Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Johnie Lennonie

John Lennon to jedna z najwybitniejszych postaci w całej historii muzyki. Wokalista i lider zespołu The Beatles zyskał międzynarodową sławę, a jego piosenki są znane i lubiane do dziś. Muzyk urodził się w Liverpoolu w 1940 roku, był mężem artystki Yoko Ono i napisał dziesiątki piosenek, które stały się ogromnymi hitami.

1. Za większość kompozycji grupy The Beatles odpowiada duet Johna Lennona i Paula McCartneya, który przez wielu uznawany jest za najbardziej wpływowy duet muzyczny wszechczasów.

2. Imieniem muzyka nazwano lotnisko w Liverpoolu.

3. John Lennon został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, który otrzymał z rąk samej brytyjskiej królowej Elżbiety II. Zwrócił on jednak odznaczenie uzasadniając, że jest to jego prywatny protest pomiędzy wojenną polityką Wielkiej Brytanii, przez którą cierpią miliony ludzi na świecie.

4. Pierwszą żoną Johna Lennona była Cynthia Powell, z którą artysta wziął ślub w 1962 roku. Fakt ten jednak ukryto przed opinią publiczną, gdyż menedżer zespołu obawiał się negatywnej reakcji fanek The Beatles.

5. Związek Johna Lennona z japońską artystką Yoko Ono był bardzo burzliwy. Para niejednokrotnie się rozstawała i przeżywała różne kryzysy m.in. z powodu zdrad artysty i jego skłonności do używek.

6. John Lennon był pacyfistą, a w swoich utworach sprzeciwiał się konfliktom i wojnom, w których cierpieli niewinni ludzie.

7. Przez pierwsze lata edukacji Lennon był doskonałym i dobrze rokującym uczniem. Z czasem jednak zaczął popadać w konflikty i brać udział w bójkach, a jego oceny znacznie się pogorszyły. Podczas „egzaminu dojrzałości” nie zdał żadnego przedmiotu, lecz mimo to przyjęto go do Liverpool Art College, dzięki wstawiennictwu dyrektora szkoły średniej.

8. Największym hitem zespołu The Beatles jest utwór „Imagine”, który zajmuje 3 miejsce w prestiżowym zestawieniu 500 największych hitów wszechczasów magazynu The Rolling Stone.

9. W 1970 roku John Lennon wydał swój pierwszy solowy album.

10. Artysta został upamiętniony w 1994 roku w Rock & Roll Hall of Fame. Jest to amerykańska instytucja muzealna, której celem jest odznaczanie i honorowanie najbardziej wybitnych postaci muzyki rockowej.

11. Yoko Ono zaprojektowała pomnik w Islandii, który nawiązuje do największego przeboju zespołu The Beatles – „Imagine”.

12. Druga żona artysty miała ogromny wpływ na jego nawyki. To dzięki niej Lennon porzucił alkohol i narkotyki, zaczął zdrowo się odrzucić i przestał palić papierosy. Żeby naprawić mocno nadwyrężone zaufanie, artysta nawet rozpoczął regularnie uczęszczać na akupunkturę!

13. Ciekawostką jest, że wszyscy członkowie grupy The Beatles poza Lennonem byli wegetarianami. Wokalista przestał spożywać mięso dopiero wiele lat później pod naciskiem Yoko Ono.

14. John Lennon zginął 8 grudnia 1980 roku w wyniku ran postrzałowych. Zamachowcem był Mark David Chapman, który uznany został przez sąd za osobę niepoczytalną i niebezpieczną. Ciekawostką jest, że kilka godzin przez zabójstwem Chapman wymienił uścisk dłoni z Lennonem.

15. Po śmierci muzyka jego fani przez wiele dni oddawali mu hołd na ulicach miast na całym świecie.