Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Juliusz Słowackim

Teatr im. Juliusza Słowackiego

Juliusz Słowacki był polskim poetą, dramaturgiem, przedstawicielem romantyzmu oraz epistolografem. Jest on określany jako Wieszcz Narodowy, zaraz obok Mickiewicza i Krasińskiego.

Urodził się on 4 września 1809 roku, na Ukrainie, w Krzemieńcu, zmarł 2 kwietnia 1849 roku we Francji, w Paryżu. Kojarzy go się również z mesjanizmem polskim, był on bowiem mistykiem.

Jego rodzice to Salomea Słowacka oraz Euzebiusz Słowacki. Juliusz ukończył pomyślnie Liceum Krzemienieckie oraz Uniwersytet Wileński. Poznajmy kilka ciekawostek na temat tego wybitnego człowieka.

1. Z czego zasłynął Słowacki?

Jego najbardziej znanymi utworami oraz tymi o których najczęściej słyszymy, jest oczywiście „Balladyna” oraz „Kordian”. „Kordian” wydany został przez pisarza w 1834 roku i od wtedy zaczęło głośno robić się o tym polskim poecie. Słuch o nim nigdy nie zaginął, wprawdzie pośmiertnie jest nawet bardziej sławiony i wspominany.

2. Słowacki i opuszczenie ojczyzny

Juliusz Słowacki Polskę opuścił w czasie powstania, kierując się wtedy na misję do Anglii. Kiedy dotarła do niego wieść o klęsce Polaków postanowił jednak nie wracać do kraju, dobrowolnie wybrał wygnanie. Słowacki w przeciągu wielu lat tułał się, odwiedził m.in. Szwajcarię, Włochy, Francję.

3. Największa miłość pisarza

Jego największą miłością była Ludwika Śniadecka. Nigdy jednak się z nią nie ożenił.

4. Przyczyna śmierci Słowackiego

Zmarł on z powodu bardzo poważnej gruźlicy. Mimo tego, iż już rok przed swoją śmiercią bardzo cierpiał, wyruszył on do Wielkopolski, aby wziąć udział w powstaniu. Wtedy też ostatni raz spotkał się ze swoją matką we Wrocławiu.

5. Wizja przyszłej Polski według Juliusza Słowackiego

Według poety Polska ma być silna, niepodległa oraz zjednoczona i waleczna. W wielu swoich tekstach podkreślał nadzieję na to, iż któryś przywódca Polaków porzuci wszystko i będzie ryzykować nawet swoim życiem, aby ocalić cały swój naród i pozostawić go niepodległym.

6. Języki, które znał Słowacki

Poeta znał aż 9 języków biegle, były to: polski, francuski, łacina, greka, niemiecki (na poziomie szkolnym), rosyjski. Mimo tego, iż znał niemiecki na poziomie szkolnym, studiował on w tym języku wiele utworów, np. Goethego.

7. Ojciec Słowackiego

Euzebiusz Słowacki był znanym profesorem Uniwersytetu Wileńskiego, ale także poetą, autorem rozpraw z zakresu polityki klasycznej.

8. Zygmunt Krasiński w życiu poety

Za życia Słowacki nie miał wielu sympatyków swojej twórczości, było o niej głośno, jednak niewielu ją rozumiało. Krasiński jednak od razu zafascynował się utworami Juliusza, rozumiał także ich przesłanie oraz wielkość poety.

9. Ostatni wieczór wigilijny pisarza

Swój ostatni wieczór wigilijny w życiu spędził w całkowitej samotności, pisząc listy do najbliższych, przyjaciół i rodziny, jak miał to w zwyczaju robić, kiedy tęsknił za nimi.

10. Słowacki a biblioteki

Uwielbiał on odwiedzać te miejsca. Będąc w Szwajcarii codziennie przechadzał się do jednej z bibliotek, gdzie czytał prasę codzienną, dlatego zawsze na bieżąco był z wydarzeniami na świecie.