki mandarynki jako ozdobne ptaki hodowlane trafiły w XVIII wieku.