10 najlepszych atrakcji w Juracie
Jurata jest nadmorską miejscowością położoną w województwie pomorskim. Nazwa pochodzi od Litewskiej bogini mórz Jurate, która została uznana za jedną z najstarszych i najpiękniejszych syren.
Legenda o nie głosi, że zakochała się w rybaku przez co za karę zniszczono jej bursztynowy pałac. Jego fragmenty można do dziś znaleźć nad brzegiem morza. Osada ta od 1928 jest miejscem wakacyjnych spotkań w dużej mierze elit finansowych i najbogatszych ludzi tego kraju.
Przypuszcza się, że to właśnie tutaj Wojciech Kossak namalował obraz,, Zaślubiny Polski z morzem „. W okresie tym w Juracie powstawały liczne hotele i pensjonaty. Kossak nie był jedynym gościem Juraty jeśli chodzi o malarzy. Do tego grona należał również Mieczysław Lurczyński. Po II wojnie światowej Jurata nadal pozostała miejscem wypoczynku, zabawy i pięknego letniego słońca. Porozmawiajmy o zabytkach.
1. Pomnik syreny
Najważniejszym a zarazem historycznym jest pomnik bogini morskiej od której pochodzi nazwa miejscowość. Został on odsłonięty w 2006 roku, w 75 rocznica powstania uzdrowiska. Znajduje się ona w samym centrum kurortu, przy wyjściu na molo. Autorem dzieła jest Stanisław Szwechowicz.
2. Molo
Znajduje się w zatoce Puckiej. Ma długość 320 m jest przedłużeniem ulicy Międzymorze. Wbudowane w latach 70, stanowi miejsce gdzie trudno nie spotkać turystów. Bardzo często spotkamy tam również wędkarzy polujących na wodne potwory.
3. Deptak
Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Juracie jest deptak. Prowadzi on od mola nad zatoką Pucką do plaży na otwartym morzu. Przecina on ulicę Ratibora i Mestwina oraz Aleje Wojska Polskiego. Znajdują się tam liczne sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, lodziarnie czy restauracje. W sezonie jest wielu artystów którzy oferują tam swoje dzieła.
4. Dom Kossaka
Przy ul Świętopełka 13 znajduje się dom w którym w latach 30 pracował i odpoczywał wspomniany wyżej Wojciech Kossak. Badacze podejrzewają że to tutaj właśnie powstały obrazy dotycząca polskiego morza. Obecnie zlokalizowana jest tam kawiarnia Pracownia Cafe Kossakówka.
5. Muzeum Obrony Wybrzeża
Jest to idealne miejsce dla fanów historii związanej z walką polaków w czasie wojen. Stanowi ono ogromny kawał historii polskiego wybrzeża, w której najważniejsze wydarzenia rozegrały się w trakcie II wojny Światowej. W trakcie wizyty w tym muzeum dowiecie się jak wyglądały umocnienia, jak walczyli żołnierze, czy jakiego sprzętu używali. To wszystko urządzone w pozostałościach bunkrów, stanowiskach artyleryjskich czy amunicyjnych.
6. Fokarium
Innymi słowy jest to zoo dla saków morskich. . Jest to miejsce gdzie zarówno dzieci jak i dorośli poznają historię i ciekawostki dotyczące foki szarej, która przez działalność człowieka występuje coraz nielicznej w Morzu Bałtyckim. Przez taką aktywność można pomóc w ochronie tych pięknych zwierząt oraz świetnie się bawić.
7. Muzeum Rybołówstwa
Rybołówstwo jest zawodem związanym od zawsze z tym regionem. Nasi przodkowie od wieków żyli tam zgodnie z natura oraz korzystali z jej darów w postaci ryb. W tym muzeum zobaczymy sprzęt którym posługiwali się rybacy oraz charakterystykę mieszkańców i roślin Morza Bałtyckiego.
8. Wieża widokowa
Będąc w Juracie nie można zapomnieć o podziwianiu panoramy terenu. W tym celu powinniśmy udać się właśnie na wieżę widokową. Znajduje się ona nieopodal ulicy Świętopełka i pozwala podziwiać całą panoramę miasta jak i otaczającego je morza.
9. Niemieckie torpedownie
Ich zwiedzanie jest dla osób nieco bardziej zdeterminowanych i lubiących historię. Budynki te działały w czasie II Wojny. Zobaczenie ich wymaga wynajęcia łodzi i specjalnego przewodnika ponieważ znajdują się na pełnym morzu. Poniesiony trud i koszty rekompensują niesamowite widoki.
10. Pensjonat Mrozik
Jest to willa zbudowana w latach 30 XX wieku w stylu modernistycznym. Znajduje się na ul. Wojska Polskiego 16. Obecnie znajduje się w niej malowniczy hotel.
Te wszystkie zabytki to zaledwie przedsmak tego co oferuje ta malownicza nadmorska miejscowość, Wystarczy tylko ją zobaczyć aby zakochać się na zabój.