Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Joannitach

Warownia Margat
Warownia Margat – kwatera główna joannitów – źródło: Mewes / Wikipedia

Joannici to zakon rycerski, który wykrystalizował się w XVI wieku po reformacji. Ich historia jest bardzo bogata i dziś fascynuje badaczy. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Joannici zostali zlikwidowani w 1810 roku przez króla Fryderyka Wilhelma II, który chciał zeświecczyć dobra zakonne. Ponownie odrodzili się ponad czterdzieści lat później i istnieje do czasów współczesnych.

2. Krzyże wszystkich joannitów mają swoje źródło w oznace Zakonu Kawalerów Maltańskich, czyli białego krzyża  maltańskiego. Symbol ten nazywany jest krzyżem cnót rycerskich.

3. Krzyż Baliwatu Branderburskiego ma między ramionami ukoronowane czarne pruskie orły albo złote ukoronowane orły oraz koronę.

4. Cesarz Wilhelm II kazał stworzyć dla siebie specjalne insygnia, które zawsze nosił i z którymi został pochowany. Był to właśnie krzyż maltański z mieczem i buławą marszałkowską oraz złotą koroną królewską.

5. W 1888 roku joannici odnieśli niebywały sukces. Zostali wówczas uznani przez królową Wiktorię i otrzymali potwierdzone przez nią statuty. Od tego momentu każdy kolejny monarcha w Wielkiej Brytanii automatycznie staje się zwierzchnikiem zakonu.

6. Holenderski zakon joannitów powstał dopiero na początku XX wieku, a powołał do go życia mąż królowej Wilhelminy. Jest to rodzaj ekskluzywnej organizacji dla niewielkiej liczby osób, która ściśle współpracuje z zakonami na terenie kraju.

7. Do eksterytorialnych posiadłości zakonu joannitów należą na przykład Pałac Maltański w Rzymie oraz Fort św. Anioła na Malcie. Oba stanowią wielką atrakcję turystyczną.

8. Joannici Dzieło Pomocy to polski oddział chrześcijańskiej, charytatywnej organizacji, która udziela pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym podczas wojen oraz najróżniejszych klęsk. Organizacja ta ma swoje korzenie w niemieckim Rycerskim Zakonie Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego.

9. W przeciwieństwie do innych zakonów rycerskich, joannici przez 900 lat nie stracili swojej suwerenności i od wieków przyświecają im te same zasady.

10. Nie ma takiej możliwości, aby zapisać się do braci kawalerów maltańskich. Jedyną drogą do dołączenia do zakonu jest uzyskanie zaproszenia od innego członka.

11. W dzisiejszych czasach joannici zajmują się przede wszystkim działalnością charytatywną. Ich celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w najtragiczniejszych okolicznościach takich, jak kataklizmy, klęski żywiołowe czy też wojna, a także udzielanie pomocy obywatelom najbiedniejszych państw na świecie. Zakon organizuje misje humanitarne, a także prowadzi szpitale, przychodnie czy domy opieki dla osób starszych.

12. Obecnie do zakonu należy około czternastu tysięcy kawalerów i dam, a wśród nich około 150 Polaków. Większość członków to osoby wpływowe takie, jak arystokraci, intelektualiści, finansiści czy przemysłowcy o pokaźnych majątkach.

13. Do znanych Polaków, którzy na przestrzeni dekad należeli do zakonu joannitów, można wliczyć naczelnika Polski, Józefa Piłsudskiego, oraz prezydenta Ignacego Mościckiego. Należeli do niego również kardynał August Hlonf, kardynał Franciszek Macharski czy prymas Polski Józef Glemp.

14. Zakon maltański posiada własne terytorium, walutę, znaczki pocztowe, a nawet ambasadorów w wielu organizacjach międzynarodowych.

15. Paszport zakonu maltańskiego jest najrzadszym paszportem na świecie.