10 zaskakujących ciekawostek o Judaizmie
Judaizm to religia monoteistyczna, jedna z najstarszych i wciąż istniejących, która jest ściśle związana z narodem żydowskim. Jego historia sięga drugiego tysiąclecia przed naszą erą, a bóg, zwany opiekunem, zawał przymierze z Żydami, którzy w zamian za posłuszeństwo mieli od niego otrzymać opiekę i pomoc. Religia ta jest niezwykle ciekawa dla kulturoznawców, ponieważ wiąże się z nią sporo tradycji, podtrzymywanych przez Żydów od tysiącleci.
1. Najważniejszym źródłem wiedzy dla Żydów jest Stary Testament, a przede wszystkim Pięcioksiąg, zwany przez nich Torą. Jego głównym tematem jest umowa między bogiem a ludnością Izraela.
2. W ortodoksyjnych rodzinach żydowskich fragmenty Tory są umieszczane w mezuzach, wieszanych na zewnętrznych framugach. Są to małe pojemniczki, w których mieszczą się zwoje tekstu.
3. Talmud to najważniejsza księga judaizmu, w której znajdują się wskazówki do tego, jak właściwie interpretować Pismo. To w nim zawarto również prawa religijne, które obowiązują Żydów.
4. Każdy chłopiec zostaje poddany obrzezaniu ósmego dnia po urodzeniu. Zabieg ten polega na usunięciu napletka oraz nadaniu imienia, a jego tradycja wywodzi się z Biblii.
5. W rodzinach żydowskich dziewczynki dwunastoletnie oraz trzynastoletni chłopcy są już uważani za dorosłych. Wejście w okres dorosłości celebruje się bar micwą w przypadku chłopców oraz bat micwą w przypadku dziewczynek. Muszą oni wtedy wyrecytować odpowiedni fragment Tory w synagodze.
6. Prawo żydowskie ogranicza kontakt między płciami. Kobiety nie mogą towarzyszyć mężczyznom podczas rozmów, a mężczyźni nie powinni zwracać uwagi na ich urodę czy słuchać ich śpiewu. Jest to dozwolone tylko w małżeństwie lub między dorosłymi i ich dziećmi.
7. Żydówki po ślubie golą głowy i noszą peruki.
8. Żydzi mogą jeść tylko koszerne jedzenie, co oznacza jedzenie właściwe według prawa. Z mięs można jeść tylko to, które pochodzi od zwierząt mających racicę i przeżuwających. Nie wolno mieszać mleka z mięsem, a nawet używać do nich tych samych naczyń. Nie wolno również jeść owoców z drzew, które mają mniej niż trzy lata.
9. Niekoszerna jest również krew zwierzęca i ludzka, dlatego bydło poddawane jest ubojowi rytualnemu, dzięki któremu większość krwi zostaje usunięta. W związku z tym nie mogą być również prawdą legendy o mordowaniu dzieci, których krew miała być przeznaczona na macę.
10. Żydzi przez wieki żyli w diasporze, czyli w rozproszeniu. Największe diaspory przez drugą wojną światową znajdowały się w Nowym Jorku i w Warszawie. Holokaust zakończył się śmiercią 3 milionów Żydów polskich i ucieczką wielu z tych, którzy przeżyli. W 1948 roku Izrael proklamował niepodległość, a już kilka godzin później został zaatakowany przez państwa ościenne. Ślady obecności Żydów w Polsce można dziś odnaleźć nie tylko w miastach i miasteczkach, gdzie żyli, ale również w języku i kulinariach.