Ciekawostki

John Cabot – Informacje i ciekawostki

Słynny włoski odkrywca, który żeglował dla Anglii, John Cabot, ma zaszczyt być pierwszym Europejczykiem po Wikingach, który badał Amerykę Północną. Chociaż Krzysztof Kolumb żeglował pięć lat wcześniej do Ameryki, nie badał Ameryki Północnej, lecz lądował na Karaibach znacznie dalej na południe. Na tej stronie wymieniamy interesujące fakty na temat Johna Cabota.

Informacje te są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Giovanni Caboto, znany pod angielską wersją swego imienia jako John Cabot urodził się około 1450 roku we Włoszech w Genui, Nazwa Caboto jest tłumaczona na „handlarz przybrzeżny”.

John Cabot

W 1461 roku, w wieku jedenastu lat, przeniósł się wraz z rodziną do Wenecji. Podczas pobytu uczył się handlu u ojca i podnosił umiejętności żeglarskie w porcie.

John Cabot poślubił w 1474 r. wenecką dziewczynę Mattea, a następnie trzech synów, Ludovico, Sancto i Sebastiano. Sebastiano stał się później odkrywcą.

Oficjalnie został obywatelem Wenecji w 1476 roku. W Wenecji zaangażował się w handel morski, z którego słynie to miasto.

Pod koniec lat 80. opuścił Wenecję z powodu problemów finansowych. Przeprowadził się do Walencji (Hiszpania), gdzie jego wierzyciele w Wenecji bezskutecznie próbowali go aresztować.
W Hiszpanii próbował pozyskać fundusze na ekspedycję atlantycką, ale nie udało mu się.

ucieczka do Anglii

Wydaje się prawdopodobne, że Jan Cabot zainspirował się osiągnięciami takich odkrywców jak Krzysztof Kolumb i Bartolomeo Dias, kiedy wyruszył do Anglii. Około 1495 r. przeniósł się do Londynu w Anglii, gdzie otrzymał wsparcie króla Henryka VII w celu odbycia rejsu przez Ocean Atlantycki. W połowie lat 90. zamieszkał wraz z rodziną w Bristolu.

Wierząc, że żeglowanie na zachód od Europy będzie krótszą drogą do Azji, z powodzeniem poszukiwał wsparcia finansowego na wyprawę. Źródłem jego wsparcia jest florencka firma bankowa z rodu Bardiów i Henry’ ego VII, króla Anglii Tudora.

W 1496 r. Henryk VII udzielił Johnowi Cabotowi pisemnego upoważnienia w postaci patentu na żeglowanie pod angielską flagą oraz odkrywanie i odkrywanie nieznanych wcześniej wysp i krajów.

Historycy wierzą, że latem 1496 roku Cabot podjął pierwszą podróż przez Ocean Atlantycki. Jest niewiele informacji historycznych o tej podróży. Uważa się, że w rejsie tym brał udział tylko jeden statek, który zawrócił do Anglii, zanim dotarł do Ameryki Północnej z powodu złej pogody i problemów z zaopatrzeniem.

2 maja 1497 roku wypłynął z Bristolu na pokładzie swojego statku. Planował popłynąć na zachód przez Atlantyk i znaleźć trasę do Chin i Indii.

W czerwcu 1497 r. John Cabot dotarł na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Położenie lądowania nie jest znane, ale ogólnie uważa się, że jest to wyspa Breton lub Labrador. Pojechał na ląd i odebrał ziemię Anglii.

podroż

Rozpoczął powtórny etap podróży 26 czerwca 1497 r., przyjeżdżając do Bristolu 6 sierpnia.

Został nagrodzony darem w wysokości £10 i wdzięcznością króla Henryka VII.

W lutym 1498 r. John Cabot otrzymał patent na drugą wyprawę i rozpoczął przygotowania.

John Cabot i flota składająca się z pięciu statków opuścili Bristol w maju 1498 roku. Jeden z tych statków został zmuszony do lądowania w Irlandii, ponieważ wpadł na burzę.

Losy Johna Cabota i jego floty z tego punktu nadal są przedmiotem wielkich spekulacji. Przez wiele lat uważano, że flota została utracona na morzu, jednak niektórzy historycy twierdzą, że dotarł on do wschodniego wybrzeża Kanady.